Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:CAR, THE

CAR, THE

Samochód

ocena:4
Rok prod.:1977
Reżyser:Elliot Silverstein
Kraj prod.:USA
Obsada:James Brolin, Kathleen Lloyd, John Marley, Ronny Cox, E.G.Marshall, John Rubenstein, Elizabeth Thompson
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:6.15
Głosów:13
Inne oceny redakcji:
Flaco - 5
Kinson - 6

Samochody-zabójcy to temat, po który wielokrotnie sięgali twórcy horrorów. Do najbardziej znanych przedstawicieli tego podgatunku należą z pewnością "Duel", "Maximum Overdrive", "Christine", a także "The Car", który dzięki swej prostocie i jednoznacznemu tytułowi, stał się jednym z popularniejszych horrorów w latach 70-tych.

Niewielkie senne miasteczko Santa Ynaz staje w obliczu dziwnych zdarzeń. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, na drodze zaczyna ginąć coraz więcej osób, a nikt spośród miejscowej ludności nie potrafi jednoznacznie stwierdzić kto lub co jest sprawcą tych makabrycznych zbrodni. Wkrótce sprawą zaczyna interesować się szeryf Wade Parent, który podczas rozmowy z jednym ze świadków, dowiaduje się o czarnej niezidentyfikowanej limuzynie, która przed paroma chwilami śmiertelnie potrąciła młodego autostopowicza. Z czasem, diabelski pojazd zaczyna coraz intensywniej nękać mieszkańców Santa Ynaz, którzy do tej pory nie zdawali sobie sprawy z ogromu nieszczęść jakie ich czekają...

Pierwsze wrażenie, jakie towarzyszy projekcji jest pozytywne - widz zapoznany zostaje z przestrzennymi krajobrazami pustynnymi, którym towarzyszy wspaniale dopasowana, budząca dreszcze, muzyka. Niestety! Nastrój ten, szybko ulega zatarciu, a wszystko za sprawą wszechobecnej nudy, marnych dialogów, oraz braku wiarygodności. Wspominana nieautentyczność scen (m.in. śmierci, czy scen w których tytułowy samochód bez "zadrapania" potrafi przejechać przez dom jednorodzinny) jest zdecydowanie najgorszą stroną całej produkcji, przez co trudno było mi uwierzyć w zaproponowany przez producentów scenariusz. Kolejną zagadkową sprawą jest zachowanie mieszkańców Santa Ynaz - czy to możliwe by liczące kilkaset osób miasteczko nie było w stanie poradzić sobie z jednym samochodem?

Wspomniane wyżej nieścisłości i niedociągnięcia, których w filmie jest znacznie więcej, wywołały u mnie spory niedosyt oraz nieodparte odczucie, iż jego autorom szybko zabrakło pomysłów na lepsze rozwinięcie akcji. Film powinien ucieszyć miłośników kina lat 70-tych, a więc kina obfitującego w szereg dziwnych pomysłów, które niekoniecznie pokrywają się z oczekiwaniami współczesnego widza.

Screeny

HO, CAR, THE HO, CAR, THE HO, CAR, THE HO, CAR, THE HO, CAR, THE HO, CAR, THE HO, CAR, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sceneria (pustynne krajobrazy)

Minusy:

- brak autentyczności
- przerost dialogów nad akcją
- sporo nieścisłości fabularnych
- zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -