Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD

MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD

Masters of Horroe, Ep.01:Incydent na górskiej trasie

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser:Don Coscarelli
Kraj prod.:USA
Obsada:John DeSantis, Ethan Embry , Angus Scrimm, Bree Turner
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.85
Głosów:33
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 6

"Masters of Horror" to niesamowite przedsięwzięcie najsłynniejszych mistrzów gatunku - serial, który przerwał okres długotrwałego letargu telewizyjnych tasiemców od czasu pamiętnych "Tales from the Crypt". Ku uciesze telewidzów, którzy lubią się bać, zapewnił im możliwość odczucia lęku i to regularnie, w cotygodniowych dawkach, zawsze o tej samej godzinie :-) Pomysłodawcą tego projektu jest Mick Garris (seriale TV "The Stand", "The Shining"), który postanowił zebrać same sławy świata horroru- m.in. takie nazwiska jak John Carpenter, Tobe Hooper, Joe Dante, Stuart Gordon, John Landis, Dario Argento, aby ponownie ożywić sztukę straszenia publiczności na małym ekranie. Efektem pracy jest 13 trwających godzinę odcinków, każdy tworzony przez innego reżysera i każdy wyjątkowy. Czy aby na pewno każdy...?

Odcinek otwiera scena, w której młoda i piękna Ellen (Bree Turner) jedzie samochodem opuszczoną górską trasą. Jest ciemno, droga lśni od deszczu w świetle księżyca, a w tle brzmi łagodna muzyka. Chwila nieuwagi, aby wyregulować stację w radiu i... bum! Dziewczyna zderza się ze stojącym samotnie na środku drogi samochodem. Chwilę po tym, jak odzyskuje przytomność, udaje się jej odnaleźć właścicielkę opuszczonego pojazdu - wlecze ją za sobą przerażająco trupio blady i bardzo "oryginalnie" wyglądający jegomość, o wdzięcznym imieniu Moonface. Chcąc ujść z życiem Ellen musi stawić czoła czyhającemu na nią w leśnej gęstwinie niebezpieczeństwu w postaci psychotycznego mordercy. Wbrew pozorom dziewczyna nie należy do delikatnych i bezbronnych istotek, które potrafią jedynie krzyczeć w niebogłosy. Z imponującą zręcznością i zaciętością walczy z potężnym monstrum, a nawet tworzy w iście MacGyver-owskim stylu zmyślne konstrukcje ze strzępków własnego ubrania, gałęzi i wszystkiego tego, co natura daje jej do dyspozycji. Dzięki temu udaje jej się nieco spowolnić oprawcę. Z biegiem akcji pojawia się coraz więcej informacji na temat bohaterki. Kolejne retrospekcje ukazujące jej związek z Brucem (Ethan Embrey - "Disturbing Behaviours"), będącym zagorzałym wielbicielem surwiwalu, potęgują w dziewczynie chęć przetrwania. Stara się nie zapominać jednej z jego lekcji : "Zawsze musisz spodziewać się niespodziewanego...i robić to, co jest niespodziewane...".

Serię "Masters of Horror" rozpoczął Don Coscarelli, bowiem to właśnie on jest reżyserem "Incident On & Off a Mountain Road". Miejsce wśród horrorowych sław zapewnił on sobie m.in. tetralogią "Phantasm" (pozycja dla tych, którzy lubią fantazyjne połączenia gigantów, karłów i morderczych kuleczek), a także filmem będącym oryginalną mieszanką komizmu i grozy - "Bubba Ho - Tep". Przedstawione w "Incident..." wydarzenia zostały zręcznie zaadoptowane przez Coscarelli'ego i Stephena Romano z historii autorstwa Joe R. Lansdale'a (zdobywca American Horror Award, Edgar Award, a także autor "Bubby Ho - Tepa") o tym samym tytule.

Odcinek skonstruowany został w dość nieszablonowy sposób. Mianowicie akcja toczy się dwutorowo. Jesteśmy świadkami wydarzeń obecnych, a więc walki Ellen o życie i równolegle poznajemy także historię jej małżeństwa z Brucem. Fabuła sama w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym - młoda kobieta wpada w ręce przerażającego "odmieńca", jest przez niego brutalnie potraktowana, ucieka przez las, zostaje złapana, ucieka, znowu zostaje złapana, itd. - lecz to świetna realizacja sprawia, że historia w ciekawy sposób rozwija się i potrafi "wciągnąć" oglądającego. Znajdziemy tu sporo interesujących chwytów i urozmaiceń. Jak choćby zdjęcia w wykonaniu Jona Joffina i dla przykładu ujęcie oka Ellen rozszerzającego się pod wpływem strachu, uchwyconego przez dziurkę w rączce od noża, czy aranżacja siedziby Moonface'a, gdzie na każdym kroku leżą wysuszone zwłoki, a wokół posesji "w ogródku" powbijane są pale z przytwierdzonymi do nich ciałami ofiar, wyglądającymi jak trofea. Za efekty specjalne odpowiedzialni są Gregory Nicotero i Howard Berger (słynna KNB Efx Group). Zapewnili oni odpowiednią ilość gnijących trupów, szkieletów i innych atrakcji, dzięki którym wytworzył się odpowiedni klimat, a atmosfera nabrała tajemniczości. Oczywiście przyczyniła się także do tego charakteryzacja Moonface'a. Przerażająco blady, ze srebrnymi zębami i morderczym instynktem w oczach, prezentuje się naprawdę nieźle. W pierwszym ukazującym go ujęciu, w długim płaszczu i kapeluszu z szerokim rondem, jest zadziwiająco podobny do monstrum z "Jeepers Ceepers". Wykazuje on jednak nieco odmienne fascynacje, m.in. uwielbia dźwięk policyjnych syren, który zawsze odtwarza podczas przewiercania na wylot oczu swoim ofiarom.

Ciekawa jest także metamorfoza głównej bohaterki. Ellen w zadziwiająco szybki sposób zmienia się, aby zaskoczyć widza w finale. Najbardziej interesująca jest chyba jednak postać nieco szalonego i śpiewającego staruszka Buddy'ego, którego zagrał nie kto inny jak sam Angus Scrimm - legendarny Tall Mann z "Morderczych kuleczek". Reżyser nie stara się w jakiś szczególny sposób skupić na nim uwagi, jednak mimo to, ten staruszek swoją osobą i swoim zachowaniem wprowadza odmienny i intrygujący nastrój.

Film zyskuje na wartości dzięki pewnym niedomówieniom w trakcie rozwoju akcji. Dopiero kolejne sceny i następstwa zdarzeń doprowadzają widza do końca historii. To niecała godzina filmu, a mimo to sprawnie zagospodarowana. Warto obejrzeć.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD HO, MASTERS OF HORROR, Ep.01: INCIDENT ON & OFF A MOUNTAIN ROAD

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ pomysł na równoległe prowadzenie fabuły
+ postać Buddy'ego
+ zakończenie

Minusy:

- kilka zbyt ciemnych scen leśnych (ciężko połapać się, kto kogo ściga)
- zagrywki w stylu MacGyvera

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -