Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TOMB OF LIGEIA

TOMB OF LIGEIA

Grobowiec Ligei

ocena:9
Rok prod.:1964
Reżyser:Roger Corman
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:Vincent Price, Elizabeth Shepherd, John Westbrook, Derek Francis
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8
Głosów:3
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 8

Miłość obsesyjna niewątpliwie nie należy do najzdrowszych uczuć jakie towarzyszą człowiekowi. O tym jak dalece bywa ona niebezpieczna możemy przekonać się podczas emisji jednego z najsłynniejszych horrorów sprzed 40-lat, "Grobowca Ligei"...

Mimo śmierci żony, Verdena Felle (Vincent Price) wciąż wierzy, że jego ukochana żyje i jest blisko niego. Rozpaczliwie zakochany mężczyzna każdego dnia odwiedza grobowiec swej lubej wspominając najmilsze, wspólnie spędzone chwile. Sytuacja ulega zmianie, gdy na swej drodze spotyka Rowenę Trevanian (Elizabeth Shepherd) - kobietę, która stopniowo lecz sukcesywnie zaczyna rozkochiwać w sobie owdowiałego mężczyznę. Wreszcie Verden postanawia odmienić swe ponure życie samotnika wstępując w związek małżeński. Od tego momentu sprawy zaczynają przybierać dziwny przebieg. Verden Felle zaczyna popadać w coraz to większą obsesję co kroku widząc swą martwą żonę, zaś jego nową wybrankę serca ogrania chorobliwe przeświadczenie, że jej poprzedniczka Ligei wciąż kroczy wśród żywych, a co więcej chce ją zniszczyć. Z czasem przeżycia Roweny stają się coraz bardziej przerażające. Kobietę zaczynają nękać nocne koszmary, oraz czarny, tajemniczy kocur, który od momentu pojawienia się Roweny w życiu Verdena, nie odstępuje jej na krok...

"Grobowiec Ligei" to ósma i ostatnia odsłona stworzonej przez Rogera Cormana serii poświęconej twórczości Edgara Allana Poe, serii która niewątpliwie należy do jednej z najznakomitszych i najbardziej zasłużonych w historii kina grozy. I tak jak w przypadku pierwszego z filmów ("Zagłada Domu Usherów") tak i w przypadku ostatniego z nich, efekt końcowy zdaje się potwierdzać tezy tych, którzy po dzień dzisiejszy doceniają i wychwalają reżyserski kunszt Cormana. A o tym, że jest co doceniać przekonać możemy się już od pierwszych chwil emisji... Mroczna muzyka, tajemniczy nastrój, umiejętna gra świateł, wspaniałe zdjęcia autorstwa znanego z produkcji Hammer'a Arthura Granta, brak dłużyzn (które tak dosadnie dawały o sobie znać chociażby w "Masce Szkarłatnej Śmierci") to zaledwie kilka przykładowych z licznych pozytywnych elementów cechujących ten obraz.

Co ciekawe, tym razem Corman nie ograniczył się wyłącznie do zdjęć w zamkniętym studiu co w sposób znamienny charakteryzowało jego poprzednie dokonania. W "Grobowcu Ligei" zobaczymy bowiem sceny nakręcone w otwartej przestrzeni, osadzone pośród ruin opactwa w pobliżu Norfolk, co dla najwierniejszych fanów cyklu będzie zauważalną i niewykluczone, że pozytywną odmianą.

Podobnie jak i poprzednie ekranizacje "Opowieści Niesamowitych" także i ta wzbudza wielki zachwyt. W czasach przepełnionych komercją, gdzie co drugi horror ogranicza się do generowanych komputerowo efektów specjalnych i gonienia schematów, tego typu obrazy jakim jest "Grobowiec Ligei" dla prawdziwych miłośników kina, nie mogą pozostać obojętne. Czy jednak film przemówi do wszystkich? Oczywiście, że nie. Czas jaki upłynął od jego premiery mówi sam za siebie. Nie jest to więc pozycja dla tych, którzy liczą na wartką akcję, czy zrywające z fotela sceny. Mimo tego, naprawdę warto!

Screeny

HO, TOMB OF LIGEIA HO, TOMB OF LIGEIA HO, TOMB OF LIGEIA HO, TOMB OF LIGEIA HO, TOMB OF LIGEIA HO, TOMB OF LIGEIA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klasyka
+ finał historii
+ muzyka
+ nastrój
+ niedługi
+ Vincent Price
+ gratka dla miłośników filmowych adaptacji Edgara Allana Poe w wykonaniu Rogera Cormana

Minusy:

- zawiedzie tych, którzy liczą na wartką akcję i zyrwające z fotela sceny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -