Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SON OF DARKNESS: TO DIE FOR II

SON OF DARKNESS: TO DIE FOR II

Syn Ciemności

ocena:7
Rok prod.:1991
Reżyser:David Price
Kraj prod.:USA
Obsada:Rosalind Allen, Steve Bond, Michael Praed, Jay Underwood, Amanda Wyss
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Powszechnie wiadomo, że wampiry jako jedne z pierwszych zagościły w filmach grozy. Prekursorem był Nosferatu - Drakula i mimo upływu prawie stu lat, jest jedną z najczęściej eksploatowanych postaci w produkcjach o tematyce wampirycznej. Drakula występował pod wieloma postaciami, jako potwór, kochanek, władca ciemności. Każde z tych wcieleń ma mniejsze lub większe odniesienie do postaci Stokerowskiego hrabiego z Karpat. „Syn Ciemności” nie jest pod tym względem wyjątkiem. Opowiada kolejną wersję losów Vlada Tepesa IV.

Nina jest samotną matką, której w wychowaniu dziecka pomaga młodszy brat - Danny. Niestety niemowlak cierpi na trudną do zdiagnozowania chorobę, z którą kobieta nie może sobie poradzić. W końcu trafia na lekarza - Maxa Schreck'a, który zdaje się wiedzieć, co dolega malcowi. Max jest nie tylko dobrym lekarzem, ale i czarującym mężczyzną. Gdy dowiaduje się, że dziecko jest adoptowane, w podejrzany sposób stara się zbliżyć do Niny. Ponadto pojawia się demoniczny brat Maxa - Tom. A Danny zostaje uwiedziony przez tajemniczą Cellię. Chłopak zaczyna się dziwnie zachowywać, a w okolicy giną ludzie, z ranami szarpanymi gardła i brakiem krwi w żyłach. Nikt nie spodziewa się dramatu, jaki niebawem ma się rozegrać.

Film, mimo mało zachęcającego opisu, wart jest uwagi. Nie jest to co prawda horror, do jakiego większość z nas przywykła, jednak wbrew pozorom opowiada ciekawą historię i jest przyzwoicie zrealizowany. Zawiera podstawowe dla gatunku elementy, takie jak mroczny klimat, ciekawe scenografie i nadzwyczaj dobrą muzykę. Także bohaterowie prezentują się przyzwoicie i tak samo są zagrani, mimo drugoligowej obsady. Na uwagę zasługuje z pewnością grający Maxa Michael Praed , który zasłynął z roli Robin Hood'a w serialu „Robin of Sherwood”. Tutaj genialnie prezentuje się w roli współczesnego wcielenia hrabiego Drakuli.

Fabuła standardowo porusza odwieczny problem walki dobra ze złem, a także nawrócenia się na drogę dobra. Przedstawione jest to w interesujący, momentami wręcz dramatyczny sposób. Obraz ujmuje istotę wampiryzmu w stylu gotycko - romantycznych opowiadań. Drakula prezentuje się tu jako postać raczej tragiczna, poszukująca swojego miejsca na Ziemi i ... miłości.

Tradycyjnie mamy też czarny charakter, który jest okrutny do bólu i uparty w swych dążeniach. Jest też piękna pokrzywdzona, żądna zemsty ofiara i mężczyzna próbujący pomóc na siłę. Każde z nich na swój sposób stara się osiągnąć cel - jednym się udaje, innym nie. A wszystko to dopełnione jest wspaniałą, momentami wręcz monumentalną, jak na taki film, muzyką autorstwa Marka McKenzie'go.

Osoby gustujące filmach w stylu „Wywiad z wampirem” czy „Dracula” powinny być zadowolone z tej produkcji, gdyż stylistycznie jest do nich podobna, przedstawiając wampiry jako dzieci nocy, a nie potwory z gumowymi maskami na twarzy. Owszem, znajdzie się w nim kilka krwawych scen, jednak nie one są motywem przewodnim filmu. Z tego też powodu średnio nadaje się dla osób lubiących krew, flaki czyli ogółem gore.

Śmiało można by rzec, że „Syn Ciemności” jest raczej filmem dla damskiego grona fanów horroru, choć wiem, że i panom przypada on do gustu. Na pewno jest on swojego rodzaju perełką w gronie filmów grozy lat 90-tych i warto go obejrzeć, zwłaszcza jeśli lubi się wampiry.

Screeny

HO, SON OF DARKNESS: TO DIE FOR II HO, SON OF DARKNESS: TO DIE FOR II

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ realizacja
+ fabuła
+ Michael Praed
+ muzyka
+ ładne plenery

Minusy:

- zbyt romantyczny jak na horror
- niektórym może wydawać się banalny
- raczej dla damskiej części publiczności

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -