Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:W WYSOKIEJ TRAWIE

IN THE TALL GRASS

W WYSOKIEJ TRAWIE

ocena:9
Autor:Stephen King Joe Hill
Tłumaczenie:Krzysztof Sokołowski
Wydanie oryginalne:2012
Wydanie polskie:2013
Wydawnictwo:Albatros A. Kuryłowicz
Ilość stron:46
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Stephen King i Joe Hill, mimo że kroczą własnymi ścieżkami, co jakiś czas raczą czytelników wspólnym tekstem. Przyznam uczciwie, że do tej pory żaden z utworów duetu King & Hill nie poruszył mnie na tyle, bym zbierał szczękę z podłogi. Niedawno się to zmieniło za sprawą noweli „W wysokiej trawie”, która stanowi esencję tego, co najlepsze u obu autorów, a do tego zwala z nóg swym niesamowitym klimatem.

Cal i Becky to rodzeństwo, które od zawsze było ze sobą blisko. Gdy 19-letnia Becky zachodzi w ciążę, wraz z bratem wyrusza w podróż na drugi koniec Stanów, by dotrzeć do rodziny, która zapewni jej dach na głową i otoczy opieką. Młodym ludziom nie jest jednak dane dotrzeć do celu. Przejeżdżając przez pustkowia Kansas, słyszą w wysokiej trawie wołanie o pomoc. Nie wiedzą, że to prowokacja, mająca na celu zwabienie ich w zarośla i rozdzielenie. Odtąd będą zdani jedynie na siebie.

„W wysokiej trawie” to nowela Stephena Kinga i Joe Hilla, która pierwotnie opublikowana była w dwóch częściach w magazynie „Esquire”. W Polsce wydano to w formie samodzielnego ebooka i audiobooka, co już samo w sobie jest niespotykane na naszym rynku. Mimo że ten niespełna 50-stronicowy tekst nie należy do najobszerniejszych (zwłaszcza mając w pamięci rozbuchane tomiszcza, które wychodzą spod ręki obu autorów), to czyta się go jak najlepszą powieść. Czuć tu klimat amerykańskiej prowincji oraz innych kultowych opowiadań Kinga, jak „Dzieci kukurydzy”, czy „Tratwa”. Przede wszystkim jednak, to świetnie poprowadzona historia, która od początku do samego końca trzyma bardzo dobre tempo. Jest tu suspens, tajemnica, wiszące nad bohaterami namacalne zagrożenie oraz szaleństwo doprawione nutką makabry, co w finalnym rozrachunku daje wyśmienity efekt. „W wysokiej trawie” to również jeden z najlepszych owoców kooperacji Stephena Kinga i Joe Hilla. Przyznam szczerze, że już dawno żaden literacki horror nie dostarczył mi tak wyśmienitej rozrywki. Jest tu mroczno, krwiście, a gdzieniegdzie błyska prawdziwie wisielczy humor autorów. Słowem, King i Hill w swoim żywiole!

Nowela ta to również pełnokrwisty horror, gdzie najpierw pojawia się sugestywne widmo nieznanego, by później na scenę wkroczyły siły nadprzyrodzone. „W wysokiej trawie” w charakterystyczny dla gatunku grozy sposób obnaża słabość jednostki w zetknięciu z mocami, przekraczającymi ludzkie pojmowanie. King i Hill wyśmienicie popisują się swoim warsztatem i zmysłem pisarskim, a ich tekst to jedna z najciekawszych krótkich form wiadomego gatunku, jaką było mi dane czytać w ostatnim czasie. Myśląc o tej noweli, ciśnie mi się na usta słowo „esencja”. Esencja tego, co najbardziej lubię w horrorze i tego, co najmocniej cenię u Kinga. Oby więcej takich perełek!

Co ciekawe, Vincenzo Natali, twórca słynnego filmu "Cube", zaadaptował utwór Kinga i Hilla na scenariusz, a efekty jego prac zobaczymy na ekranie już w 2016 roku. Pozostaje trzymać kciuki, bo nowela postawiła poprzeczkę bardzo wysoko.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ klimat
+ esencja tego, co najlepsze u Kinga i Hilla
+ szaleństwo doprawione nutką makabry
+ świetne tempo

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -