Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL

MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL

Masters of Horror, Ep.10: Chora dziewczyna

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser:Lucky McKee
Kraj prod.:USA
Obsada:Angela Bettis , Erin Brown , Jesse Hlubik , Marcia Bennett , Mike McKee , Chandra Berg
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.23
Głosów:13
Inne oceny redakcji:

"Tam, gdzie są muchy, tam są też ludzie" /Issa/

Samotna i lekko "zdziwaczała" pani entomolog Ida Teeter (Angela Bettis), z łatwością zaprzyjaźnia się z każdym pełzającym, czy wielonożnym stworzeniem, jednak zupełnie nie radzi sobie w kontaktach damsko-damskich. Nie tylko nieśmiałość jest dla niej barierą w poznawaniu nowych ludzi. W znalezieniu "tej jedynej" nie pomaga również jej przepełnione po brzegi osobliwymi współlokatorami mieszkanie, w którym na każdym kroku czai się robak, owad lub inny podobny jegomość. Pewnego dnia Ida znajduje pod drzwiami tajemniczą paczkę, przysłaną z Brazylii. Jej zawartość jest równie tajemnicza, jak jej nadawca. Pani entomolog staje się posiadaczką niezwykłego i fascynującego okazu owada, jakiego nigdy dotąd nie widziała na oczy. Nietuzinkowe stworzenie budzi w niej uczucie ekscytacji porównywalne do tego, jakie ogarnia ją, gdy w holu laboratorium, w którym pracuje, mija nieprzeciętnie piękną dziewczynę. Za każdym razem siedzi ona w milczeniu, szkicując baśniowe postacie. Po serii oryginalnych prób, Idzie w końcu udaje się zebrać w sobie dość odwagi, by umówić się z nieznajomą. Wbrew obawom randka nie okazuje się dla dziewczyny koszmarem i Misty (Erin Brown) nie ucieka z krzykiem na widok kolekcji pani entomolog, a nawet jest początkiem szczerego uczucia między nimi. Miłość rozkwita i wszystko wydaje się być tak idealne, ale do czasu... Pewnego dnia bowiem "owadzia" przesyłka wydostaje się z pudełka i od tej chwili ukochana Idy zaczyna zachowywać się... "dziwnie"...

Pojawienie się na liście mistrzów horroru nazwiska Lucky'ego McKee razem z najsławniejszymi twórcami kina grozy, u wielu wzbudziło niemałe zdziwienie, gdyż na koncie tego reżysera znajduje się zaledwie kilka filmów. Rozgłos przyniósł mu debiutancki i obsypany wieloma nagrodami thriller / dramat "May" (2002), do którego również stworzył scenariusz. Po nim wyreżyserował "The Woods" (2006) oraz napisał scenariusz i zajął się produkcją "Roman" (2006). Mimo niewielkiego dorobku McKee stworzył ciekawy odcinek Scenariusz powstał przy współpracy reżysera z Seanem Hoodem, spod którego pióra wyszły m.in. " Halloween: Resurection" czy "Cube 2: Hypercube". Podobnie jak poprzednie obrazy, również i "Sick Girl" opiera się przede wszystkim na bohaterze i studium jego osobowości. Nie jest to zatem stereotypowy horror. Stosując konwencję klasycznych monster movie opowiada historię dwojga młodych kobiet i "lepkich" skutków tego uczucia. Ukazuje, w jaki sposób tak łatwo identyfikowalne uczucia jak samotność, zazdrość, czy namiętność, mogą zamienić otaczająca rzeczywistość w koszmar.

Dwie główne postacie - Ida i Misty, odzwierciedlają osobowości, które pozornie są identyczne. Mimo, iż obie są samotne, zagubione i poddają się biegowi swojej egzystencji, Misty dostaje szansę przemiany (radykalnej i nie z własnej woli, ale przemiany), natomiast Ida wydaje się pozostawać do końca niezdolną, by skończyć z szablonowym zyciem, by zmienić kierunek jego biegu. Zarówno Angela Bettis (która ugruntowała swoją pozycję dzięki głównej roli w "May"), jak i Erin Brown świetnie odegrały swoje postacie. Obie zaprezentowały umiejętność przedstawienia złożoności natury ludzkiej.

Muzyka powstała dzięki współpracy takich osób jak Jaye Barnes Luckett, Ben Boyer oraz David Lopez. Dźwięki, jakie powstały za ich sprawą świetnie pasują do "dziwacznych" uczuć zaprezentowanych w filmie. Efekty specjalne tradycyjnie objął duet Gregory Nicotero & Howard Berger, i to właśnie oni zadbali o odpowiednio straszną "owadzią" stronę obrazu.

Ciężko jednoznacznie określić, jakim obrazem jest "Sick Girl". Zapewne można rzecz, iż w istocie jest momentami zabawną komedią romantyczną, jednak nie brakuje tu także jump scen i momentów gore, a przede wszystkim gigantycznego "robala". Końcowe sceny jak najbardziej powracają do klimatu horroru. Mimo, iż cały film nie należy do trzymających w napięciu i strasznych, jest interesującą pozycją do obejrzenia, której charakterystyczny styl stworzony przez Lucky'ego McKee zaczyna być rozpoznawalny.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL HO, MASTERS OF HORROR, Ep.10: SICK GIRL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ główne role kobiece
+ konwencja monster movie

Minusy:

- nie straszy
- nie krwawy
- nierówny klimat

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -