Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:POLTERGEIST

POLTERGEIST

Duch

Rok prod.:1982
Reżyser:Tobe Hooper
Kraj prod.:
Obsada:Jobeth Williams, Craig T.Nelson, Heather ORourke, Beatrice Straight
Autor recenzji:
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:5.91
Głosów:112
Inne oceny redakcji:
Flaco - 8
BartX - 7
Skaldi - 7
Kinson - 6
Skaraś - 8

- Hasła reklamowe: "Oni tu są", "To wie, co cię przeraża.", "Pierwsza prawdziwa opowieść o duchach.".

- Ręce które zrywają skórę z twarzy mężczyźnie z lustra w łazience należą do Stevena Spielberga.

- Steven Spielberg (scenarzysta), jako niespodziankę dla swojego przyjaciela Georga Lucasa umieścił w pokoju dziecka dużo figurek z filmu "Star Wars".

- Aktorki Heather O'Rourke ( Carol Anne ) oraz Dominique Dunne ( Dana ) są pochowane na tym samym cmentarzu. Dominique została zamordowana w 1982 przez swojego chłopaka, a Heather zmarła sześć lat później z powodu złej diagnozy.

- W scenie, której klown dusi Robbiego, jego ręce były bardzo silnie złączone i chłopak naprawdę zaczął się dusić. Reżyser Hooper oraz Spielberg uważali że chłopak świetnie improwizuje, ale kiedy jego twarz stała się purpurowa, szybko zdjęli mu ręce klowna z szyi.

- Szkielety które zaatakowały Diane, były prawdziwe. Aktorka dowiedziała się o tym dopiero po nakręceniu sceny.

- Z uwagi na sporą ilość urządzeń elektrycznych, w jednej ze scen kręconych w basenie, JoBeth Williams bała się wskoczyć do wody... Aby przekonać ją o bezpieczeństwie, do basenu wskoczył Spielberg i rzekł "Jeżeli coś się sknoci, obaj się usmażymy". Taktyka poskutkowała.

- Siostrzenica Stevena Spielberga - Drew Barrymore - była brana pod uwagę jako odtwórczyni roli Carol Anne, ale Spielberg stwierdził, że potrzebuje kogoś bardziej "aniołkowatego".

- Scena, w której Diane otwiera drzwi do sypialni i słyszy okropny krzyk była sfilmowana jako pierwsza, zaś halucynacje Marty'ego - jako ostatnia.

- Fobie, przez które przechodzi Robbie maja swoje źródło w fobiach samego Spielberga - jako dziecko bał się clownów oraz drzew za oknem.

- Role Freelingów mieli zagrać nieznani aktorzy, gdyż gdyby na ekranie pojawiły się znane osobistości, film straciłby na realiźmie.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO