Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BIZARRO DLA ZAAWANSOWANYCH

BIZARRO DLA ZAAWANSOWANYCH

BIZARRO DLA ZAAWANSOWANYCH

ocena:7
Autor: Antologia
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2015
Wydawnictwo:Niedobre Literki
Ilość stron:238
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Bizarro znów w natarciu. Po dwóch wcześniejszych antologiach („Bizarro dla początkujących” oraz „Bizarro Bazar”), przyszedł czas na kolejną, o wymownym tytule „Bizarro dla zaawansowanych”. Jak na bizarro przystało, otrzymujemy zwariowane, pełne szaleństwa i obrzydliwości historie, które są idealnym workiem treningowym dla naszej wyobraźni. I mimo że trzecia antologia spod znaku tego eksperymentalnego gatunku nie ma już w sobie takiej siły zaskoczenia, jak jej poprzedniczki, to nadaj stanowi ten rodzaj literackiej egzotyki, która pozwala się wyrwać z utartych schematów fabularnych i wznieść się ponad wszystko to, co znane.

W „Bizarro dla zaawansowanych” znajdziemy zarówno polskie nazwiska (przede wszystkim promotorów gatunku oraz pisarzy, sympatyzujących z horrorem), jak i uznane marki zza Oceanu w rodzaju Carltona Mellicka III, czy Edwarda Lee. Absurd, czarny humor, makabra i groteska to ambasadorzy najnowszej antologii spod znaku bizarro. Jak można się domyślać, finezja zbioru zasadza się na koncepcie, a trzeba przyznać że autorzy obecni w „Bizarro dla zaawansowanych” mają bardzo bujną wyobraźnię (jedna z bardziej zabawnych historii, „Moja dziewczyna hoduje wyspy” Kornela Mikołajczyka, opowiada o hodowli i rozpłodzie wysp!). Polscy weterani gatunku, jeśli można użyć tego określenia, również nie próżnują. Kazek Kyrcz pięknie ubarwia antologię swoim tekstem o pędzie do utraty prawictwa („Błyskawiczna dziewczyna”). Z kolei Artur Olchowy serwuje pełen szaleństwa i bestialstwa „Sklepik z pamiątkami”, którego ostatnie akcenty aż jeżą włos na głowie. Bank rozbija jednak swym tekstem Edward Lee. „Patyczara” to utwór, który udowadnia, że przydomek „króla obrzydliwości” Lee nie nosi bez powodu. Obleśna, perwersyjna i makabryczna historia najcięższego kalibru. Gwałty, okaleczanie, defekacje i zjadanie ekstrementów wyprowadzają cios prosto w czytelnika. Obłędnie mocny tekst, który demoluje psychikę, choć trzeba przyznać, że pod kątem warsztatu są lepsi w tym zbiorku.

W „Bizarro dla zaawansowanych” nie brakuje również historii, czerpiących z doświadczeń społecznych (Zeter Zelke w tekście „Emanuel i ból istnienia” ubiera zombie w szaty subkultury emo!) lub odwołujących się do wartości. W rejony tych ostatnich zapuszcza się najpopularniejszy pisarz bizarro, Carlton Mellick III. Jego „Świnia wojny” to rasowe bizarro i jednocześnie bardzo mądra i ciepła historia o rodzinnej miłości oraz poświęceniu. Opowiadanie pokazuje prawdziwy potencjał gatunku i potwierdza pozycję Mellicka jako „króla bizarro”.

„Bizarro dla zaawansowanych” to przede wszystkim antologia emanująca różnorodnością i całą mozaiką nietuzinkowych pomysłów. Wspomniane wcześniej utwory to zaledwie wierzchołek góry lodowej, więc z pewnością czytelnicy na „głodzie bizarro” będą mieli w czym wybierać. I mimo że „Bizarro dla zaawansowanych” pozostaje lekko w cieniu „Bizarro Bazar”, które to uważam za najlepszy zbiór tego gatunku, jaki do tej pory ujrzał światło dzienne w kraju nad Wisłą, to warto po niego sięgnąć – choćby po to, by na nowo poczuć szaleństwo tej niezwykłej literatury.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ koncept
+ humor, absurd, makabra
+ solidna dawka szaleństwa

Minusy:

- antologia nie ma już takiej siły zaskoczenia, jak jej poprzedniczki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -