Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:PAN`S LABYRINTH a.k.a  Laberinto del Fauno

PAN`S LABYRINTH a.k.a Laberinto del Fauno

Labirynt Fauna

Rok prod.:2006
Reżyser:Guillermo del Toro
Kraj prod.:
Obsada:Ariadna Gil, Ivana Baquero, Sergi López, Doug Jones, Maribel Verdú,
Autor recenzji:
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:3.68
Głosów:87
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 7

- Otrzymał 22minutowy aplauz na festiwalu filmowym w Cannes.

- Nagroda za Najlepszy Film Obcojęzyczny (2006).

- W 2007 roku film został jednym z kilku filmów fantasy, kiedykolwiek nominowanych w kategorii Najlepszego Filmu Obcojęzycznego podczas rozdania Oskarów.

- Po pierwszym tygodniu wyświetlania filmu w meksykańskich kinach nakazano umieścić na plakatach informacje o przemocy w filmie, gdyż rodzice zabierali na niego dzieci.

- Zrujnowane miasto widniejące na początku filmu to stare miasto Belchite, które również zostało wykorzystane przez Terryego Gilliama w „The Adventures of Baron Munchausen” (1988). Miasto zostało zniszczone podczas hiszpańskiej wojny domowej i nigdy nie zostało odbudowane.

- Guillermo del Toro znany jest z tworzenia ksiąg zawierających masę notatek, rysunków i pomysłów zanim nakręci dany film. W jednej taksówce zostawił notes, w którym zamieszczał od lat pomysły do „Labiryntu Fauna” i pomyślał, że to koniec tego projektu. Taksówkarz znalazł notes i zrozumiawszy jego wagę wielkim kosztem i poświęceniem zwrócił go. Del Toro był przekonany, że to błogosławieństwo i stał się jeszcze bardziej zdeterminowany, by zakończyć ten film.

- Ubranie Douga Jonesa w kostium Satyra zajmowało 5 godzin. Gdy był w niego ubrany musiał patrzeć przez dziurki w nosie, co się wokół niego dzieje.

- Doug Jones był jedynym Amerykaninem na planie i jako jedyny nie znał hiszpańskiego.

- Doug Jones musiał zapamiętać nie tylko swoje linijki tekstu po hiszpańsku (którym nie mówi), a także Ivana’y Baquero’’s (Ofelia), gdyż musiał wiedzieć, kiedy wygłaszać swoje kwestie. Jednak serwomechanizmy w głowie kostiumu, które wyrażały ekspresje twarzy, a także te, które poruszały uszami były tak głośne, że nie mógł usłyszeć wypowiadanych przez nią kwestii.

- Nogi Fauna nie były wygenerowane komputerowo. Guillermo del Toro stworzył system, dzięki, któremu aktor poruszał się na własnych nogach, a lalkarz animował te sztuczne, po czy komputerowo wymazano nogi aktora.

- Ivana Basquero była za stara, by grać partie 8, czy 9 letniej Ofelii, ale del Toro był tak zachwycony jej grą aktorską, że zmienił scenariusz tak, by Ofelia miała 12 lat.

- Angielskie napisy zostały przetłumaczone przez samego del Toro. Nie ufał dłużej tłumaczą po rezultatach jakie osiągnęli tłumacząc jego poprzednie filmy.

- Mówi się, że podczas sceny zjadania wróżki Doug Jones musiał ugryźć prezerwatywę wypełnioną sztuczną krwią.

- Film wywarł taki wpływ na Bjork, że po seansie wróciła do domu i napisała piosenkę „Pneumonia”.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO