Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY

SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY

Santo i Zemsta Mumii

ocena:3
Rok prod.:1971
Reżyser:Rene Cardona
Kraj prod.:Meksyk
Obsada:Santo, Eric del Castillo, Mary Montiel, César del Campo, Carlos Ancira, Alejandro Reyna, Amado Zumaya
Autor recenzji:Andmel
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

To nie Święty Roger Moore, nie wyspa Santo Domingo. Santo - człowiek w srebrnej masce, najlepszy wrestler Meksyku i bohater narodowy zwalczający w swych filmach wszelkie przejawy zła. Swą karierę na ringu zakończył mając 65 lat! Tylko raz zdjął publicznie maskę, tuż przed swą śmiercią w meksykańskim programie TV Contrapunto w 1984 r. Te kilkadziesiąt filmów w których wystąpił, to żadne dzieła wybitne, niekiedy nieosiągalne do zdobycia, ale warto by polski widz też wiedział, że na długo przed epoką Hulka Hogana i The Rocka istniała mania - Santomania.

Film rozpoczyna scena zapasów tytułowego Santo. Przewracaniom i markowanym ciosom wydaje się nie być końca. Po 10 minutach Santo wygrywa i można już przejść do głównego wątku. Jest on tak wątły, że trzeba obchodzić się z nim ostrożnie by nie rozsypał się na wstępie. Tytułowy wrestler dołącza do grupy profesora Romero, który chce zbadać grobowiec indiańskiego wojownika Nonoca. Ukryty głęboko w dżungli atelier grób zazdrośnie strzeże swych tajemnic. Po wejściu do środka, badacze znajdują zmurszałe pergaminy, z których dowiadują się o historii pochowanego - o jego tragicznej miłości i straszliwej śmierci pogrzebania żywcem. Dodatkowo, każdy kto zakłóci swą obecnością to miejsce wiecznego spoczynku, zostaje obłożony klątwą. Na swoje nieszczęście naukowcy bagatelizują to ostrzeżenie. Wkrótce jeden po drugim zaczynają ginąć, mordowani przez aztecką mumię. A będzie kogo zabijać, oprócz tragarzy mamy tu profesora Romero, jego sekretarkę, infantylnego i irytującego profesora Jimeneza, inżyniera Sergio, fotograficzkę, w której zakochał się Santo, indiańskiego przewodnika ze swym wnukiem, którym po śmierci dziadka zaopiekuje się Santo. Po pokonaniu czarnego charakteru, ostatnie minuty filmu znów należą do Santo i jego zapaśniczych popisów.

Słowo wytrych - Santo - i ludzie wszystko kupią. Nawet tandetną opowieść, jako żywo przypominającą rysunkowe przygody Scooby Doo. Niski poziom realizacji wychodzi każdą dziurą. Sceny walki na macie, a publiczność żywo reagująca na to co dzieje się na macie to zupełnie różne miejsca. Dżungla to w większości scen zwykłe studio. Na domiar złego od góry na aktorów zsuwa się czasem mikrofon, wywołując atak śmiechu. Postrzelony Jimenez w jednej scenie strzałę ma w jednym miejscu, a za chwilę w drugim. Nawet Santo, nigdy nie zdejmujący swej maski, ma kilka wpadek, które mogą strącić go z piedestału nieustraszonego pogromcy zła. Nawet wiedząc, że obóz nawiedzany jest przez mumię, chodzi bez celu, snuje się nie wiedząc co ze sobą zrobić, albo smacznie śpi gdy śmierć zbiera swe żniwo. Mnie osobiście najbardziej rozśmieszyły sceny, w których Santo opiera o coś swą broń, a ta upada na ziemię. A podejście uczonych do znaleziska jest rabunkowe a nie archeologiczne. Właściwie nie jest to typowy horror. bardziej wygląda to na film przygodowy, dopiero gdy widzimy mumię w akcji nabiera on mrocznego charakteru. Ale jak się okaże na końcu.... no właśnie sami musicie dotrwać do końca projekcji by ujrzeć rozwikłanie zagadki. Podsumowując - film należy potraktować jako czystą, lecz niewyszukaną rozrywkę, a nie jak film grozy. W dodatku, że ikona latynoskiej popkultury niekoniecznie jednak musi do nas żywo przemawiać i wciągać w swe przygody.

Screeny

HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY HO, SANTO AND THE VENGEANCE OF THE MUMMY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ legendarny Santo

Minusy:

- nie straszy
- kiepskie wykonanie, dużo wpadek i bylejakości
- irytujący profesor Jimenez

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -