Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WAYWARD PINES. BUNT

WAYWARD

WAYWARD PINES. BUNT

ocena:8
Autor:Blake Crouch
Tłumaczenie:Paweł Lipszyc
Wydanie oryginalne:2013
Wydanie polskie:2014
Wydawnictwo:Otwarte
Ilość stron:360
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Skoro nie jest już tajemnicą, iż Wayward Pines okazało się nadzwyczajnym, przywodzącym na myśl najdziwniejszy ze snów miasteczkiem, trudno zaprezentować czytelnikowi zarys fabuły drugiego tomu trylogii Blake’a Croucha, to jest „Buntu”, bez choć częściowego zdradzenia zakończenia tomu poprzedniego, czyli recenzowanego już na Horror Online „Szumu”. Muszę się jednak tego dopuścić, ponieważ kontynuacja historii Ethana Burke’a zasługuje na to, aby poświęcić jej sporo uwagi. Przy okazji „Szumu” wspominałem, że być może warto oczekiwać na wydarzenia w kolejnym tomie i słów swoich nie zamierzam wycofywać.

Agent Burke, który zdołał odkryć tajemnicę do przesady idyllicznej tytułowej miejscowości, otoczonej górami i lasami, pośrodku niczego, z ludźmi będącymi zawsze w doskonałym humorze, prowadzącymi wzorcowe small-talki na obrazkowo zielonych trawnikach swych ogródków niczym „Żony ze Stepford”, otrzymuje propozycję pracy jako lokalny szeryf. Do jego rąk trafiają kartoteki każdego z mieszkańców, z którymi ma się skrupulatnie zapoznać. Wie, że oferta jest niemożliwa do odrzucenia i wiąże się ze znaczną odpowiedzialnością pełnienia codziennych obowiązków przy jednoczesnych staraniach utrzymania prawdy o Wayward Pines w sekrecie przed jego obywatelami. Już na starcie książki wiadomo, co dolega miasteczku i skąd bierze się jego kuriozalność, bowiem fabuła rozpoczyna się naturalnym podjęciem problematyki ze ścisłej końcówki „Szumu”, punktem wyjścia dla całej fabuły jest więc nowe położenie samego Burke’a. Otrzymuje on polecenie, aby dyskretnie zacząć rozglądać się po okolicy, przysłuchiwać się ludziom i odnotowywać ich nietypowe zachowania, ponieważ istnieje realne zagrożenie, iż po kryjomu część mieszkańców miasteczka zaczyna knuć przeciwko sytuacji, w jakiej się znaleźli. Bez względu na czynniki odgórne, którym Burke nie jest w stanie się sprzeciwić, wciąż niezmiennie pozostaje do szpiku kości podejrzliwy i na pewno nie zamierza zapomnieć, co dzieje się za ogrodzeniem pod wysokim napięciem otaczającym Pines.

Druga część trylogii nie stara się już klimatycznie nawiązywać do Wayward Pines. Miasteczko i jego mieszkańcy zostają obdarci z otoczki psychodelii i dziwactwa, a cała historia staje się raczej ostrożnie rozgrywanym thrillerem z pogranicza stylów Davida Morrella i Franka Peretti. Blake Crouch zaczął też przywiązywać większą wagę do postaci, które w „Szumie” były jedynie bohaterami epizodycznymi, dał im więcej mocy i znaczenia, dodał koloru i blasku, tak jak reflektory na deskach teatrów operowych wyznaczają najważniejszych bohaterów danego aktu. Obok postaci agenta Burke’a mamy zatem do czynienia z kilkoma równoległymi płaszczyznami, które ze strony na stronę odchylają się od pionu i przechylają w stronę głównego bohatera, aby w kulminacyjnym momencie się zeń przeciąć i doprowadzić do naprawdę smakowitych wydarzeń z kilku ostatnich rozdziałów. Dobrą decyzją Croucha było odstąpienie od prób pastiszowania wybitnego serialu Davida Lyncha i podążenie własną, bardziej sensacyjną, a mniej surrealistyczną ścieżką.

Wciąż jednak Crouch nie wykreował perfekcyjnej, małomiasteczkowej atmosfery tajemniczości, z której słyną chociażby Stephen King czy wspomniany Peretti, mimo to ochłodził Wayward Pines, nakrył śmielszym cieniem i nawet od czasu do czasu udaje mu się wywołać dreszcz emocji i zaniepokojenia. Na pewno bliżej jest „Buntowi” do pierwszoligowej twórczości grozy niż jej poprzednikowi. I moim zdaniem najuczciwsza będzie ocena tej książki właśnie poprzez porównanie jej z pierwszą częścią, hucznie reklamowaną jako dziedzictwo „Miasteczka Twin Peaks”, która jednak na tym polu wypadła co najwyżej poprawnie; drugi tom tymczasem nie obiecywał czytelnikom niczego, ostudził rozbuchane oczekiwania i wyszedł na tym zdecydowanie lepiej, sprzedając historię niepomiernie ciekawszą, bardziej wciągającą i przesyconą wysokiej klasy intrygą jak u najlepszych pisarzy sensacyjnych, bez tworzenia skojarzeń na siłę. „Bunt” czyta się niezwykle lekko, każdy kolejny akapit zachęca do dalszego brnięcia w głąb historii, co nie było aż tak wyraźnie odczuwalne w przypadku „Szumu”. Na koniec jedno zdanie o okładce, która z części na część staje się coraz bardziej ambitna i zwyczajnie ładniejsza – jeśli coraz to lepsza grafika zwiastuje coraz to lepsze powieści, to „Krzyk”, czyli zwieńczenie trylogii kuszące najmroczniejszą z okładek, musi być arcydziełem. Ale to zweryfikuje praktyka.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ fabuła ratująca średniość pierwszego tomu
+ ciekawa intryga, spora doza tajemniczości
+ nowi, fascynujący bohaterowie oraz rozwinięcie wątków dawnych epizodycznych bohaterów

Minusy:

- wciąż zbyt mało wyrazisty klimat

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -