Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:STIGMATA

STIGMATA

Stygmata

ocena:7
Rok prod.:1999
Reżyser:Rupert Wainwright
Kraj prod.:USA
Obsada:Patricia Arquette, Gabriel Byrne, Jonathan Pryce, Nia Long, Thomas Kopache
Autor recenzji:evilmg
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.33
Głosów:36
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 3
bufik - 6
Sabbath - 6

"Królestwo Boga jest wewnątrz Ciebie. I wokół Ciebie. Nie pałace zrobione z drewna i kamienia. Podziel kawałek drewna i ja tam będę. Podnieś kamień i znajdziesz mnie" (fragment apokryficznej ewangelii św. Tomasza).

Młoda fryzjerka Frankie Paige zostaje naznaczona stygmatami. Do zbadania sprawy Watykan wysyła ojca Andrew, zajmującego się weryfikacją wszelkich przypadków cudów. Po przybyciu księdza na miejsce okazuje się, iż przypadek Frankie jest o wiele bardziej skomplikowany. Oprócz pojawiania się u niej ran ukrzyżowanego Chrystusa, panna Paige wykazuje oznaki opętania.

Zetknąwszy się z tą produkcją po raz pierwszy, już na samym wstępie, nie można oprzeć się wrażeniu, iż mamy do czynienia z kolejnym filmem niejako żerującym na popularności doskonałego "Egzorcysty". Wiele mówiący tytuł, poster oraz trailer sprawiły, iż rzesze widzów rozbiły swe świnki-skarbonki i ruszyły do kin żądni niezapomnianych wrażeń jakich film miał dostarczyć. Czy aby na pewno dostarczył?

Początek "Stygmaty" daje nadzieję, iż nie zawiedziemy się w swych wysokich oczekiwaniach względem filmu. Niestety nie raz już zdołaliśmy się przekonać że dobry początek nie daje gwarancji iż film będzie udany. Aktorzy zostali odpowiednio dobrani do swych ról i wywiązali się z powierzonego im zadania doskonale. Warto zauważyć iż irlandzki aktor Gabriel Byrne, grający rolę ojca Andrew, w tym samym roku (1999) zagrał rolę Szatana w innym horrorze - "End of Days". Muzyka została dobrze zharmonizowana z wydarzeniami mającymi miejsce w filmie. Szczególnie ciekawy utwór słyszymy na początku. Wspomnieć należałoby również o kilku nominacjach jakie "Stygmata" otrzymał w 2000 roku na różnych festiwalach.

W filmie dostrzec jednak można kilka dłużyzn, które nie każdemu mogą przypaść do gustu. Rozmowy księży na ogół nie należą do pasjonujących, a jeśli widz nastawiony jest na akcję i efektowne sceny mające miejsce na ekranie, to pogaduszki o Bogu i religii raczej go nie ucieszą. Dla wielu minusem może okazać się fakt, iż aby prawdziwie docenić zawarty w filmie potencjał (nie do końca jednak wykorzystany) trzeba troszkę pomyśleć. Dla niektórych może się to niestety okazać zaporą nie do przejścia i film uznają za co najwyżej przeciętny.

"Stygmata" z całą pewnością warta jest obejrzenia. Dobrze jest czasem zapoznac się z produkcją skłaniającą do refleksji, której nie zapomnimy tak szybko, jak choćby kolejnej części "Zabójczej Siekiery".

Screeny

HO, STIGMATA HO, STIGMATA HO, STIGMATA HO, STIGMATA HO, STIGMATA HO, STIGMATA HO, STIGMATA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ aktorstwo
+ muzyka
+ daje do myślenia

Minusy:

- nie dla wszystkich
- kilka nudnych scen

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -