Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR  a.k.a Nebeonjjae cheu

4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR a.k.a Nebeonjjae cheu

Zakazane piętro

ocena:5
Rok prod.:2006
Reżyser:Il-soo Kwon
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Seo-hyeong Kim , Yoo-jeong Kim,
Autor recenzji:Krzysztof Gonerski
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

W kulturze Zachodu za liczbę przynoszącą pecha uważa się trzynastkę, natomiast w Korei (podobnie zresztą jak w Japonii) funkcję zwiastuna nieszczęścia pełni liczba cztery. Czwórka, czyli koreańskie "sa", jest wymawiane tak samo jak chińskie słowo oznaczające „śmierć”. Koreański reżyser Kwon Il-soo wykorzystał przesąd związany z tą feralną liczbą w swoim filmie "Forbidden Floor" - drugim w kolejności obrazie w ramach projektu "4 Horror Tales". W filmie przeklęta "czwórka" ma związek z tajemniczym, czwartym piętrem, które skrywa w sobie mroczną tajemnicę z przeszłości.

Min-young wraz z sześcioletnią córką Joo-hee wprowadza się do wielkiego apartamentowca, w którym nie ma czwartego piętra. Budynek cieszy się zła sławą w okolicy i dlatego, pobliskie przedszkole odmawia przyjęcia małej Joo- hee. Min-young zmuszona jest więc pozostawiać córkę samą w dużym mieszkaniu. Dziewczynka spędza długie chwile oczekiwania na zapracowaną matkę, poznając tajemniczego chłopca i nasłuchując dziwnych odgłosów dochodzących z piętra poniżej. Wkrótce dochodzi w bloku do tajemniczej serii makabrycznych wypadków. Wszystkie zdają się mieć związek z czwartym zakazanym piętrem..

Streszczenie fabuły nie brzmi zachęcająco. Ponury ogromny apartamentowiec, samotna matka z sześcioletnią córką oraz tajemnica z przeszłości związana z budynkiem - wszystkie te elementy "Forbidden Floor" przywodzą na myśl słynny "Dark Water" Hideo Nakaty i całą serię współczesnych opowieści o nawiedzonych blokach. Dziwnym trafem zawsze okazują się wyludnione, za to po pustych korytarzach błąkają się istoty z zaświatów, które z jakiegoś powodu nie mogą zaznać wiecznego spokoju. Rzecz jasna, mamy do czynienia z konwencją, jednak film Il-soo nie oferuje niczego ponad przewidywalną, niezbyt wciągającą fabułę. Pewne odstępstwo od schematów asian ghost story dostrzec można w relacji duchów do Min-young i jej Joo-hee. W przeciwieństwie do typowego zachowania upiorów, nie dybią one na życie bohaterek, lecz starają się z nimi nawiązać kontakt, a nawet ochraniają przed tymi, którzy chcą skrzywdzić samotną matkę i jej ukochaną córkę. Odmienność jest jednak tak subtelna, że zauważyć mogą ją jedynie najzagorzalsi miłośnicy azjatyckich opowieści od duchach. Pozostaje więc przykre wrażenie obcowania z filmem zrealizowanym bez pomysłu, inwencji i co gorsza zaangażowania. Określenie "letniość" samo ciśnie się na usta. Bo też jedyne emocje jakie "Forbidden Floor" wywołuje, to zniecierpliwienie wolno toczącą się akcja oferującą mocno przeterminowane niespodzianki w postaci wyskakującego zza pleców długowłosego straszydła. A przecież wyjściowy pomysł, odwołujący się do ponurej sławy pechowej czwórki, zawierał w sobie całkiem niezły potencjał. Przesąd jest jak najbardziej żywy w koreańskim społeczeństwie - szanujące się hotele i inne budynki publicznej użyteczność posiadają czwarte piętro, ale jest ono niezamieszkana. Jednak reżyserowi filmu nie starczyło wyobraźni.

Konsekwencje "letniości" odbijają się niestety, nie tylko na przeciętnym scenariuszu, lecz także na standardowych zdjęciach wykorzystujących niebieski filtr, oświetlenie w niskim kluczu, scenerię posępnego apartamentowca, a także gry aktorskiej. Kim Seo-yyeong, znana m.in. z horrorów "Record" praz "Ghost Voice", gra bez większego przekonania, natomiast młodziutka Kim Yoo-jeong, wygląda uroczo, lecz nawet nie zbliża się do kreacji swojej rówieśniczki, Eun Seo-woo, z "Telefonu" Ahn Byeong-ki. Wielu emocji nie powinniśmy się spodziewać także po filmowej grozie, która pojawia się w "Forbidden Floor" sporadycznie i jeśli straszy, to mechanicznie, przez mało pomysłowe, gwałtowne "buu"!

Na tle, raczej niezbyt zajmującej historii i raczej mało porywającego wykonania, najciekawiej wypada obecne w finale nawiązanie do, poza filmowego kontekstu - tzw. teorii "kamiennej taśmy". W filmie Il soo możemy obejrzeć wierną ilustrację tej parapsychologicznej teorii, wedle której budynki i materiały są w stanie pochłaniać energię od istot żywych. Badacze spekulują, że do takiego "nagrania" dochodzi podczas wysokiego emocjonalnego napięcia, w takich sytuacjach jak morderstwo, żałoba lub inne ważne wydarzenie w życiu człowieka. Osoba o odpowiednich zdolnościach ( np. zdolności parapsychologiczne, odpowiedni poziom stresu, fale mózgowe itp.) może nieświadomie wywołać ów przechowywany przez dany budynek lub przedmiot, "parapsychiczny film wideo". Takim "filmem" mogą być zarówno określone dźwięki, jak pełne odtworzenie postaci czy całych wydarzeń (z tym ostatnim przypadkiem mamy do czynienia w "Forbidden Floor"). Tego typu duchy nie nawiązują kontaktu z żyjącymi lub nie wydają się być świadome życia. Ich pojawianie się i czynności są zawsze takie same - są jak duchopodobne zapisy - tkwiące w miejscu energie - odtwarzane wciąż od nowa.

Niewątpliwie interesująca teoria, nawet jeśli tylko pseudonaukowa. Niemniej dla widzów nie pasjonujących się parapsychologią, w filmie Il-soo, kompletnie nieczytelna i bez znaczenia dla ogólnej oceny obrazu. A ocena może być w tym przypadku tylko jedna. Letnia.

Screeny

HO, 4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR  <br/>a.k.a Nebeonjjae cheu HO, 4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR  <br/>a.k.a Nebeonjjae cheu HO, 4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR  <br/>a.k.a Nebeonjjae cheu HO, 4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR  <br/>a.k.a Nebeonjjae cheu HO, 4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR  <br/>a.k.a Nebeonjjae cheu HO, 4 HORROR TALES. FOROBIDDEN FLOOR  <br/>a.k.a Nebeonjjae cheu

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ sprawna realizacja
+ subtelne odstępstwo od standardu ukazywania wzajemnych relacji ludzi i duchów
+ niektóre sceny mogą wystraszyć
+ wierna ilustracja teorii tzw. "kamiennej taśmy"
+ potencjał...

Minusy:

- ...niewykorzystany jednak
- przeciętny i wtórny
- sceny grozy sporadyczne i mało pomysłowe
- nie przekonująco zagrany
- "letni"

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -