Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MADDENING, THE

MADDENING, THE

Obłąkani

ocena:8
Rok prod.:1995
Reżyser:Danny Huston
Kraj prod.:USA
Obsada:Mia Sara, Burt Reynolds, Angie Dickinson, Brian Wimmer , Josh Mostel , William Hickey , Kayla Buglewicz,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Jak daleko może sięgnąć obłęd? Gdzie jest granica pomiędzy tym co normalne, a tym co wykolejone? Na te pytania nikt jeszcze nie znalazł konkretnej odpowiedzi, jednak spekulacji w tym zakresie jest mnóstwo. Schorzenia na tle psychicznym są jednym z ulubionych tematów poruszanych przez pisarzy i scenarzystów. Efektem tego jest pokaźna liczba książek oraz filmów z szaleńcem w roli głównej. Jedną z takich produkcji jest doskonały, mroczny thriller „Obłąkani”.

Cassie po kolejnej kłótni z mężem postanawia zabrać córkę i wyjechać na urlop do znajomych. Po drodze zatrzymuje się na stacji benzynowej, gdzie poznaje Roya, który doradza jej krótszą drogę. Cassie bez zastanowienia słucha rady nieznajomego, jednak zaraz po zjechaniu z głównej trasy psuje się jej samochód. Nieoczekiwanie przychodzi z pomocą nie kto inny, tylko mężczyzna ze stacji – Roy. Kobieta korzysta z jego uprzejmości, nie wiedząc na jakie niebezpieczeństwo naraża siebie i swoją córeczkę.

Z pozoru banalny początek przeradza się w pełną napięcia i strachu walkę o przetrwanie. Bohaterowie w niczym nie przypominają nam szaleńców z takich produkcji jak „Texas Chainsaw Massacre” czy „House of 1000 Corpses”, w których byli oni przerysowani, prawie nierealni. W „Obłąkanych” mamy do czynienia z szaleństwem wręcz namacalnym, którego uosobienie przeraża swoją przewrotnością. Cassie nie ma pojęcia na kogo trafiła. Roy to z pozoru zwyczajny mężczyzna, wzorowy Amerykanin, tym bardziej zaskakuje ujawnienie jego prawdziwej natury, która przez cały czas ewoluuje brnąc coraz bardziej w szaleństwo. Przerażającym jest fakt, że nie tylko Roy jest obłąkany, ale i całe jego otoczenie. Owszem, nie bez powodu. W trakcie oglądania poznajemy mrożące krew w żyłach fakty z historii życia Roya i jego rodziny.

Wracając jednak do początkowych pytań, co takiego musi się wydarzyć by człowiek oszalał? Czy naprawdę wystarczy traumatyczne przeżycie by w nasz umysł wkradł się obłęd? A może po prostu trzeba być złym na wskroś, a choroba psychiczna jest tylko przykrywką?

„Obłąkani” to film, do którego nie można mieć zastrzeżeń. Znani aktorzy idealnie wcielili się w swoje role, oddając w pełni duszny klimat filmu. Zarówno fabuła jak i jej realizacja jest bez zarzutu. Nie mamy tu irytującego, głupiego zachowania ofiary. Widz nie jest narażony na nudę, gdyż film przez cały czas trwania trzyma w napięciu.

Może z perspektywy czasu – dwunastu lat – niektórzy popatrzą na niego z pobłażaniem. Jednak uważam, że współczesnym thrillerom dużo brakuje by uzyskać taki efekt, jak w produkcji Hustona. Sam nastrój, wzbogacony o naprawdę niezłą ścieżkę dźwiękową, jest w obecnych produkcjach nie do osiągnięcia.

Jednym słowem „Obłąkani” to wzorowy reprezentant thrillerów psychologicznych powstałych w latach 90.. Ale także dobry film.

Screeny

HO, MADDENING, THE HO, MADDENING, THE HO, MADDENING, THE HO, MADDENING, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa fabuła
+ film trzyma w napięciu
+ brak głupich i niepotrzebnych scen
+ klimat
+ gra aktorska

Minusy:

- z perspektywy mijającego czasu może wydać się wtórny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -