Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GHOST WIFE a.k.a. Nang nak

GHOST WIFE a.k.a. Nang nak

Ghost Wife

ocena:8
Rok prod.:1999
Reżyser:Nonzee Nimibutr
Kraj prod.:Tajlandia
Obsada:Intira Jaroenpura, Winai Kraibutr
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Każdy Taj zna opowieść o duchu młodej kobiety znanej jako Nang Naak (legenda Mae Nak), która żyła około połowy dziewiętnastego wieku we wsi Phra Khanong, będącej obecnie jedną z dzielnic Bangkoku. Historia jest ciągle żywa, na tyle, że doczekała się przeszło dwudziestu ekranizacji, zawsze odnoszących wielki sukces w Tajlandii. Recenzowany "Nang Nak", który w rodzimym "box office" pobił wynikiem sprzedaży nawet "Titanica" Jamesa Camerona, przez wielu jest uważany za najpopularniejszą adaptacją tej legendy. Odpowiedzialny za scenariusz Wisit Sasanatieng (debiut w tej roli) oraz reżyser Nonzee Nimibutr są określani jako jedni z twórców tzw. "nowej fali" tajskiej kinematografii, a ich filmy znajdują uznanie publiczności i krytyki nie tylko w ojczyźnie. Przy tak znanych artystach, wielokrotnie nagradzanych przez jury na rozlicznych festiwalach, sukces komercyjny jaki odniósł "Nang Nak" nie jest zaskoczeniem. Czy u fanów horroru obraz ten wzbudzi równie wielkie emocje?

Koniec lat sześćdziesiątych XIX-tego wieku, ogarnięta wojną i cholerą Tajlandia. Mak, aby wypełnić swój żołnierski obowiązek opuszcza swoją dopiero co poślubioną, będącą w ciąży, żonę Nak. Po wielu miesiącach bitew i długiej rekonwalescencji po odniesionych ranach, mężczyzna wraca do ukochanej kobiety i ich syna. Szczęśliwy Mak początkowo nie opuszcza położonej nad rzeką, w tropikalnym lesie, posiadłości. Chociaż obiecał powiadomić jedną z mieszkanek wsi o śmierci podczas bitwy jej męża. Do tego skłania go Nak, obiecując wypełnić za niego tę powinność, namawiając jednocześnie do odpoczynku po trudach wojny. Po wielu dniach mężczyzna rusza jednak do lasu po drewno, aby naprawić schody. Tam spotyka jednego ze swoich przyjaciół, który informuje go, że mieszka z duchem...

Nie istnieją żadne zapiski potwierdzające istnienia kobiety o imieniu Nak, a sama historia jest przenoszona z pokolenia na pokolenie drogą ustną. Jednak wielu Tajów wierzy, że legenda Mae Nak jest w całości lub przynajmniej w znacznej części prawdziwa. Oczywiście istnieje jej wiele wersji, czasem bardzo się od siebie różniących. Na przykład, według niektórych osób Nak to zwykła wieśniaczka, inni twierdzą, że była córką naczelnika wsi. Twórcy filmu postanowili wiernie oddać jedną z wersji tej legendy, co oznaczało m.in. rezygnację z "suspensu". Niemożliwe jest przecież zaskakiwanie tajskiego widza opowieścią, którą dobrze zna.

"Nang Nak" to nieskomplikowana historia o kobiecie, która nawet po śmierci oczekiwała na męża w domu, a po jego przybyciu zabijała, każdego kto stanął na drodze jej miłości. Dialogi, których jest niewiele, zazwyczaj ograniczają się do pojedynczych zdań. Fabularna prostota jest jednak zaletą, zwłaszcza dla zachodniego widza, który nie będzie miał problemów ze zrozumieniem historii oraz motywów kierujących zarówno dwójką głównych bohaterów, jak i pozostałych postaci. Choć zdarza się, że różnice kulturowe nieco odciągają uwagę od sedna filmu.

Bogactwo różnorodnych wrażeń i emocji charakteryzują "Nang Nak", który w odróżnieniu od wcześniejszych wersji oparto o uczucie małżonków. Jednak nieprawdą będzie twierdzenie, że mamy do czynienia z typowym romansem, bo widz nie zobaczy perypetii miłosnych głównych bohaterów, lecz parę, która jest tak blisko siebie, że nie zauważa swojej przynależności do różnych światów. Mak nie jest tego nawet świadomy, a Nak nie godzi się ze swoją śmiercią i robi wszystko, żeby nie zostali rozdzieleni. Innymi doznaniami z jakimi widz się zmierzy to między innymi osamotnienie, rozpacz, przerażenie. Aby to wszystko osiągnąć reżyser w perfekcyjny sposób wykorzystał takie składniki filmu jak zdjęcia i muzyka.

Obraz w "Nang Nak" przedstawiono na podobnej zasadzie, jak w programach przyrodniczych "National Geographic", czy "Animal Planet" i podobnie jak w nich nie używano sztucznego oświetlenia. Częste są ujęcia fauny i flory, które ukazują człowieka jako element natury. Widzimy słońce, księżyc, trawy, pola, ale i zwierzęta, które bywa, że stają się elementem filmowej opowieści. Dobrym przykładem jest scena, w której warany pożerają zwłoki kobiety. Często widz napotyka kontrasty, polegające na zmianie sytuacji w jakiej znajdują się bohaterowie. Ich codzienność, w jednej chwili, zmienia się w koszmar (dramat), choć czasem bywa odwrotnie.

Fabuła jest bardzo dobrze podkreślana przez muzykę, z przepięknym melodyjnym motywem przewodnim. W sytuacjach napięcia, grozy najczęściej słychać brzmienie rytualnych bębnów. Pomimo znacznego wykorzystania tradycyjnego, akustycznego instrumentarium, nie brak i dźwięków elektronicznych, dobrze współbrzmiących z ludowymi melodiami i harmoniami.

Na wielką pochwałę zasługują aktorzy, choć tych drugoplanowych niewątpliwie przyćmili, grający główne role, Intira Jaroenpura (Nak) i Winai Kraibutr (Mak). Ich kreacje potrafią wzbudzić u widza silne emocje, które ani na chwile nie słabną. Warto podkreślić, że dwójka głównych bohaterów wyraźnie odróżnia się od innych postaci swoją fizyczną doskonałością. Charakteryzację aktorów sprowadzono do minimum tak, że nie zobaczymy szminki na ustach Mak.

"Nang Nak" to obraz, dla którego trudno byłoby znaleźć odpowiednik we współczesnych filmach o duchach. Choć z innymi, tego typu, azjatyckimi produkcjami łączy go to, że stawia przede wszystkim na wywołaniu u widza mocnego wrażenia i dreszczyku emocji, a sceny krwawe i szokujące są tylko "przyprawą". Dzieło Nonzee Nimibutra nikogo nie pozostawi obojętnym, także fana horroru.

Screeny

HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak HO, GHOST WIFE</br> a.k.a. Nang nak

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ reżyseria
+ scenariusz, ciekawa fabuła
+ zdjęcia
+ gra aktorska

Minusy:

- wymaga niewielkiego wysiłku intelektualnego ze względu na różnice kulturowe

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -