Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SISILY 2 KM

SISILY 2 KM

Sisily 2 km

ocena:7
Rok prod.:2002
Reżyser:Jeong-won Shin
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada:Chang Jung Lim, Oh-jung Kwon, Yi Shin,
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Niektórzy ludzie dla pieniędzy gotowi są na bardzo wiele, w zasadzie na wszystko. Chciwość nie raz była już przyczyną strasznych zbrodni. A co jeśli skonfrontujemy ze sobą dwie grupy ludzi pragnących tego samego wartościowego przedmiotu? A jeśli dodatkowo w całą sprawę zaingerują istoty z zaświatów? Oto "Sisily 2km".

Seok-tae jest członkiem gangu, jednak w momencie, gdy go poznajemy postanowił rozstać się ze swoimi wspólnikami i uciec z niemałym łupem, w postaci kilkunastu najprawdziwszych diamentów. I zapewne udałoby mu się zrealizować plan ucieczki, gdyby nie niefortunna próba ominięcia dziwnej przeszkody na drodze. Samochód szybko wpada w poślizg i zatrzymuje się dopiero na pobliskim drzewie. Seok-tae wychodzi jednak cało z wypadku, a szukując pomocy trafia do, oddalonej o 2 km od miejsca wypadku, miejscowości Sisily, w której jest tylko jeden dom, zamieszkany przez siedem osób trudniących się pracą na roli. Rolnicy ochoczo postanawiają przygarnąć na jakiś czas nowego przybysza. Jednakże tego dnia pech zdaje się wręcz prześladować Seok-tae, gdyż w łazience ulega "drobnemu" wypadkowi, w wyniku którego traci przytomność. Mieszkańcy dochodzą jednak do wniosku, iż ich gość wyzionął ducha. Przy okazji odkrywają cenny "ładunek", z którym podróżował. Po początkowych oporach postanawiają kolektywnie, że podzielą się diamentami, a ciało nieszczęśnika zamurują w ścianie swego domu. W międzyczasie wspólnicy Seok-tae dzięki nawigacji satelitarnej lokalizują miejsce jego przebywania i ruszają odzyskać swą własność. Wkrótce dochodzi do spotkania gangsterów i mieszkańców Sisily. Ci zaś idą w zaparte i nawet pod groźbami nie chcą wyjawić prawdy.. Rozpoczynają się swoiste podchody między gangsterami a mieszkańcami. Jednakże zarówno oni jak i sama miejscowość skrywa pewną straszną tajemnice z przeszłości, a w okolicy co jakiś czas pojawia się tajemnicza zjawa młodej dziewczyny, która też ma do odegrania istotną rolę w dalszych wydarzeniach.

Historia o duchach, jakich wiele - można by wywnioskować po tym początkowym opisie. Jednakże nie tym razem. Byłoby w tym sporo racji, jednakże fabuła i postacie z tego filmu w wielu miejscach odbiegają od typowych dla ghost story schematów. W zasadzie o jump scenkach wszelkiego rodzaju możemy w tym filmie zapomnieć. Pomijając jeden czy dwa wyjątki takowych po prostu w tym filmie nie ma. A w kontekście fabuły to być ich nawet nie może, bowiem widmo dziewczyny, które "zamieszkuje" w okolicy wcale nie lubuje się w prześladowaniu żyjących, okazuje typowo ludzkie emocje, a także nawiązuje normalny kontakt z ludźmi. Sam film z typowym horrorem ma niewiele wspólnego, jednak pomijając ten szczegół i oceniając film jako taki z całym "dobrodziejstwem inwentarza" muszę stwierdzić, że jest to kawał dobrej roboty ze strony twórców. Wszystko jest na swoim miejscu, postacie są na tyle przekonujące, że z zainteresowaniem śledzimy ich kolejne perypetie, a sympatia i antypatia do konkretnych bohaterów znacznie zmienia się wraz z rozwojem historii. Całość zaś wzbogacona została o liczne wstawki czysto komediowe, po których wyraźnie widać, że twórcy podchodzili do całej historii z lekkim przymrużeniem oka. Posunięcie takie było dość ryzykowne, bo łatwo mogło zniszczyć cały film, jednakże na szczęcie większość scen humorystycznych (pomijając te wybitnie przerysowane) dobrze pasują do tego filmu i podkreślają nieco groteskowy klimat całej historii.

Z powyższych przyczyn "Sisily 2km" ciężko przypisać do konkretnego gatunku filmowego. Bowiem trochę w tym wszystkim komedii, sporo thrillera, ale niestety nie za dużo horroru. Sama obecność ducha to jednak jeszcze trochę za mało. Na szczęście jednak film oferuje w zamian inne interesujące atrakcje, w niektórych miejscach trzyma w napięciu, a przede wszystkim umiejętnie łączy ze sobą różne gatunki filmowe. Nie jest to obraz wybitny, ale prezentuje sobą dobry i równy poziom, tak pod względem fabularnym, jak aktorskim, oraz realizatorskim. Z czystym sumieniem mogę polecić go w zasadzie wszystkim widzom, nawet nie gustującym w koreańskich (czy azjatyckich ogóle azjatyckich) produkcjach.

Screeny

HO, SISILY 2 KM HO, SISILY 2 KM HO, SISILY 2 KM HO, SISILY 2 KM HO, SISILY 2 KM HO, SISILY 2 KM HO, SISILY 2 KM HO, SISILY 2 KM

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ klimat filmu
+ kilka niebanalnych motywów

Minusy:

- trochę mało w tym wszystkim horroru
- niektóre humorystyczne wstawki nazbyt przerysowane

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -