Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WSZYSTKIE BIAŁE DAMY

WSZYSTKIE BIAŁE DAMY

WSZYSTKIE BIAŁE DAMY

ocena:7
Autor:Piotr Borowiec
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2015
Wydawnictwo:Gmork
Ilość stron:257
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jeśli sam tytuł „Wszystkie białe damy” nie jest na pierwszy rzut wystarczająco przekonywującym powodem, by sięgnąć po zbiór opowiadań pana Piotra Borowca, warto przyjrzeć mu się dokładniej. Nasz piękny kraj przecież folklorem stoi i motywy strasznych zamczysk, rodowych tajemnic, nadzwyczajnych zjawisk nie są nikomu nieznane. Rozmaite ludowe podania i bajania to elektryzujący smak przeszłości, a współczesne, nieco bardziej podrasowane miejskie legendy nadają tym niesamowitym historiom bardziej osobistego, rodzinnego wymiaru. Piotr Borowiec mierzy się z uwspółcześnioną wersją symboli, które w zasadzie znane są już od wieków. I takiemu wyzwaniu warto się przyglądnąć.

Trzynaście krótkich form zawartych w zbiorze to trzynaście odmiennych pomysłów, połączonych jedynie nierzadko wspólnym tłem czy przesłaniem. Można zauważyć, jak plastyczny okazuje się motyw przemocy rodzinnej, skoro autor wykorzystuje go w kilku opowiadaniach, skupiając się jednak na odmiennych wątkach głównych. Od jasnowidzenia (jak w lekko przesadzonym, zbyt spiesznym opowiadaniu „Przyczyna, skutek, przyczyna”) po motyw ucieleśniania własnych emocji (co ma miejsce w otwierającym tom „Czwartym użyciu noża”). Nie zabraknie również różnorakich form opisu życia po śmierci, i to takich, które nasze prababki przyciszonym głosem opowiadały w chłodne, jesienne słoty: od wędrujących, uwięzionych dusz, które na ziemi trzyma jakaś niezałatwiona sprawa, po ciała zmarłych, których ziemia nie jest w stanie utrzymać pod swoją powierzchnią, pod wiekiem trumny. Bohaterowie pozostałych opowiadań interesują się procesami wiedźm, podpisują demoniczne pakty, zakochują się w osobach obarczonych klątwami; może i brzmi to dość stereotypowo, jednak zostało podane w sposób nowatorski, nie męcząc archaicznymi narzędziami konstruowania opisywanych wydarzeń.

Są tu opowieści wybitnie dobre, jak chociażby opowiadanie tytułowe, które prostym, naturalnym językiem, zupełnie świetnie symulującym monolog zafascynowanej plotkami kobiety, istotnie skupia się na mroku motywu białej damy od wieków fascynującym badaczy folkloru. Na podobnie rewelacyjnym poziomie utrzymane są również dwa opowiadania skupiające się wokół ciekawości małych dzieci: „Małe dziewczynki” oraz „Tam, gdzie mieszkają szczury”. Na przeciwnym jednak biegunie znajduje się przekombinowane, wspomniane wcześniej „Czwarte użycie noża”, które na kilku zaledwie stronach streszcza (i podkolorowuje) fabułę, jaką konkretny reżyser zamknąłby w co najmniej dwugodzinnym dramacie psychologicznym. Również „Spacer po szpitalu” zdecydowanie męczy, ani nie strasząc, ani też niczym nowym nas nie racząc, stanowiąc raczej banalną opowiastkę o rozczarowaniu i braku zgody na to, by ktokolwiek decydował o losie drugiego człowieka.

Co jednak ważne, w żadnym z opowiadań fakty nie są sprzedawane od razu, ale dawkowane, aby można było na samym końcu dobrać się do najprawdziwszych rewelacji. Z tego też tytułu zbiór jako całość czyta się bardzo szybko i płynnie, z pewną dozą zaciekawienia, co jest w zasadzie realizacją głównego celu każdego zbioru opowiadań – wciągnięcia czytelnika w mozaikę rozmaitych pomysłów. We „Wszystkie białe damy” na pewno warto się zaopatrzyć. Krótkie formy, folklor, wielobarwne postaci i umiejętne zaciekawienie czytelnika czynią ze zbioru lekturę lekką i wartą sprawdzenia. Tętniącą polskością, rodzimymi tragediami i chłodną grozą.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ świetnie rozrysowane motywy folklorystyczne
+ składny, swobodny język

Minusy:

- zbyt spieszna akcja w niektórych opowiadaniach
- schematyczność

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -