Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WYPUŚĆ MNIE, PROSZĘ I INNE OPOWIADANIA

WYPUŚĆ MNIE, PROSZĘ I INNE OPOWIADANIA

WYPUŚĆ MNIE, PROSZĘ I INNE OPOWIADANIA

ocena:8
Autor:Edward Lee
Tłumaczenie:Łukasz Zbrzeźniak i inni
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2016
Wydawnictwo:Dom Horroru
Ilość stron:170
Autor recenzji:M@rio
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Edwarda Lee chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. Ten amerykański pisarz horroru ekstremalnego kilka lat temu przebojowo debiutował nad Wisłą świetną powieścią „Sukkub”. Później przyszła pora na „Ludzi z Bagien” i „Golema”. Lee kilka razy odwiedził też Wrocław, gdzie można było zamienić z pisarzem słowo „face to face”. Pojedyncze opowiadania Amerykanina (wydane po polsku) rozsiane były do tej pory w różnych antologiach. „Wypuść mnie, proszę” zmienia ten stan rzeczy, będąc pierwszym wydanym w Polsce samodzielnym zbiorem opowiadań Edwarda Lee.

Istnieje wiele różnych kryteriów, pozwalających ocenić talent pisarski. Dla niektórych będą to długie, rozbuchane, epickie powieści, które pokazują kunszt i lekkość snucia złożonych fabuł i wciągających narracji. Dla innych to właśnie opowiadania, z pozoru mniej ambitne, lecz jednocześnie pozwalające sprawdzić „kontrolę” autora nad historią, stanowią o prawdziwym warsztacie literackim. Obiektywnych kryteriów z pewnością nie ma. Jeśli jednak oceniać twórczość Edwarda Lee zarówno przez jego powieści, jak i opowiadania, to wniosek nasuwa się jeden: w obu formach pisarz radzi sobie znakomicie!

„Wypuść mnie, proszę” to inicjatywa, nazwijmy to, fanowska, choć kryje się za nią pełnoprawne Wydawnictwo Dom Horroru (trzymam kciuki za kolejne publikacje!). I mimo że zbiór opowiadań Edwarda Lee to pierwszy owoc wspomnianego wydawnictwa, to jest to owoc niezwykle dojrzały i strawny. W zasadzie „Wypuść mnie, proszę” to Edward Lee w pigułce. Nie ma tu żadnego tekstu, który jakoś szczególnie odstawałby niższym poziomem. Jest tu natomiast wszystko to, do czego przyzwyczaił nas „król obrzydliwości”: makabra („Stół”, „Pani Kadłubek”), perwersja („Wypuść mnie, proszę”, „Pani Kadłubek”, „Niewłaściwy facet”) i humor („Postacie”), balansujące na granicy dobrego smaku, a czasami jawnie ją przekraczające. Co również ciekawe, część tekstów stanowi bezpośrednie nawiązanie do innych tytułów autora („Pani Kadłubek”, „Postacie”, „Header - Początki”). Prawdziwe apogeum ohydztwa zostaje natomiast osiągnięte w „Gównianym domie”, na który składa się sekwencja obrazów, będących sprawdzianem wrażliwości naszego żołądka. Pomimo tego, że proza Edwarda Lee jest mi dobrze znana, „Gówniany dom” nawet dla mnie okazał się mocnym przeciwnikiem. W zbiorze nie brakuje również tekstów autoironicznych, w których autor pokazuje, że ma sam do siebie spory dystans („Postacie”), co stanowi potwierdzenie klasy pisarza.

Twórczość Edwarda Lee to nie tylko dosadność, makabra i wynaturzony seks. To jedynie wierzchnia warstwa tego, o czym opowiada Amerykanin. Pod tą przykuwającą uwagę wulgarnością, kryją się jednak niezwykle trafne spostrzeżenia o nas samych i społeczeństwach, w których żyjemy. To jest właśnie to coś, co stanowi o wielkości Lee - połączenie makabry ze świetnym warsztatem i celnymi puentami.

Choć na nową publikację, sygnowaną nazwiskiem Edwarda Lee, przyszło nam czekać parę lat, to mam wrażenie, że ten czas oczekiwania w pełni rekompensuje zbiór „Wypuść mnie, proszę”. Jest to zbiór w pełni dojrzały, z bardzo dobrze dobranymi tekstami, a do tego strasznie równy. Myślę nawet, że spokojnie może stanąć w szranki o miano najciekawszej polskiej premiery grozy 2016 roku. Jeśli ktoś z różnych powodów ociąga się przed sięgnięciem po wspomniany tytuł, to popełnia duży błąd. „Wypuść mnie, proszę” to znakomita lektura, pokazująca kwintesencję twórczości Edwarda Lee, która nawet w krótkiej formie jest powalająca.
Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ świetny dobór tekstów
+ równy poziom
+ kwintesencja prozy Edwarda Lee

Minusy:

- brak

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -