Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SUBLIME

SUBLIME

Sublime

ocena:6
Rok prod.:2007
Reżyser:Tony Krantz
Kraj prod.:USA
Obsada:Thomas Cavanagh, Lilyan Chauvin, Shanna Collins, Katherine Cunningham-Eves,
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:8
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Rzeczy najdelikatniejsze, pozostawione własnej sile ciężkości, przeobrazić się mogą w niewyobrażalną brutalność.
(Teodor W. Adorno)

Gdy Georgie Grives wchodzi do szpitala Mt. Abaddon Hospital, nie spodziewa się, że rutynowy zabieg, któremu ma zostać poddany będzie zalążkiem udręki...
W dzień po czterdziestych urodzinach, George udaje się do szpitala, na zabieg kolonoskopii. Po operacji okazuje się, że lekarz ma mu do przekazania złe wieści. Otóż procedura, jakiej miał być poddany, przez pomyłkę zostaje przeprowadzona na pacjencie o podobnie brzmiącym nazwisku, a nasz bohater omyłkowo zostaje poddany operacji, przeznaczonej dla tamtego pacjenta. Co więcej, George odkrywa, że w szpitalu dzieje się coś złego. Czuje, że znalazł się w miejscu, gdzie ludzie przychodzą, nie by wyzdrowieć, lecz przychodzą, by umrzeć...

Jeśli podczas snu spadasz i uderzasz dna, to znak, że umrzesz? Tym pytaniem rozpoczyna się akcja filmu. Tytułowe Sublime jest stanem wzniosłości, wywołanym przez małość człowieka względem tego, co go przeraża. George, w dniu poprzedzającym wizytę w szpitalu zaczyna przeczuwać coś złego, nękają go dziwne myśli, a wydarzenia, które mają miejsce w jego urodziny dają mu do myślenia. W trakcie wieczornej uroczystości zostaje poruszony temat jatrogennych śmierci pacjentów z powodu błędów medycznych, co w pewnym stopniu wywołuje panikę w oczach George`a. Wcale nie przypadkowo, gdyż następnego dnia, w trakcie zabiegu, sam staje się ofiarą takiej pomyłki. Po zabiegu zaczynają się komplikacje, a jego stan pogarsza się. Co więcej, w szpitalu dzieją się okropne rzeczy – ludzie mają jakieś sekrety, a na pacjentach wykonuje się dziwne zabiegi. Nie wiemy, które wydarzenia są rzeczywiste, a które dzieją się tylko w podświadomości bohatera. Balansujemy razem z nim, stając się świadkami jego cierpienia.

Film jest próbą ukazania ignorancji, widzianej oczami pacjenta oraz strachu typowego człowieka, wykorzystanego przez szpitalny system, oraz niebezpieczeństw, z jakimi zmuszony jest się borykać. Jest to obraz o niekończącym się koszmarze - koszmarze człowieka, nękanego tym, co kryje się w jego duszy, a co męczy go w rzeczywistości, nie pozwalając się od tego oderwać. Co gorsza, od tego stanu nie ma odwrotu. Bohater usilnie błaga, by ktoś go wysłuchał i mu pomógł. Jedyną osobą, która stara się to zrobić jest pielęgniarka, przyjmująca go na zabieg. Jednak szybko ginie ona z rąk maniakalnego pielęgniarza - Mandigo. Żona, dwoje dzieci oraz brat również odgrywają znaczącą rolę w urojeniach bohatera. Z jednej strony są dla niego podporą, lecz już za chwilę widzi ich w sytuacjach, które są dla niego udręką.
Na skraju wyczerpania psychicznego postanawia sam opuścić szpital, lecz gdy jest już prawie na zewnątrz, odwodzi go od tego pielęgniarz i odpowiednio pastwi się nad nim za ten czyn.

„Sublime” nie należy do typowych horrorów. To raczej thriller psychologiczny. Po seansie zastanawiamy się, czy to, co działo się na ekranie to halucynacje, śmierć, śpiączka czy może rzeczywiste wydarzenia. Film ma w sobie coś, co nie pozwala zmrużyć oka w trakcie projekcji. Widz w pełnym skupieniu wyczekuje każdej kolejnej desperackiej akcji, popełnianej na pacjencie. Mimo, że nie odnajdziemy tu scen gore, obraz ten jest dramatem głównego bohatera, ukazującym moc cierpień, tortur i sadyzmu niekoniecznie cielesnego. Aktorstwo jest dobre. Głównego bohatera granego przez Thomasa Cavanagha mogliśmy oglądać już w produkcjach „Ed”, „Alchemy” czy „The Cake Eaters”. Pozostali aktorzy są tylko podporą głównych skrzypiec, jakie gra osaczony bohater. Jedyny czarny charakter tego filmu, pielęgniarz Mandigo, niestety nie wypada zbyt przekonująco. Jego wyraz twarzy zupełnie nie pasuje do granej roli. Najprawdopodobniej było to zamierzone, ażeby zrobić z jego osoby spokojnego pielęgniarza zamieniającego się w okrutnego dręczyciela, lecz obraz ten jedynie raził. Kolejną osobą, która rzuca się w oczy, jest młoda pielęgniarka, odziana w skąpy fartuszek uwydatniający wdzięki, wykorzystane później w erotycznej scenie z bohaterem.

„Sublime” jest horrorowym debiutem reżysera – Tony`ego Krantza. Zbliżonym tematyką filmem był jedynie „Rest Stop”, którego produkcją zajął się Krantz. Innymi pozycjami na jego koncie są „Mulholland Dr” w reżyserii Davida Lyncha, epizod słynnego „24” czy „Frankenstein”, powstały na podstawie scenariusza Koontza.

Stworzył film pełen tajemniczości oraz zagadkowości, zdominowanego psychodeliczną atmosferą. Jest to szpitalny horror, pełen alegorii i schizofrenicznych przeżyć głównego bohatera. Jesteśmy świadkami desperackiej akcji sfrustrowanego człowieka, doświadczającego koszmarnych wydarzeń, dziejących się w odmiennym stanie rzeczywistości. Jakim? Nie będę zdradzać, a jedynie zaproszę do obejrzenia filmu.

Film z pewnością intryguje i otwiera oczy na temat śmierci klinicznej oraz eutanazji. Dodatkowym atutem filmu jest świetna ścieżka dźwiękowa, doskonale dobrana i dodająca filmowi klimatu grozy. Końcowe sceny poruszają i zmuszają do refleksji na temat potęgi świadomości. Filmami, w których mogliśmy się z tym motywem spotkać są „Room 6”, „Jacob`s Ladder”, „Identity czy „Donnie Darko”. Każdy z nich na swój sposób próbuje opisać odmienny stan świadomości, w jakim znajduje się człowiek w pewnych momentach życia. Temat ten z pewnością zostanie jeszcze wielokrotnie wykorzystany w wielu produkcjach, gdyż inna rzeczywistość pozostaje wciąż wielką zagadką dotychczasowego świata.

Screeny

HO, SUBLIME HO, SUBLIME HO, SUBLIME HO, SUBLIME HO, SUBLIME HO, SUBLIME HO, SUBLIME HO, SUBLIME HO, SUBLIME

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ukazanie problemu, z którym może się borykać każdy z nas
+ przytłaczająca atmosfera
+ doskonale wkomponowana ścieżka dźwiękowa

Minusy:

- nie jest to typowy horror
-dla niektórych moze być za mało krwawych scen
- gra niektórych aktorów nie przekonuje
- parę zbędnych wątków

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -