Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:NADNATURALNY HORROR W LITERATURZE

Supernatural Horror in Literature

NADNATURALNY HORROR W LITERATURZE

ocena:3
Autor:Howard P. Lovecraft
Tłumaczenie:Andrzej Ledwożyw
Wydanie oryginalne:0
Wydanie polskie:2000
Wydawnictwo:Scutum
Ilość stron:107
Autor recenzji:Kamiko
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:8
Głosów:9
Inne oceny redakcji:

Są ludzie, którzy posiadają olbrzymią nieraz wiedzę z danej dziedziny. Problem w tym, że za Chiny Ludowe, kolokwialnie rzecz ujmując, nie potrafią tej wiedzy przekazać. Lovecraft też był chyba takim typem człowieka.

To będzie najwyraźniej moja najkrótsza z dotychczasowych recenzji. Pasuje więc do tej małej, króciutkiej książeczki, która niestety, biorąc pod uwagę zachęcające nazwisko autora, nie zasługuje na większe zainteresowanie czytelników.
Co to właściwie jest? Esej? Nieudolna rozprawka? Trudno stwierdzić. Równie dobrze mógł pisarz to zatytułować: „Takie sobie notatki o książkach, które zdarzyło mi się przeczytać”. Moja ewidentna złośliwość wynika oczywiście z wielkiego rozczarowania tą pozycją. Autor bardziej niż powierzchownie dotyka przejawów horroru w dziejach literatury, tu się zachwyci, tam znów zgani, ale ogólnie rzecz biorąc nie przeprowadza ani jednej, najmniejszej nawet analizy ani jednego z przedstawionych dzieł - tak pod względem formy jak i treści. Jego refleksje są bardzo luźne i współczesnemu czytelnikowi nie powiedzą nic o horrorze jako gatunku, ani o historii, ani o ewolucji formy, a wreszcie nie porusza nawet teorii horroru ideału, zatrzymując się tylko na wychwalaniu swojego ukochanego, acz nie zawsze idealnego Poego. Wszystko to tylko luźny szkic, na domiar złego nudny i niepotrafiący przykuć uwagi czytelnika - nawet nastawionego na pracę popularnonaukową. Z drugiej strony widywałam prace magisterskie ocenione bardzo wysoko, które nie dorastały do pięt tej książeczce. Cóż, może gdyby Lovecraft zamówił u kogoś napisanie takiego opracowania za niego, wyszłoby to z lepszym pożytkiem, chociażby dla jego nazwiska.
Podsumowując - szkoda czasu i atłasu. Wiosna idzie - weźcie się Kochani za świąteczne porządki lepiej i nie marnujcie sobie oczu.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na książkę.
Plusy:

+ hmmm...Mogło być gorzej?

Minusy:

- Po analizie zasugerowanej z tyłu okładki można by się spodziewać czegoś znacznie lepszego (krótko rzecz ujmując).

Na forum:

Podyskutuj o książce tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -