Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SKINNED ALIVE

SKINNED ALIVE

Oskórowany żywcem

ocena:3
Rok prod.:1989
Reżyser:Jon Killough
Kraj prod.:USA
Obsada:Mary Jackson, Scott Spiegiel, Susan Rothacker, Floyd Eving Jr, Lester Clark,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:2
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Filmy o psychopatach należą, w moim mniemaniu, do najbardziej poruszających typów horroru. Wynika to z tego, że nie od dziś wiadomo, iż największe zło czai się w człowieku. Tym samym, obrazy o brutalnych mordercach przerażają głównie stopniem prawdopodobieństwa prezentowanych zdarzeń. Choć konwencja slashera strywializowała ów aspekt, chociażby ostatni film Roba Zombiego udowadnia, że wciąż można nakręcić wstrząsający i dobry film o zwyrodniałych przestępcach. Omawiany poniżej tytuł pokazuje, że czasem nie warto nawet próbować.

Trzyosobowa rodzina pod przywództwem matki na wózku inwalidzkim podróżuje vanem po bliżej nieokreślonych terytoriach Stanów Zjednoczonych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich ulubionym zajęciem jest mordowanie ludzi i zdzieranie z nich skóry.

Długo zbierałem siły zanim zdecydowałem się obejrzeć ów film. Nie chodzi o to, że nie lubię niskobudżetowych horrorów, wręcz przeciwnie. Problem w tym, że tego typu twory wzbudzają skrajnie różne emocje od uwielbienia po rozczarowanie, tym samym zbędny okazuje się jakikolwiek smak, gust czy wiedza filmowa, a wszystko sprowadza się do przyjęcia konwencji, wczucia się w rolę kumpla reżysera i wreszcie skupieniu się na własnych, czysto subiektywnych odczuciach.

Filmy tego typu przyzwyczaiły widzów do łamania zasad politycznej poprawności. Jestem w stanie zrozumieć kiepskie kadrowanie, żałosne dialogi, tandetne efekty gore, nielogiczny lub prymitywny scenariusz. Że już o fatalnym udźwiękowieniu i prostackiej ścieżce dźwiękowej nie wspomnę. Film Jona Killougha spełnia wszystkie powyższe warunki. Ale zabrakło mu czegoś co przyciągnie uwagę. Sam pomysł na rodzinę mordującą kogo popadnie jest na tyle wyświechtany, że potrzeba naprawdę dobrego reżysera, żeby wnieść coś nowego do konwencji. W takich sytuacjach pomagał zazwyczaj dramatyzm lub czarny humor. Tutaj wieje nudą. Pobudki i zachowania psychopatycznej rodzinki są tak naciągane i przerysowane, że trudno byłoby to bardziej zepsuć. Dramat jaki można było zbudować, gdy przestępcy zatrzymują się w przypadkowym domostwie i są goszczeni przez otwarte i miłe starsze małżeństwo sprowadził się do kilku toaletowych żartów, paru głupich zachowań i oczywistego finału. Scena, w której dwoje psychopatów ugania się za jakimś otyłym mężczyzną po polu kukurydzy sprawia, że człowiek zastanawia się, jakim cudem ci nieudacznicy kiedykolwiek kogoś zamordowali.

Dodatkowym gwoździem do trumny jest aktorstwo. To również bolączka tego typu filmów i fakt, który można pominąć. Tym bardziej, że dorobek większości z występujących tu aktorów ogranicza się albo tylko do omawianego tytułu, albo do kilku innych nakręconych w tym samym towarzystwie. Jednak pojawia się tu Mary Jackson, zmarła niedawno na chorobę Parkinsona, która w swym bogatym dorobku filmowym pojawiła się między innymi w trzeciej części "Egzorcysty". Jej syna gra zaś Scott Spiegiel, etatowy odtwórca ról epizodycznych, znany choćby z dwóch części "Evil Dead", "Darkmana" czy pierwszych Spider-Manów. Choć wiedziałem, że po tych nazwiskach nie mogę się spodziewać zbyt wiele, nie sądziłem, że dostanę tak mało. Należy jednak przyznać, że oboje bardzo się starają, jednak ciężko im coś wydusić z tak schematycznych i banalnych postaci.

I to jest właśnie kwintesencja mojej oceny tego filmu. Wiedziałem czego można spodziewać się po niskim budżecie. Jednak liczyłem na więcej. Spodziewałem się brutalności, napięcia, zniesmaczenia. Dostałem zakwasów na szczęce. Od ziewania. Kilka scen przeciętnego gore (pokazanych zresztą od razu wraz z napisami początkowymi) nie pomogło by kiepski tytuł stał się choćby przeciętnym.

Screeny

HO, SKINNED ALIVE HO, SKINNED ALIVE HO, SKINNED ALIVE HO, SKINNED ALIVE HO, SKINNED ALIVE HO, SKINNED ALIVE HO, SKINNED ALIVE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ urok niskiego budżetu
+ zaangażowanie Mary Jackson i Scotta Spiegiela
+ kilka scen gore

Minusy:

- wszystko inne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -