Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ABC MAKABRY

ABC MAKABRY

ABC MAKABRY

ocena:7
Autor:Tomasz Siwiec
Tłumaczenie:
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2015
Wydawnictwo:Horror Masakra
Ilość stron:52
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nie zawsze czerpanie z szeroko pojętej grozy ma na celu przerażanie - czasem może to być kreowanie krwawej groteski, czasem przekomarzanie się z czytelnikiem, innym razem oddanie hołdu ikonom gatunku. Nie wydaje mi się, żeby nowy ebook Tomasza Siwca, "ABC Makabry", miał być kolebką mrocznego klimatu; to raczej zabawa interesującym pomysłem na formę zbioru opowiadań, który króciuteńkie, jedno-, dwustronicowe opowiastki porządkuje w kolejności alfabetycznej. Dwadzieścia cztery teksty ociekające krwią, ropą, papką eksplodujących mózgów i szuraniem pełzającego robactwa.

Ta książka w formie elektronicznej jest interesującym przekrojem przez cały pęczek bardzo różnorodnych pomysłów. Jest tu matka próbująca pozbyć się świeżo urodzonego dziecka, które jednak nie zamierza tak łatwo odchodzić. Przeczytamy również o wymierzaniu sprawiedliwości na własną rękę, pomijając aparat prawny państwa czy o wskrzeszeniu armii SS na skutek odczytanego przypadkiem zaklęcia. Co szczególnie istotne dla miłośników folkloru, przynajmniej kilka z zaproponowanych przez pana Siwca motywów mogłoby skutecznie zapoczątkować istnienie naprawdę broniących się w świecie mediów miejskich legend, co zawdzięczają odniesieniom do faktycznych wydarzeń ostatnich miesięcy. Mowa tu o odwołaniach do papieża Franciszka I czy chociażby do katastrofy samolotu linii Germanwings. Pod legendę miejską można by podciągnąć również historię o tragicznie zakończonej zabawie w chowanego lub też opowiastkę o wyjątkowo złośliwym wirusie komputerowym. A jeśli któryś z autorów jest w stanie wygenerować własne memy (i nie mówię tutaj o komicznych grafikach znajdowanych w Internecie, lecz o jednostkach informacji sterujących memetyką), niewątpliwie należy mu się zainteresowanie.

Problem w tym, że na przestrzeni kilku krótkich akapitów budujących pojedyncze opowiadanie nie da się w żaden sposób zbudować atmosfery mroku i niepokoju. Taki był jednak zapewne zamysł autora - niekoniecznie przerazić, ale przyciągnąć uwagę pulsującą dryfującymi po posadzce tkankami groteską i trafionym kontekstem. To właśnie wspomniane na początku przekomarzanie się, próba rozbawienia czytelnika, który raczy zrozumieć tę różnicę między horrorem wycelowanym w przerażanie a lekko ironiczną formą bajania. Za bardziej drażniące uznałbym błędy edytorskie, niezliczone interpunkcyjne, a nawet ortograficzne, które w prezentowanej publiczności formie nie mają prawa się przytrafić. Tutaj śmiem wskazać na aspekt potwierdzający wyższość druku nad elektroniczną formą książki - wyjustowanie tekstu, (zazwyczaj) słusznie postawione przecinki i jakiś zamysł w warstwie designu. W ebookach nie zawsze takie sprawy są dopilnowane, co nie ominęło także "ABC Makabry".

Jest wulgarnie, jest obrzydliwie, jest krwawo i mięsiście - ale przecież groza to nie tylko straszenie zjawami i kryptozoologia; to także moralizujące miejskie legendy, seryjni mordercy, pełne brutalności opisy (tytułowa makabra skądś się przecież bierze) i nieco bohaterów kosmicznie nieprawdopodobnych, nierealnych. Trzeba tutaj przyklasnąć autorowi, że nie pohamował odwagi w kreowaniu opisywanych przez siebie wydarzeń, dało to w efekcie króciuteńki przegląd ponad dwudziestu niezależnych, rozmaitych pomysłów, które pochłania się ekspresowo jak chrupki, choć nieszczególnie wzmagają apetyt tryskającą krwią i miażdżonymi kończynami.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ kilka interesujących pomysłów
+ mroczne poczucie humoru
+ kreacja nowych legend miejskich

Minusy:

- niepotrzebne wulgaryzmy
- okropne błędy interpunkcyjne i ortograficzne
- brak kreowania klimatu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -