Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER

SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER

Schizophreniac

ocena:3
Rok prod.:1997
Reżyser:Ron Atkins
Kraj prod.:USA
Obsada:John Giancaspro, Jasmin Putman, J.Breck Brown, Pete Coleman, Garvin Lee, Mary Francis, Kevin O’Malley
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:3
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Niedawno natknąłem się na recenzję w jednej z poczytnych i ogólnie dostępnych gazet na recenzję filmu Roba Zombiego "Devil’s Reject". Film został opisany jako show bezsensownej przemocy i wulgarności, jako adresatów recenzent wskazał psychopatów, dewiantów i gwałcicieli. Pomijając zasadność takiej opinii, ciekaw jestem, co wspomniany redaktor napisałby o omawianym poniżej "Schizophreniac: The Whore Mangler".

Film otwiera długa scena, podczas której widzimy biorącą prysznic kobietę. Chwilę później zostaje ona uduszona przez nieznanego osobnika. Początek, wyłączając nadmierną nagość, przypomina sceny zabójstw z Piątku 13-tego (chodzi o sposób "patrzenia oczami mordercy"), nic jednak bardziej mylnego. Szybko dowiadujemy się, że zabójcą jest Harry Russo, scenarzysta filmowy. Jesteśmy świadkami jego rozpadu osobowości, śledzimy kilka dni z jego życia, w trakcie których nie ma nieprzekraczalnych granic bestialstwa i zbrodni.

Wszystko co tylko przyjdzie wam do głowy w kwestii dewiacji i chorób psychicznych skupi się w osobie Harry’ego. I wszystko to zobaczycie na ekranie, pod warunkiem, że starczy wam siły. Harry jest nad wyraz wulgarny i agresywny, lubi damskie ciuszki, ma skłonności ekshibicjonistyczne. Jest necrocopropedofilem, nie gardzi kanibalizmem i samookaleczeniem. Owszem, nie je kału, ale pije własną spermę. Acha, jest jeszcze satanistą i cierpi na schizofrenię. Albo i cyklofrenię. Za dużo? No właśnie. Ten niskobudżetowy, półamatorski film przekracza wszelkie granice dobrego smaku i robi to z takim natężeniem, że w pewnym momencie rodzi się pytanie – po co to wszystko? Oczywiście nie ma na nie odpowiedzi, bowiem mamy do czynienia z jednym z najbardziej zwyrodniałych morderców w historii kina. Do tego film nie szczędzi nam widoku obciętych penisów, odgryzionych sutków gwałconych trupów, rozbijania głów, podrzynania gardeł, czy wreszcie duszenia dzieci. Film spełnia wszystkie wymogi kina niezależnego – jest brutalny, wulgarny, drastyczny. Efekty gore stoją na naprawdę niskim poziomie, twórcy postanowili więc nadrobić nagością – mamy więc nagie panie, ale głównie nagi jest główny bohater, nie oszczędzono nam nawet widoku onanizacji pod zalanym krwią prysznicem.

Film co gorsza stara się być czasem komedią, ale głupkowate komentarze Harry’ego jedynie jeszcze bardziej rozdrażniają niż bawią. Może reżyser chciał w ten sposób jeszcze podkreślić zwyrodnienie bohatera? Nieudolnie, niestety. "Schizophreniac" odwołuje się do innych filmów, jak choćby wspomnianego "Piątku 13-tego", "Iluzjonisty" (motyw z lalką brzuchomówcy), czy "American Psycho". Najbliżej mu jednak do "August Underground" Freda Vogela. Z tą różnicą, że ów film prezentował wyższy poziom wykonania. Pytanie pozostaje aktualne? Po co to wszystko? Do kogo adresowane są te filmy?

Na koniec z recenzenckiego obowiązku uzasadnię ocenę – jeden punkt za odwagę, drugi za konsekwencję i drastyczność przekazu (nie obrazu) i trzeci za kreację John’a Giancaspro – naprawdę przekonującego i odpychającego w roli Harry’ego. Zdecydowanie nie polecam tego filmu. Kto będzie chciał i tak go obejrzy.

Screeny

HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER HO, SCHIZOPHRENIAC: THE WHORE MANGLER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ odwaga i brak politycznej poprawności
+ drastyczny i brutalny w wymowie
+ John Giancaspro

Minusy:

- realizacja
- aktorstwo
- efekty gore
- całkowity brak dobrego smaku
- przekroczenie wszelkich możliwych barier
- za duża kumulacja schorzeń bohatera
- dla kogo jest ten film?

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -