Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TRICK OR TREAT

TRICK OR TREAT

Trick or Treat

ocena:6
Rok prod.:1986
Reżyser:Charles Martin Smith
Kraj prod.:USA
Obsada:Marc Price, Tony Fields, Lisa Orgolini , Doug Savant, Elaine Joyce , Glen Morgan , Gene Simmons, Ozzy Osbourne,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Zwrot "trick or treat" kojarzy nam się tylko z jednym - z hucznie obchodzonym w USA i Europie Zachodniej świętem Halloween. Jednak jest to także tytuł filmu, który z halloweenowym świętem ma niewiele wspólnego. Obraz pt. "Trick or Treat" miał swoją premierę w 1986 roku, a jego reżyserem jest Charles Martin Smith.

Nastolatek Eddie Weinbauer jest wielkim fanem mocnych rockowych i metalowych brzmień, a w szczególności kontrowersyjnego rockmana Sammiego Curra w tej roli Tony Fields). Mroczny sposób bycia idola Eddzie`go natomiast nie odpowiada części szkolnej społeczności, a zwłaszcza drużynie footballowej. Eddie nie ma łatwego życia, jednak muzyka i filozofia Curra pomaga mu przetrwać trudne chwile. Sytuacja ulega zmianie, gdy Sammi Curr ginie w pożarze pokoju hotelowego. Światopogląd Eddiego ulega chwilowemu załamaniu - jednak i na to znajduje się rada. Zaprzyjaźniony DJ niedługo przed śmiercią Curra zdobył premierowe nagranie najnowszej płyty, która nie zdążyła ujrzeć światła dziennego. DJ postanawia sprezentować unikatowe nagranie podłamanemu chłopcu. Eddie jest wniebowzięty i co więcej odkrywa, że odtwarzanie płyty "od tyłu" powoduje skontaktowanie się z Sammim Currem. Curr pomaga Eddiemu zemścić się na szkolnych prześladowcach w sposób lekki, łatwy i przyjemny. Drużyna footballowa dostaje za swoje, ale od tej pory szkolni koledzy i koleżanki zaczynają unikać Eddiego jak ognia. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli - Sammi Curr chce czegoś więcej niż tylko dokuczyć kilku licealistom. Kontrowersyjny muzyk pragnie się zmaterializować i wystąpić na szkolnej halloweenowej potańcówce. Jednak szykuje on także coś więcej... Tylko Eddie może go powstrzymać.

Pierwsze co przychodzi mi na myśl po seansie, że"Trick or Treat" jest filmem kultywującym najpopularniejsze motywy z horrorów lat 80.. W jego fabule odnajdziemy m.in. charakterystyczną postać nastolatka wyśmiewanego przez wszystkich, motyw pragnienia zemsty, przywołanie demona do pomocy, pragnienie zdobycia uczucia popularnej dziewczyny i wiele innych .Mamy tu jeszcze kulturowy znak tamtych czasów - przekonanie zagorzałych obrońców moralności (jak na ironię w filmie tę rolę odgrywa Ozzy Osbourne), że na heavy-metalowych płytach granych "od tyłu" przemawia szatan we własnej osobie). Wszystkie te elementy tworzą ciekawą, lecz trochę już skostniałą mieszankę, która idealnie komponuje się z rockową ścieżką dźwiękową. Film ten na pewno nie przestraszy nikogo, co nie zmienia faktu, że posiada swoją specyficzną atmosferę lat osiemdziesiątych. Płytka historia, mieszanka popularnych motywów, wygląd głównych bohaterów oraz odwieczny problem w horrorach - walka dobra ze złem w jakiejkolwiek postaci by ona nie była. Jednak banał zaprezentowanej historyjki momentami potrafi znużyć widza. Aktorstwo jest poprawne i nie budzi większych emocji, tak samo jak efekty specjalne, których zbyt wielu tutaj nie ujrzymy. Ciekawostką jest epizodyczna, ale jakże ironiczna rola Ozzy'ego Osbournea. Postać Sammiego Curra, jak można by się spodziewać, jest najbardziej charakterystyczna. Przywołany z zaświatów rockman o hipnotyzującym głosie robi wrażenie.

"Trick or Treat" nie wszystkim musi się podobać. Dla mnie nie był to film wyśmienity, nie jest też żadnym kamieniem milowym w historii horroru. Jednak atmosfera lat 80. powoduje, że film mimo iż powinien być tylko kolejnym przeciętniakiem - jest czymś więcej. Pomimo tego wszystkiego, temu obrazowi brakuje kilku elementów, które spowodowałyby abyśmy zapamiętali go na dłużej. Stąd taka a nie inna ocena.

Screeny

HO, TRICK OR TREAT HO, TRICK OR TREAT HO, TRICK OR TREAT HO, TRICK OR TREAT HO, TRICK OR TREAT HO, TRICK OR TREAT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ atmosfera lat 80.
+ postać Sammiego Curra
+ warstwa dźwiękowa

Minusy:

- jednak trochę schematyczny
- nie straszy
- momentami nuży

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -