Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:ILS a.k.a. THEM

ILS a.k.a. THEM

Oni

ocena:9
Rok prod.:2006
Reżyser:David Moreau
Kraj prod.:Francja
Obsada:Olivia Bonamy, Michael Cohen
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.45
Głosów:29
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 8

"Oni" to horror w którym nie zobaczymy ani rozbryzgującej krwi, ani aktów przemocy tak często obecnych we współczesnym kinie grozy. Co mamy w zamian? Mrożącą w żyłach historię opartą na autentycznych wydarzeniach i pokaźną dawkę suspensu.
Jeżeli oczekujecie krwawego filmu, w którym brutalny morderca rozprawia się ze swoimi ofiarami, to możecie sobie podarować dalszą lekturę niniejszej recenzji.

Clementine, nauczycielka francuskiego oraz Lucas, pisarz mieszkają w olbrzymiej posiadłości niedaleko Bukaresztu. Którejś deszczowej nocy kobieta, mająca problemy z zaśnięciem, odbiera zagadkowy, niemy telefon, następnie zauważa przez okno, że ktoś przestawił jej samochód. Pojawiają się też różne dziwne odgłosy. Clementine budzi Lucasa, podejrzewając, że w domu znajdują się jacyś ludzie. Z minuty na minutę, para bohaterów wpada w coraz większe przerażenie, nie mogąc znaleźć odpowiedzi kim są "oni" i czego od nich chcą...

Nieczęsto zdarza się powiedzieć o reżyserze, że jest gwiazdą, nakręconego przez siebie filmu. Taki właśnie przypadek ma miejsce, jeżeli pomyślimy o dwójce twórców - Davidzie Moreau oraz Xavierze Paludzie i ich horrorze "Oni". Fabuła to bardzo prosta opowieść pozbawiona wątków pobocznych. Dzięki temu obaj panowie mogli skupić się na przejrzystym pokazaniu ich wersji autentycznych wydarzeń. Zrobili to po mistrzowsku. Wprawdzie, początek filmu rozkręca się stosunkowo wolno, jednak już po kilkunastu minutach widz jest całkowicie pochłonięty przez akcję, coraz mocniej przerażony i zaintrygowany tym, co w danej chwili się dzieje na ekranie. Twórcy praktycznie pozbawili swóje dzieło muzyki. Pojawia się ona tylko sporadycznie, ustępując miejsca różnego typu dźwięków, czasem typowych jak skrzypienia schodów, czy padający deszcz, ale i dużej ilości przerażających brzmień, których źródło trudno z czymkolwiek kojarzyć. Dobrym zabiegiem okazało się ukazanie wydarzeń z punktu widzenia dwójki głównych bohaterów. W przeważającej liczbie filmów, nie tylko grozy, znamy o wiele więcej fabularnych faktów niż główne postacie, np. dostrzegamy, a przyszła ofiara nie, czającego się za rogiem mordercę. W "Ils" takiego czegoś nie ma. Wiemy tylko tyle ile Clementine i Lucas, czyli właściwie nic.

Bardzo dużym atutem tego horroru są zdjęcia, często realizowane kamerą bez statywu, za które odpowiadał Axel Cosnefroy.. Wiele ujęć przedstawiono według schematu: najpierw twarz którejś z głównych postaci, przedstawiająca emocje, potem to, na co ona patrzy. Dzięki temu łatwo identyfikować się z danym bohaterem, przejmując tym samym jego przerażenie. Niestety w tym punkcie pojawia się i drobna rysa. Akcja toczy się właściwie w nocy i czasem obraz jest niezbyt wyraźny, choć może był to zabieg celowy.

"Oni" nie byłby tak świetnym filmem, gdyby nie odtwórcy głównych ról - Olivia Bonamy i Michael Cohen, którzy świetnie wykreowali nie tylko uczucia i relacje pomiędzy głównymi bohaterami, ale przede wszystkim narastający w nich strach. Dzięki ich aktorskiemu kunsztowi Clementine i Lucas to postacie bardzo autentyczne i wyraziste, zachowujące się i reagujące na różne zdarzenia tak, jak zwykli ludzie.

"Oni" to obraz trudny do sklasyfikowania. Nie jest to klasyczny "slasher", bo nie ma w nim grupki nastolatków napadniętej przez zwyrodnialca (-ców), ale zaledwie dwójka przeszło trzydziestolatków osaczona przez... No właśnie kogo? Sposób przedstawienia agresorów przypomina niektóre horrory zawierające elementy nadprzyrodzone, czy fantastyczne. Pamiętajmy, że jest to horror oparty na faktach. To kim są ONI? Warto się samemu przekonać i obejrzeć film późnym wieczorem w ciemności. Palpitacje serca gwarantowane.

Screeny

HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM HO, ILS</br> a.k.a. THEM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ fabuła
+ suspens
+ groza
+ zdjęcia
+ gra aktorska
+ nie jest to szablonowy "slasher"

Minusy:

- w kilku scenach zbyt mała wyrazistość obrazu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -