Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS

MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS

Masters of Horror, Ep.08: Ostateczny koniec świata

ocena:9
Rok prod.:2005
Reżyser:John Carpenter
Kraj prod.:USA
Obsada:Udo Kier , Norman Reedus , Colin Foo , Zara Taylor , Gwynyth Walsh , Christopher Britton
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.44
Głosów:32
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 10

"Film jest magią... W odpowiednich rękach...bronią."

Przyparty do muru długami łowca rzadkich filmów Kirby Sweetman (Norman Reedus) zostaje wynajęty przez tajemniczego kolekcjonera. Mr. Ballinger (Udo Kier) zleca mu odnalezienie tajemniczego filmu zatytułowanego "Le Fin Absolute du Monde" (The Absolute End of the World) - francuskiego horroru, którego oficjalna premiera obrosła legendą. Ekscentryczny jegomość jest zafascynowany tym obrazem i obsesyjnie pragnie go obejrzeć. Zbiera więc wszelkie dostępne informacje, mogące doprowadzić na ślad tajemniczego filmu. Posiada nawet "żywy rekwizyt" z planu zdjęciowego. Według tajnych, prywatnych źródeł kolekcjonera, widownię podczas seansu ogarnął istny szał - między oglądającymi doszło do krwawej rzezi, wszyscy mordowali się nawzajem. Oficjalne raporty donoszą, iż francuski rząd natychmiast spalił wszelkie kopie tego obrazu. Czy jednak wszystkie...?
Cóż takiego kryje w sobie "Le Fin Absolute du Monde", że kino staje się dla konesera nie tylko życiem …ale i śmiercią…?

Na liście mistrzów horroru nie mogło zabraknąć tej postaci. Jon Carpenter to już ikona kina grozy. Reżyser, kompozytor, scenarzysta, aktor, a także montażysta. Na swoim koncie zgromadził niezapomniane obrazy, do których należą m.in. "Halloween" (1978), The Fog" (1980), "The Thing" (1982), czy "Village of the Damned" (1995). Do listy dzieł dołącza kolejna pozycja - odcinek TV serii "Masters of Horror", zatytułowany "Cigarette Burns".

"Cigarette Burns" to niewielkie plamki lub kręgi, pojawiające się w rogu taśmy filmowej. To wizualny znak oznajmiający kinooperatorowi, że zmiana rolki jest już blisko. Reżyser nadaje tym maleńkim znaczkom symboliczne znaczenie. Ich pojawianie się wyraża znacznie więcej. "Papierosowe oparzenia" są swoistym portalem, poprzez który ukryte lęki oraz winy chowane gdzieś głęboko dają o sobie znać i starają się wydostać na światło dzienne, wykorzystując do tego realistyczne koszmary i jaskrawe halucynacje. Te "wtargnięcia" prowadza do przemocy, szaleństwa, w końcu do śmierci.

Fabuła tego odcinka jest ambitna. Autorami scenariusza są Drew McWeeny i Scott Swan. Sześćdziesiąt minut to naprawdę niewiele, by w zupełności rozwinąć historię i uzyskać pełny rozwój postaci, unikając jednocześnie ogólnikowości i pobieżności. Niedociągnięcia nie są jednak na tyle rażące, by stanowiły barierę dla przyjemności z oglądania. W przeciwieństwie do poprzednich odcinków, którym towarzyszył humor w różnorodnej postaci, "Cigarette Burns" jest "śmiertelnie poważny". Reżyser zastosował ciemne oświetlenie i cienie w całym obrazie, dzięki czemu jest on jeszcze bardziej surowy. Motorem rozwoju fabuły jest w tym odcinku dialog.

W "Cigarette Burns" znajdziecie zarówno dawkę surrealistycznych wyobrażeń, nadających obrazowi tajemniczości, jak i liczne, bardzo realistyczne sceny gore - włączając w to samookaleczenia, podrzynanie gardła czy anatomię ludzkich wnętrzności dla smakoszy . To film o tym, jakie skutki niesie za sobą obsesja i co potrafi zrobić z człowiekiem, do jakich granic może go doprowadzić.

Gra aktorska nie budzi zastrzeżeń. Szczególnie zwraca uwagę widza Udo Kier, który odegrał rolę bogatego kolekcjonera w iście wyrafinowany sposób. W charakterze tej postaci przeplata się zarówno sadyzm jak i przerażająca "frajda" i szaleństwo mające źródło w filmowej pasji.
Za muzykę odpowiedzialny jest syn reżysera - Cody Carpenter. Stworzona przez niego ścieżka dźwiękowa (będąca jednocześnie debiutem) to kawałek świetnej pracy - charakterystyczne, proste dźwięki klawiszy idealnie oddają panujący w filmie klimat, a także budują napięcie. Przywodzą na myśl muzykę, która jest głównym motywem w "Halloween", skomponowanym przez Carpentera. To melodia, która pozostaje nadal w pamięci po seansie i powraca razem z towarzyszącymi jej przerażającymi obrazami. Efekty specjalne oraz charakteryzacja oczywiście należała do znanego już duetu - Gregory Nicotero & Howard Berger.

Reasumując - odcinek naprawdę warty obejrzenia. Szczerze polecam. A jeśli nie przekona Was do tego moje zdanie na temat "Cigarette Burns", być może obejrzycie go dla jednej finałowej sceny, w której jeden z bohaterów naprawdę "daje z siebie wszystko" dla kina . Zaspokójcie swoją ciekawość.

Trzygroszówki

Krzysztof Gonerski przyznał ocenę 9 i napisał:

Najlepszy, obok "Imprint" Takashi Miike, odcinek pierwszego sezonu Masters of Horror. Moc tego filmu tkwi w niezwykle sugestywnym oddziaływaniu na wyobraźnie widza. Przez cały czas trwania odcinka otrzymujemy coraz potworniejsze sygnały dotyczące "przeklętego filmu" - tym samym reżyser nie tylko pobudza ciekawośc, lecz także uruchamia wyobraźnie widza. Niemal tak samo jak prawdziwy "bohater" "Cigarette Burns" - "Ostateczny koniec świata", który wyzwalał w swych widzach ukryte demony. Demonów moze film Carpentera nie wyzwoli, ale dawno nie widziałem horrrou, który oddziaływałby tak bardzo na podświadomośc. Czyli robił z widzem, to co powinien robić horror. Mimo scen gore, to niesamowita atmosfera, precyzyjna fabuła, mówiąca tylko tyle ile trzeba, są najmocniejszymi stronami tego znakomitego filmu grozy.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS HO, MASTERS OF HORROR, Ep.08: CIGARETTE BURNS

Patronat medialny: Horror Online
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysłowa fabuła
+ klimat i nastrój
+ finałowa scena z projektorem!
+ Udo Kier

Minusy:

- ?

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -