Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TEATRO GROTTESCO

TEATRO GROTTESCO

TEATRO GROTTESCO

ocena:7
Autor:Thomas Ligotti
Tłumaczenie:Wojciech Gunia Mateusz Kopacz
Wydanie oryginalne:2006
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Okultura
Ilość stron:300
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Thomas Ligotti to pisarz grozy, który rzadko jest wymieniany w dyskusjach o współczesnym horrorze. Okopany w swojej niszy weird fiction, unikający rozgłosu, cieszy się jednak sporym uznaniem i szacunkiem, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Bram Stoker Award oraz International Horror Gild Award. „Teatro Grottesco” to zbiór niemal legendarny, w którym autor nie tylko prezentuje w pełnej okazałości pisarski warsztat, ale również zaprasza do koszmarów swojej udręczonej duszy.

„Teatro Grottesco” to zbiór, o którym ciężko cokolwiek napisać, a tym bardziej poddać jakiejkolwiek ocenie. Kryteria gatunkowe już na wstępie okazują się bezużyteczne, bo mimo że Ligotti czerpie sporo z weird fiction i klasyki grozy, to jednak trudno rozpatrywać zawartość „Teatro Grottesco” jako horror sensu stricte. Atmosfera tekstów Amerykanina przypomina senny koszmar, dręczony majakami Kafki, Schulza, Becketta, czy Poego. Paranoje, lęki i fobie dumnie kroczą tu w pochodzie szaleństwa i depresji, doprawiając goryczą zgromadzone tu opowiadania. W „Teatro Grottesco” przytłacza niemal wszystko – szara, nierzadko industrialna sceneria, bezsilni bohaterowie, tłamszeni przez wynaturzoną rzeczywistość, a także mroczna, senna atmosfera, w której tli się żałość i rozpacz.

U Ligottiego ludzie to jednostki ułomne, naznaczone biernością, nie mające siły sprawczej. Żyją w kadłubkach miast, zdeformowanych przestrzeniach, wywiedzionych wprost z osobistych doświadczeń Ligottiego z Detroit, miasta będącego niegdyś symbolem amerykańskiej potęgi przemysłowej, a dziś upadłego, wyludnionego i konającego na oczach świata. Niemal na każdym kroku czuć tu wrażliwość autora, która w połączeniu z jego iście obsesyjną wizją świata i precyzyjnym językiem, stanowi niezwykle ponure doświadczenie.

Niedawno wydany w Polsce zbiór Thomasa Ligottiego to pozycja adresowana do odbiorców, szukających odtrutki na mainstream grozy, nie bojących się przy tym eksperymentów literackich i poruszania spraw natury egzystencjalnej i filozoficznej. Nie bez powodu zresztą prozę Amerykanina często określa się mianem „horroru filozoficznego”. „Teatro Grottesco” pod strzechy raczej nie trafi i podejrzewam, że przeciętnemu czytelnikowi raczej niełatwo będzie przez niego przebrnąć właśnie z powodu jego nieszablonowości. Zbiór Ligottiego w swojej kategorii jest utworem dobrym, lecz skierowanym do konkretnej niszy odbiorców. Nie jest to tytuł pozbawiony wad, bo trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre teksty znalazły się tam dość przypadkowo, a część motywów „przerabianych” jest w podobny sposób. Niemniej jednak, warto zapoznać się z „Teatro Grottesco” chociażby dla samej wirtuozerii kreowania onirycznej atmosfery. Bo już samo to stanowi niezwykłą wartość zbioru.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ oniryczna atmosfera
+ ponure doświadczenie
+ klimat
+ czuć wrażliwość autora

Minusy:

- nie jest to klasyczny horror
- część tekstów bazuje na bardzo podobnym koncepcie

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -