Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MUMMY, THE (Mummy, The)

MUMMY, THE (Mummy, The)

Mumia

Rok prod.:1999
Reżyser:Stephen Sommers
Kraj prod.:
Obsada:Brendan Fraser, Rachel Weisz, John Hannah, Arnold Vosloo, Kevin J. O'Connor, Oded Fehr, Erick Avari
Autor recenzji:
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.67
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

- Scena w więzieniu była w całości kręcona w kompleksie mieszkaniowym w Marakeszu.

- Ponieważ sytuacja polityczna w Egipcie, nie pozwalała na jakiekolwiek prace ekipy filmowej, zdjęcia do Mumii kręcono w Maroku.

- Na podstawie filmu 'Mumia' i jego kontynuacji, czyli 'Mumia Powraca' powstały książki o tematyce przygodowej. Tytuły są adekwatne do pierwowzorów, akcja obydwu dzieł odbiega jednak trochę od filmowych losów dzielnego Ricka i ślicznej Evelyn. Powieści zostały napisane: Mumia przez Davida Levithana, Mumia Powraca - twórca to Jonh Whitman.

- Dodatkowym atutem są strony z fotosami z obu filmów. Stworzono także cykl dotyczących małego Alexa Connella.

- Fort w Kairze nazywa się Fort Brydon. W "Księdzie Dżungli" (1994), również wyreżyserowanej przez Stephena Sommersa, Sam Neill gra "Pułkownika Brydona".

- Początkowo w scenariuszu było napisane, że Ardeth Bey ginie na końcu filmu. Jednak zostało to zmienione przez reżysera Stephena Sommersa.

- Kiedy zaczyna się film, na ekranie pojawiają się potężne piramidy, te jednak nie istniały nigdy w pobliżu miasta Teby.

- Imię "Imhotep" w rzeczywistości należało do architekta, który zaprojektował pierwsze piramidy. Jego zdolność sprawiła, że później mówiono o jego boskim pochodzeniu.

- Za wyjątkiem przepaski na biodra i kilkoma klejnotami, kostium noszony w filmie przez Patricię Velazquez całkowicie składa się z malowidła na ciele, nałożenie którego zajęło 14 godzin.

- Scena katastrofy w bibliotece została nakręcona jednym ujęciem.

- Clive Barker, Joe Dante i George A. Romero byli rozważani jako przyszli reżyserzy filmu.

- W czasie kręcenia jednej ze scen Brendan Fraser zemdlał, gdyż miał zbyt mocno zaciśniętą pętlę na szyi.

- Miasto Hamunaptra nie zostało nigdy znalezione przez archeologów.

- Biała pidżama, którą Evelyn miała na sobie gdy statek został zaatakowany, zaczęła prześwitywać gdy Evelyn była mokra i musiano cyfrowo wybielić pidżamę w trakcie montażu.

- Siły powietrzne Wielkiej Brytanii nigdy nie nazywały się "Royal Air Corps". Do 1918 roku było to "Royal Flying Corps", które zostało przemianowane na Royal Air Force (RAF) i ta nazwa pozostaje do dziś.

źródło: www.filmweb.pl

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO