Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SILENT HILL

SILENT HILL

Silent Hill

ocena:8
Rok prod.:2006
Reżyser:Christophe Gans
Kraj prod.:USA / Francja / Japonia
Obsada:Radha Mitchell, Laurie Holden , Sean Bean , Jodelle Ferland, Deborah Kara Unger, Alice Krige
Autor recenzji:Magda Drabikowska (Morgaina)
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.17
Głosów:103
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 7
Ash J. Williams - 7
Skaraś - 9

Rzadko który film wywołuje wśród widzów takie emocje, i to w dodatku jeszcze przed premierą. Ekranizacja kultowej gry, ideału survival horror, budziła zrozumiałą euforię i obawy entuzjastów tego typu rozrywki, i poniekąd, dzięki ich zainteresowaniu, z góry skazana była na sukces. Żeby było zabawniej - krytycy nie pozostawili na obrazie suchej nitki (czytałam opinie o "zmarnowanych w kinie dwóch godzinach nudy". Pamiętajmy jednak, że głos krytyki nigdy nie był specjalnie przychylny horrorom. Zrecenzowanie dzieła rysuje się więc jako sprawa dość karkołomna. Ale właśnie dlatego ciekawa.

Kilkuletnia Sharon, przybrana córka Rose i Christophera DaSilva, miewa koszmary, podczas których powtarza przez sen słowa Silent Hill. Dziecko cierpi na chwilowe zaniki pamięci i utratę tożsamości. Rose zabiera dziewczynkę do miasta, którego nazwa pojawia się w majaczeniach. Na miejscu okazuje się, że Sharon zniknęła, więc matka wyrusza na jej poszukiwanie - prosto w samo serce grozy. Wymarłe, tonące we mgle miasto, wydaje się kompletnie opustoszałe. Ale długo takim nie pozostanie... Tymczasem, gdy Christopher uświadamia sobie, co postanowiła jego żona, udaje się w ślad za nią. Lecz Silent Hill, do którego trafi, to zupełnie inna przestrzeń, niż ta, w której błąka się zagubiona Rose. To jednak dopiero początek niespodzianek - bowiem nic nie jest takim, jakim się wydaje. Mnożą się tajemnice, zagadki, przestrzenie. Ale czas jest ograniczony - ostrzegawczy dźwięk syren zapowiada nadejście śmiertelnie niebezpiecznej grozy...

Gdyby spróbować wyliczyć lait-motivy, toposy, tematy i rekwizyty nieodłącznie związane z kinem grozy okazałoby się, że w obrazie "Silent Hill" możemy znaleźć ich przeważającą większość. Mamy tu bohaterkę, - co szczególne - kobietę (sądzę, że to "odstępstwo" od pierwowzoru jest znaczące) w zamkniętej, amorficznej przestrzeni strachu i zagrożenia - to typowa, gotycka "przestrzeń obcości". Mamy całą galerię potworów oraz istot o niepewnej ontologii bujnie zaludniających pozornie martwą przestrzeń. Jest wreszcie detektywistyczna intryga, która toczy się na dwóch poziomach narracji - zarówno Rose, jak Christopher, mają własną zagadkę do rozwiązania, i własną prawdę do odkrycia. Wykorzystano motyw sobowtórowości - i to poniekąd podwójnie - w kreacji postaci Sharon i Alessy, oraz Alessy i jej mrocznego alter ego (jungowskiego Cienia). Mamy dychotomiczność świata tytułowego Silent Hill, który funkcjonuje na co najmniej kilku poziomach (np. czas Rose, czas Christophera, czas grozy upostaciowanej przez Piramidogłowego, czas retrospekcji – sprzed pożaru), a wszystkie są wyraźnie wyszczególnione dzięki fenomenalnej scenografii i zdjęciom. Występuje w końcu motyw sekty religijnych fanatyków, którzy dopuszczają się straszliwej zbrodni. A to nie uchodzi bezkarnie - skoro, "gdy rozum śpi, budzą się potwory", zemsta będzie jeszcze okrutniejsza.
Ciekawe, że owo nagromadzenie horrorowej rekwizytorni nie budzi poczucia zagubienia i przesytu. Ale z innych powodów można by mieć do obrazu spore zastrzeżenia.
Bezpośrednio po opuszczeniu kina, za największy minus filmu gotowa byłam uznać niespójność fabuły, jednak po dokładniejszym przemyśleniu kwestii doszłam do wniosku, że owa zagadkowość oraz pozorna nielogiczność doskonale mieści się w poetyce horroru jako takiego, nie ma więc czego się czepiać.

Są też i poważniejsze zarzuty - przede wszystkim pod adresem scenarzysty Rogera Avary’ego. Film ma poetykę i dramaturgię gry komputerowej, co nie wychodzi mu specjalnie na dobre. Bohaterka, błąkając się po Silent Hill, ma - odnosi się wrażenie - "do zaliczenia" jedno, drugie, trzecie monstrum. Nuda. Poza tym pokazywanie co i rusz nowego potwora nie jest pomysłem najszczęśliwszym także z tego powodu, że - klasycznie już w przypadku horroru - próba re-prezentacji niewyrażalnego kończy się klęską. Ciekawe, czy nie lepiej byłoby poprzestać na ujęciu twarzy (mimesis emocji) tych, którzy z ową grozą się stykają. Ale wtedy frustracja ogarnęłaby wszystkich fanów gry. Niestety fakt jest faktem - film "Silent Hill" zachwyca klimatem, ale, w przeciwieństwie do pierwowzoru, nie straszy. A to bardzo, bardzo źle. Do tego gra aktorka jest wyraźnie nierówna.

Na koniec chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że wszyscy ważni bohaterowie filmu (poza Christopherem, będącym - dosłownie i w przenośni - w innej bajce) to kobiety. Stanowić by to mogło interesujący i znaczący trop dla genderowej interpretacji obrazu, zwłaszcza, że są to bohaterki dość szczególne.

W przeciwieństwie do głosów zdegustowanych krytyków, zachwyciło mnie zakończenie filmu. Silent Hill to przestrzeń obcości, gotycki labirynt w najgłębszym i najpełniejszym znaczeniu. Przestrzeń, która rzutuje na podmiotowość bohatera na zawsze. Naznacza. STAMTĄD nie ma już powrotu.

Screeny

HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL HO, SILENT HILL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nastrój
+ narastający klimat osamotnienia i grozy
+ doskonale zdjęcia
+ scenografia
+ muzyka
+ wzorcowe budowanie gotyckiej przestrzeni
+ możliwość wielopłaszczyznowej interpretacji
+ sposób ukazania kilku przestrzeni tytułowego miasta
+ dla wielbicieli gry - dzieło o wartości przede wszystkim sentymentalnej

Minusy:

- nie straszy
- niezbyt umiejętnie budowany suspens (chwilami dłużyzny)
- jak celnie ujęła pewna przyjazna mi dusza "kulejąca gra aktorska głównej bohaterki i jej dziecka"

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -