Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ZNALEZIONE NIE KRADZIONE

Finders Keepers

ZNALEZIONE NIE KRADZIONE

ocena:7
Autor:Stephen King
Tłumaczenie:Rafał Lisowski
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2015
Wydawnictwo:Albatros
Ilość stron:480
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ostatnia książka Stephena Kinga „Pan Mercedes” podzieliła fanów autora „Lśnienia” i „To”. Jedni odnaleźli w niej powiew świeżości i zabawę konwencją kryminału noir, drudzy zawiedli się srodze utartymi schematami i złorzeczyli na przewidywalność i nudę. Sam należałem do tej pierwszej grupy, wychwalając powieść gdzie się dało i ciesząc się jeszcze bardziej, gdy została ona nagrodzona w kategorii najlepszego kryminału. Tym bardziej z wielką niecierpliwością oczekiwałem zapowiadanej kontynuacji „Znalezione nie kradzione”. I może dlatego, poprzez zbyt wielkie oczekiwania, nie znalazłem tu tego co szukałem. Czy to znaczy, że nowa powieść Kinga jest zła? Bynajmniej.

Młody chłopak, Morris Bellamy w 1978 roku napada na farmę, gdzie skryty przed światem żyje wybitny pisarz John Rothstein. Od lat nie wydał żadnej książki, a jego fani z niecierpliwością oczekują kontynuacji trylogii o zbuntowanym Jimmy'm Goldzie. Młodzieniec nie może przede wszystkim wybaczyć autorowi, że zmienił swego bohatera z prowokatora w oportunistę. Zarzuca pisarzowi sprzedanie się, a sprowokowany przez elokwentnego Rothsteina strzela do niego. Morderstwo jest jednak tylko dodatkiem do kradzieży, Bellamy bowiem zabiera z sejfu dwadzieścia tysięcy dolarów i największy skarb – notesy, które zawierają rękopisy niewydanych powieści autora. Nie ma jednak czasu się nimi nacieszyć. Oskarżony o inną zbrodnię trafia do więzienia, uprzednio jednak ukrywa łup. Ponad trzydzieści lat później zakopaną skrzynię odnajduje Peter Saubers, syn jednej z ofiar Pana Mercedesa i znalezione pieniądze postanawia wykorzystać w zaskakujący sposób. Prawdziwym błogosławieństwem okazują się jednak notesy, bowiem chłopak jest wielkim miłośnikiem literatury i powieści o Jimmy'm Goldzie. Tymczasem Bellamy wychodzi na zwolnienie warunkowe... Detektyw Bill Hodges i jego pomocnicy znów mają pełne ręce roboty.

Już pierwszy rzut okiem na fabułę ujawnia wiele kalek, które King powiela w swoim nowym utworze. Fani autora odnajdą nawiązania do „Skazanych na Shawshank”, „Misery”, a nawet „Historii Lisey” i „Serc Atlantydów”. Z jednej strony jest to akcent bardzo miły, z drugiej, pokazuje jasno, że autor jakby sam nie był przekonany do swojego pierwotnego pomysłu i zaczął stosować sprawdzone chwyty, by nie dopuścić do kolejnych podziałów wśród fanów. Elementy thrillera popychają fabułę do przodu według sprawdzonych przez klasyków wzorców i King sprawnie się nimi bawi, przetwarzając je na swoją modłę, ale nie mogłem pozbyć się wrażenia, że historia Bellamy i Saubersa została połączona z Hodgesem i Mercedesem na siłę, bo to są właśnie elementy najmniej spójne w całej powieści. Nie oznacza to w żadnym wypadku, że utwór jest zły. Wręcz przeciwnie, jednak wypada on słabo jako kontynuacja cyklu. Mamy tu bowiem do czynienia z Kingiem gawędziarzem, który snuje dość oczywistą historię z klasycznym dla siebie umiłowaniem dla literatury i przeszłości, przez co wypada znacznie bardziej wiarygodnie, niż gdy starał się przedstawić nowoczesnego geeka. Pozwolę sobie wysnuć wniosek, że ci, którzy zawiedli się „Panem Mercedesem” tutaj odnajdą to czego im w poprzedniku brakowało. Dla mnie zabrakło tutaj ikry i drapieżności, bo choć całość ma prawdziwie kryminalne tempo i mocny wydźwięk, to jednak jest napisana zaskakująco zachowawczo, niemal równie klimatycznie, co melancholijny „Joyland”. King nie pisze złych książek. Ale zdarzyło mu się wiele lepszych.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ historia Bellamy i Saubersa
+ wątek klasycznego thrillera
+ nawiązania do własnej twórczości
+ niezawodny finał

Minusy:

- zbędne wątki umieszczające powieść w serii "Pana Mercedesa"
- zachowawczy styl całości

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -