Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BROTHERS GRIMM, THE

BROTHERS GRIMM, THE

Nieustraszeni bracia Grimm

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser:Terry Gilliam
Kraj prod.:USA / Wielka Brytania / Czechy
Obsada:Matt Damon, Heath Ledger, Radim Kaldova, Martin Hoffman, Josef Pepa Nos, Jonathan Pryce, Monica Belluci,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.69
Głosów:13
Inne oceny redakcji:

Terry Gilliam należy do najniezwyklejszych wizjonerów współczesnego kina. Niezależnie od poziomu jego kolejnych produkcji zawsze możemy być pewni obcowania z niezapomnianymi krainami i pięknymi zdjęciami. Nie bez powodu czasem jego filmy nazywa się baśniami dla dorosłych. Kwestią czasu więc było by ten utalentowany reżyser i współtwórca Latającego Cyrku Monthy Pythona sięgnął do dorobku braci Grimm, najdrastyczniejszych baśniopisarzy. Kwestią oczywistą jest, że podszedł do tego zadania po swojemu, czyli nowatorsko i rewolucyjnie. Żeby nie powiedzieć karkołomnie.

Jacob i Wilhelm Grimm są parą hochsztaplerów, którzy podróżują po okupowanych przez wojska napoleońskie Niemczech. Badają miejscowe legendy wśród ludu i wykorzystują je potem do straszenia gawiedzi. Następnie pojawiają się jako słynni łowcy upiorów i za odpowiednią cenę pozbywają się problemu (czyli spektakularnie przeganiają swoich odpowiednio przebranych współpracowników). Interes oszustów kwitnie dopóki nie wpadają w ręce generała Delatombe. Ich los zdaje się być przesądzony, ale generał daje im szansę. Muszą wykryć działających w okolicy porywaczy dzieci, którzy posługują się podobnymi metodami straszenia wieśniaków. Bracia na miejscu odkrywają, że ktokolwiek jest odpowiedzialny za te zbrodnie, posiada spore zaplecze trików i wynalazków. Chyba, że nie jest to mistyfikacja a w lesie rzeczywiście czai się Zło. Czyżby wreszcie trafili na legendę, która jest czymś więcej?

Gilliam po raz kolejny nie zawiódł, serwując nam mroczną baśń z pogranicza horroru poetyckiego. Tutaj główną rolę odgrywają plenery i zdjęcia. Jak zwykle niezwykłe, pełne niepokoju przedstawiają świat, który straszy samą swoją obecnością. I choć z czasem ujrzymy wilkołaka i kilka innych potworów, podobnie jak w „Jeźdźcu bez głowy” Tima Burtona, celem reżysera nie było straszenie, a jedynie wykreowanie specyficznej atmosfery. I podobnie jak w „Sleepy Hollow”, akcja, choć wartka, jest tylko pretekstem do ukazania zjawisk. Tu czasem nie jest ważny pościg, ale jego forma i sceneria, w której się rozgrywa. Nieistotne jest porwanie, lecz jego wizualne zaprezentowanie. Film bowiem oferuje niezapomniane widowisko, do czego zresztą twórca „Brazil” czy „Monthy Python and the Holly Grail” zdążył nas przyzwyczaić. Bardzo dobre, lub w najgorszym wypadku rzetelne aktorstwo, nastrojowa muzyka i niezwykłe efekty wizualne zapewniają znakomite wrażenia.

Można oczywiście ponarzekać trochę na typowy dla współczesnych twórców mariaż konwencji i zastanowić się czy wplecione tu subtelnie wątki Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi i kilku innych bajek są autorstwa braci Grimm (a nie są, ale kto teraz przywiązuje do tego uwagę). Można pokręcić nosem, że przy takim budżecie i wizjonerstwie twórcy można było zrobić o wiele straszniejszy film (bowiem sceny ożywającego lasu, czy atak konia na dziecko pozostaną na długo w mej pamięci za sprawą niezwykłej plastyczności tego dzieła), miast pełnej akcji mrocznej baśni. Wszystko to można. Tylko po co? Film zapewnia godziwą rozrywkę, godną nazwiska reżysera i podobnie jak jego poprzednie produkcje zasługuje choćby na jeden seans. Ja zaś na pewno do niego z przyjemnością wrócę.

Screeny

HO, BROTHERS GRIMM, THE HO, BROTHERS GRIMM, THE HO, BROTHERS GRIMM, THE HO, BROTHERS GRIMM, THE HO, BROTHERS GRIMM, THE HO, BROTHERS GRIMM, THE HO, BROTHERS GRIMM, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Terry Gilliam i jego wizja
+ poziom wykonawczy
+ niezwykłość historii
+ niezapomniane i nowatorskie sceny
+ zapierająca dech w piersi sceneria
+ dla każdego, kto lubi też Tima Burtona

Minusy:

- więcej tu jednak baśni niż horroru
- nie straszy (choć niepokoi)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -