Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TURISTAS

TURISTAS

Turistas

ocena:7
Rok prod.:2006
Reżyser:John Stockwell
Kraj prod.:USA
Obsada: Max Brown , Melissa George , Olivia Wilde , Josh Duhamel , Lucy Ramos , Agles Steib ,
Autor recenzji:Kinia
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.14
Głosów:21
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 3

Gdyby tak przez chwilę zastanowić się, czegóż to może nauczyć nas horror, zapewne zgodzicie się ze mną, iż niejednego, ale między innymi na pewno tego, że nigdy nie możesz być pewny, jak skończą się Twoje wakacje!
Po kilku filmowych seansach dochodzi się do wniosku, że np. w Japonii spotka Cię śmierć, a na Słowacji najpierw doznasz trochę zmyślnych tortur, a potem spotka Cię śmierć.
Jeśli macie ochotę na odrobinę egzotyki, to amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent telewizyjny / filmowy John Stockwell zabierze Was w swoim obrazie "Turistas" na wycieczkę do Brazylii. Niekoniecznie wraca się z niej żywym...

Grupa młodych, pięknych, wysportowanych, opalonych (bo jakże by inaczej) przyjaciół postanawia spędzić wakacje w Brazylii. Podróż zapowiada się co najmniej "interesująco". Już sama jazda autobusem okazuje się być nie lada atrakcją. Prowadzący go spocony kierowca, pędzący klekoczącym pojazdem z zawrotną prędkością po wąskich dróżkach nad krawędziami urwisk, nie może być oznaką niczego dobrego. Pasażerowie ledwo uchodzą z życiem, gdy kierowca o "nadzwyczajnych zdolnościach manewrowych" rozbija autobus w środku dżungli, pozostawiając ich samym sobie w oczekiwaniu na pomoc. Pozbierawszy swoje porozrzucane rzeczy, znudzeni wyczekiwaniem bohaterowie postanawiają rozejrzeć się po okolicy i odnajdują plażę. A na niej... wszystko, czego wakacyjne dusze mogą zapragnąć - dobrze "wyposażony" bar oraz skąpo odziane w bikini kobiety i muskularni panowie. Po upojnej nocy zabawy, tańca i picia grupa przyjaciół budzi się odurzona, bez grosza przy duszy, bez dokumentów i wszystkich swoich rzeczy. To okazuje się być jednak dopiero początek kłopotów...
Z pomocą mieszkającego w wiosce młodzieńca o imieniu Kiko (Agles Steib) przedzierają się przez dżunglę. Wkrótce odkrywają, jakie niebezpieczeństwo kryje się w jej gęstwinach i raj zaczyna zamieniać się w piekło...

John Stockwell, posiada na swoim reżyserskim koncie zaledwie osiem pozycji filmowych (według IMDb). Do najbardziej znanych należą takie tytuły jak "Blue Crush" (2002), czy "Into the Blue" (2005). Zarówno wody, jak i odpowiedniej ilości pięknych, odkrytych ciał w tych obrazach nie zabrakło, i również w "Turistas" jego reżyser (także i producent) nie szczędzi widzom ich widoku. Po obejrzeniu trailera miało się wrażenie, iż będziemy mieli do czynienia ze straszliwą rzezią nastolatków. Reżyser miał jednak inny koncept i twardo się go trzymał. W rezultacie powstał obraz, który nie jest ani klasycznym slasherem, ani shokerem z klimatem porno-gore, choć są nagie ciała i są wypruwane wnętrzności. Sceny są plastyczne i realistyczne, a jednak ich ilość jest rygorystycznie dozowana. Wszystko wydaje się być stonowane na tyle, iż ma się wrażenie, że film miał być odpowiednio estetyczny. Ci, którzy spodziewają się sporej ilości krwi oraz patroszenia trzewi, mogą odczuć lekki niedosyt.

To, co w obrazie Stockwella szczególnie się wyróżnia, to obecne uczucie zagrożenia, w jakże na pozór nieszkodliwym otoczeniu. Motyw piękna dziczy, kryjącego w sobie niebezpieczeństwo, mimo swojej prostoty stał się źródłem niepewności i nadał obrazowi wyjątkowości. Napięcie i niepewność wzmacniały również iście klaustofobiczne ujęcia w przepięknych podwodnych jaskiniach. Sceny tych krajobrazów, mimo wyjątkowego piękna, z czasem przybierają tak bardzo na długości trwania, iż w dający się wyczuć irytujący sposób zbędnie wydłużają film. Inną słabą stroną okazała się w niektórych momentach muzyka, bowiem brazylijskie rytmy zastosowane w obrazie nie zawsze były tymi najodpowiedniejszymi dźwiękami do niektórych rozgrywających się wydarzeń.

Aktorstwo utrzymane jest na średnim poziomie, ale wystarczającym, by nie zburzyć przyjemności oglądania. Postacie wykreowane są w mało rozwijający je sposób i widz po prostu czeka na moment, by "coś" im się stało i bardziej interesuje go to, co się z nimi stanie, niż fakt, czy uda im się przeżyć.

Zapewne wiele osób tuż po seansie stwierdzi, iż na pierwszy rzut oka "Turistas" wykazuje zadziwiające podobieństwo do filmu "Hostel" Eli Rotha. Bazuje on bowiem na takim samym motywie ksenofobii, jak jego poprzednik, a bohaterami są beztroscy, młodzi, amerykańscy turyści, którym w głowie cielesne rozkosze i zabawa. Rzeczywiście, mimo, że fabuła jest inna, to jej elementy są takie same. Jednakże ma się również odczucie, iż "Turistas" posiada dużo silniejszy wydźwięk polityczny, niż "Hostel". Jest to szczególnie widoczne w momencie, gdy w fabule pojawia się argument brazylijskiej biedy, która ma być źródłem "takiego", a nie innego właśnie postępowania "złego charakteru". Zapewne w wielu będzie ten obraz budził mieszane uczucia, podobnie jak to miało to miejsce w przypadku "Hostel".

Na koniec jako ciekawostkę dodam, że osoby uważnie oglądające film mogą dostrzec kilka "wpadek" na planie, takich jak np. ta sama czarna walizka spadająca z autobusu trzy razy, bohaterka paradująca w topie od bikini, gdy kilka scen wcześniej wyznaje, iż go ze sobą nie zabrała lub inna spacerująca przez kilka sekund w klapkach, podczas gdy wszyscy pozbawieni byli obuwia po kradzieży.
"Turistas" nie jest obrazem przynoszącym powiew świeżości. Można mu zarzucić kilka rzeczy, jak choćby powielanie pewnych schematów i przewidywalność, jednakże mimo kilku niedociągnięć ogląda się go szybko i przyjemnie - a przecież właśnie o to chodzi! Tak więc miłego seansu!

Screeny

HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS HO, TURISTAS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ piękne krajobrazy i podwodne ujęcia
+ kilka mocnych scen
+ przyjemnie się ogląda

Minusy:

- przewidywalna fabuła
- po raz kolejny bohaterowie "modelowi", piękni jak z wybiegów, na dodatek z mało porywającą grą aktorską

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -