Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:4 HORROR TALES. DARK FORST  a.k.a. Jookeumeui soop

4 HORROR TALES. DARK FORST a.k.a. Jookeumeui soop

Mroczny las

ocena:3
Rok prod.:2006
Reżyser:Jeong-min Kim
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Young-joon Kim, Jong-hyeok Lee, Choong-seon Park, Yi-hyeon So,
Autor recenzji:Adach
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Azjatycka groza kojarzy się zachodniemu widzowi przede wszystkim z historiami o duchach. Oczywiście istnieją wyjątki, liczne zwłaszcza w produkcjach japońskich.
W wielu wypadkach możemy zobaczyć pewne prawidłowości. Tajscy, czy chińscy twórcy nader często odwołują się do ludowych opowieści. W Japonii, podobnie jak i w Europie, duchy nawiedzają, straszą zazwyczaj przypadkowe osoby. W koreańskich produkcjach często pojawia się związek zjawy z jej ofiarami. Czasem powiązanie jest rodzinne, ale również bywa to relacja pomiędzy przyjaciółmi, którzy obecnie należą do różnych światów – żywych i umarłych. Recenzowany „Mroczny las” (czwarty w kolejności z filmów w ramach serii "4 Horror Tales") jest jednym z tych wyjątków w grozie koreańskiej, w którym nie występuje oczywiste powiązanie zjawa – ofiara. Choć czy, aby na pewno?

Pięcioro przyjaciół wybiera się na wycieczkę do ogrodzonego, niedostępnego dla turystów lasu. Po wstąpieniu na szlak młodzież rusza na wyprawę po górzystym, zadrzewionym terenie. Początkowo eskapada przebiega bezproblemowo i przyjemnie, aż do momentu, w którym jedns z dziewczyn skręca sobie kostkę, co uniemożliwia grupie dalszą wędrówkę. Ze względu na późną porę oraz brak zasięgu telefonów komórkowych, turyści postanawiają w miejscu wypadku rozbić obóz. Wkrótce jeden z trojga chłopaków gdzieś się zawierusza. To jednak dopiero początek problemów, jakie ich spotkają...

„Mroczny las” to jeden z tych filmów, w którym nie wiadomo o co chodzi i jaki był zamiar reżysera. Moje wprowadzenie sugeruje, że mamy do czynienia z historią o duchach. Nie jest to niestety prawdą, choć nie z mojej winy. Twórcy horroru cały czas to sugerują. Już w jednej z pierwszych scen, rozpoczynających problemy bohaterów, widzimy tajemniczą twarz w wodzie, która wciąga w wodną otchłań jednego z młodzieńców. Ten w kolejnych scenach przekształca się w zombie, a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Wygląda podobnie i tak się zachowuje. Jednak w filmie nie tylko nie pada słowo „zombie”, lecz również przedstawiane są sugestie, że mamy do czynienia z duchami. To tylko jedna z niespójności fabuły, świadczącej o niezbyt, wysokim poziomie scenariusza. Do nieco drobniejszych niezręczności należy chociażby sposób, w jaki rozpoczynają się problemy bohaterów. To drobne wypadki, przedstawione w sposób bardzo sztuczny, bez polotu, tak aby znaleźć usprawiedliwienie dla kolejnych tragicznych wydarzeń. Największy sprzeciw budzi jednak powiązanie dwóch pobocznych wątków z postaciami duchów - zombie. Pierwszy z nich to ucieczka z zakładu psychiatrycznego trzech morderców, który tak naprawdę właściwie niczemu nie służy. Drugi to nadprzyrodzone zdolności Jung-ah, jednej z głównych bohaterek, polegające na wizjach śmierci jej przyjaciół. Zapewne chodziło o zwiększenie dramaturgii akcji. Niestety nieudolnie.

Kolejne zastrzeżenia dotyczą gry aktorów, którą się nie popisali, wypadając bardzo nienaturalnie, zwłaszcza w momentach odgrywania przerażenia. Przy niezbyt dobrze ułożonych dialogach, z ust bohaterów często, zwłaszcza w drugiej części filmu, słyszymy słowa pełne patosu. Zapewne chodziło o nadanie horrorowi pewnego wyższego sensu i dramaturgii. Niestety dzięki temu „Mroczny las” jeszcze bardziej nudzi.

Do atutów należy przypisać muzykę, która na tle całości wypada dobrze. Pozytywną opinię należy wystawić również zdjęciom. Przynajmniej w pierwszej części filmu - w scenach, w których widzimy wspaniałe dzienne ujęcia lasu i górskich ścieżek. W drugiej połowie obrazu pojawia się fatalny „szybki” montaż, który psuje ogólnie dobre wrażenie o tym elemencie „Mrocznego lasu”.

Nieczęsto zdarza mi się tak krytycznie oceniać azjatycką produkcje. Niestety o „Mrocznym lesie” wiele dobrego nie można powiedzieć. Dlatego nie zachęcam nikogo do obejrzenia tego filmu, poza fanatykami „skośnookiej” grozy.

Screeny

HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop HO, 4 HORROR TALES. DARK FORST <br/> a.k.a. Jookeumeui soop

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia w pierwszej połowie
+ muzyka

Minusy:

- fabuła
- gra aktorska
- zdjęcia z drugiej części filmu
- scenariusz

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -