Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MACHINIST, THE

MACHINIST, THE

Mechanik

Rok prod.:2004
Reżyser:Brad Anderson
Kraj prod.:
Obsada:Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón, John Sharian, Michael Ironside, Larry Gilliard Jr., Robert Long, Reg E.Cathey, Colin Stinton, Anna Massey, Ferrán Lahoz, James DePaul, Matthew Romero Moore
Autor recenzji:
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.59
Głosów:93
Inne oceny redakcji:
Andy Blakk - 9
Sabbath - 9
Kamiko - 7
Ash J. Williams - 7

- Hasła reklamowe: „Jak możesz obudzić się z koszmaru, gdy nie śpisz?”, „Mała wina przechodzi długą drogę...”, „Trevor Reznick jest cztery listy od prawdy.”.

- Producenci filmu namówili Christiana Bale'a do zrzucenia wagi ze 180 funtów (81 kg) do 120 (54 kg). Chcieli wprawdzie by schudł poniżej 100 funtów (45 kg), ale zrezygnowali z pomysłu ze względu na zdrowie aktora. Na jego dietę składała się jedna puszka tuńczyka i jabłko dziennie. Jego prawie 28 kilowa strata wagi na potrzeby filmu pozostaje na razie rekordem w show bussinesie. Bale odzyskał swoją wagę dopiero na potrzeby roli w Batman Begins (2005).

- Właścicielka domu nazywa się pani Shrike. To nawiązanie do noweli Nathanaela Westa "Miss Lonelyhearts", w którym główny bohater cierpi duchowe męczarnie z powodu Shrike'a, swojego wydawcy.

- Gdy Trevor jedzie autostradą 666, na jednym ze znaków widnieje napis "Zbrodnia i kara" – jest to nawiązanie do powieści Fiodora Dostojewskiego opisujące winnego człowieka starającego się usprawiedliwić przed samym sobą. Może to być kluczem do zakończenia filmu, zwłaszcza, że Trevor w domu czyta inną książkę Dostojewskiego – "Idiotę", książkę o bardzo zaskakującym zakończeniu, – co również może sugerować zakończenie filmu.

- W filmie pojawia się dużo nawiązań do złowróżbnego znaczenia lewej strony, zarówno w kontekście współczesnym (groźny/zły) jak i tym związanym z przesądami (lewy/pechowy). I tak: Miller i Ivan mają okaleczone lewe ręce, Ivan stoi po lewej stronie zdjęcia, kuchnia Mary znajduje się "za ostatnimi drzwiami na lewo", siniak Stivie jest po lewej stronie twarzy, gra w szubienicę toczy się od lewej do prawej strony, Trevor skręca w lewo na autostradzie 666, gdy podróżuje na lotnisko. Lewa strona zawsze przynosi kłopoty i niebezpieczeństwo, do czasu, gdy Reznik wybiera prawą stronę (Downtown).

- W metrze możemy zobaczyć plakat filmu Rottweiler (2004), którego producentem był także Julio Fernández .

- Numer licencji Ivana - CRN743 jest rewersem numeru licencji Trevora - NRC347

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO