Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RING AROUND THE ROSIE

RING AROUND THE ROSIE

Mroki Pamięci

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:Rubi Zack
Kraj prod.:USA
Obsada:Tom Sizemore, Frances Bay, Hayley McFarland, Gina Philips, Randall Batinkoff
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:4
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Trudno jednoznacznie określić ten film jako horror. Przez pierwszą godzinę znajdziesz w nim wszystko co w horrorze być powinno - nawiedzony dom, szalejące nocą duchy dręczące główną bohaterkę, zakończenie jednak zmienia zupełnie punkt widzenia widza i każe mu zrewidować wszystko co widział wcześniej. Film zdecydowanie dla ludzi lubiących zawiłe, nie do końca wyjaśnione historie.

Trudno jednoznacznie określić ten film jako horror. Przez pierwszą godzinę znajdziesz w nim wszystko co w horrorze być powinno - nawiedzony dom, szalejące nocą duchy dręczące główną bohaterkę, zakończenie jednak zmienia zupełnie punkt widzenia widza i każe mu zrewidować wszystko co widział wcześniej. Film zdecydowanie dla ludzi lubiących zawiłe, nie do końca wyjaśnione historie.

Karin, dziennikarka otrzymuje wiadomość o tym, że umiera jej babcia. W ostatniej rozmowie staruszka prosi ją o przysługę. Dziewczyna ma udać się do starego domu na odludziu, posprzątać go i sprzedać. Dość złowrogo brzmi jedynie ostrzeżenie staruszki: "Musisz go sprzedać! Nie możesz go mieć!!!". Posłuszna ostatniej woli Karin wraz ze swoim chłopakiem jedzie do posiadłości z która wiąże ją wiele wspomnień. Stopniowo na jaw wychodzi wiele tajemnic ukrytych w mrokach pamięci, albo raczej w mrokach jej niepamięci. Tyle wiemy o tym filmie na pewno. To co dzieje się później na ekranie trudno opisać ponieważ fabuła obfituje w nagłe przeskoki akcji filmu w czasie i przestrzeni, nie możemy być pewni czy to co widzimy jest prawdą czy jedynie wizją udręczonego umysłu Karin.

Od momentu w którym włączyłem DVD byłem pewny, że już gdzieś widziałem tę aktorkę. Po chwili przypomniało mi się Gina Philips to artystka, którą jakoś szczególnie upodobali sobie twórcy kina grozy - Dead & Breakfast, Jeppers Creepers to tylko niektóre z tytułów, w których mogliśmy ją już oglądać. Niestety jej gra aktorska z pewnością nie zachwyca, a w niektórych momentach zamiast budować klimat wywołuje jedynie uśmiech politowania. Oczywiście widywałem już gorsze aktorki, ale w filmie który przez twórców obliczony był na zaskakujący efekt i klimat, gra aktorska musi również być klimatyczna. Tu niestety tak się nie stało.

Fabuła jest wyjątkowo poplątana i zdecydowanie bardziej niż w konwencji horroru mieści się raczej w gatunku mystery. To dziwne wymieszanie czasu i miejsc, które towarzyszy nam podczas projekcji ma jednak pewną mocną stronę - do samego końca nie możesz być pewny, że już na pewno wiesz o co chodzi, a zdanie, które usłyszysz na samym końcu i tak zburzy wszystkie Twoje domysły. To dobrze, ponieważ film tym właśnie zaskakuje. Niemile rozczarowują jednak widoczne na każdym kroku zapożyczenia i wtórności. Wszystko to już przecież było, gdzieś, kiedyś. Duchy dziewczynek z długimi kruczoczarnymi włosami, nawiedzony dom, widmo które zawisa poziomo tuż nad twarzą śpiącej bohaterki. Można złożyć to chyba na karb niedoświadczenia reżysera, dla którego "Ring Around the Rosie" jest samodzielnym debiutem reżyserskim, możliwe jest też, że twórcy zachłysnęli się świętującym ostatnio triumfy kinem azjatyckim i postanowili sprowadzić duchy z Kraju Kwitnącej Wiśni do Ameryki, co udało się zdecydowanie średnio....

Jeśli lubisz podczas projekcji pomyśleć, jeśli bawi Cię doszukiwanie się ukrytych treści i nie irytuje Cię to, że twórcy nie wyjaśniają wszystkiego do końca to ten film jest dla Ciebie. Jeśli wolisz kino lekkie łatwe i przyjemne to pomiń ten tytuł, oszczędzisz sobie irytacji.

Screeny

HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE HO, RING AROUND THE ROSIE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ atmosfera tejemniczości
+ nieoczekiwane zakończenie
+ skomplikowana fabuła
+ wciąga

Minusy:

- czasem śmieszy zamiast straszyć
- skomplikowana, niejasna fabuła
- gra aktorów
- zapożyczenia z innych filmów zwłaszcza z kina japońskiego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -