Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RAVEN DANCE

RAVEN DANCE

Taniec kruka

ocena:5
Rok prod.:1994
Reżyser:Jimmy Liffton
Kraj prod.:USA
Obsada:Lois Nettelton, Tracy Wells, Mark Ruffalo, Veronica Cartwright, Roddy McDowall,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

„Lustereczko, lustereczko powiedz przecie, któż jest najpiękniejszy w świecie...”

Od wieków lustra uważane były za potężne artefakty w sztuce magicznej. Czasem bardziej doceniane jako element rytułału niż sprzęt użytkowy. Korzystali z nich magowie, kapłani, czciciele szatana. Służyły jako okno do innej rzeczywistości, pułapka na demona lub wizjer dla jasnowidza. Po dziś dzień, w niektórych kulturach wierzy się, iż lustra są w stanie zabrać ludzką duszę lub ukazać naszą prawdziwą naturę, a także że wyjść może z nich sam diabeł...

Gdy w tragicznym wypadku giną rodzice, Marlee wraz z młodszym braciszkiem, Jeffreyem trafia do przyklasztornego schroniska. Dziewczyna czuje się zagubiona, a jej brat izoluje się od otoczenia. W dodatku ich przyrodnia siostra knuje intrygę w celu odebrania rodzeństwu spadku po ojcu. Jedyną ucieczką dla Marlee jest taniec, w który wkłada całą swoja pasję, jednak nawet on zostaje jej odebrany, gdy ulega kontuzji. Podczas rekonwalescencji odnajduje wielkie, antyczne lustro, które tylko z pozoru jest pięknym meblem.

Motyw lustra nieraz wykorzystywany był w literaturze. Także w wielu filmach odgrywa ważną rolę. W nim bohater dostrzega to, czego nie widać gołym okiem – duchy, zjawy, demony. Lewis Caroll po mistrzowsku przedstawił nam świat po drugiej stronie lustra w książce „ O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra”. Graham Masterton znakomicie rozwinął ten motyw w „Zwierciadle Piekieł”. A bracia Grimm zaprezentowali pełną grozy i uroku opowieść o królewnie Śnieżce.

Niestety „Raven Dance” nie ma w sobie nic z mistrzostwa czy uroku wymienionych wczesniej
historii. Z filmu od początku wieje nudą a w oczy rzucają się oklepane schematy. Główni bohaterowie pozbawieni są jakichkolwiek cech pozwalających wczuć się w ich sytuację. Gra aktorska pozostawia wiele do życzenia mimo takich nazwisk jak Mark Ruffalo („Tatuaż”), czy Veronica Cartwright znana z „Obcego ósmego pasażera Nostromo”. Jeszcze gorzej ma się sprawa ze stroną wizualną tej produkcji, fatalne oświetlenie, słaba scenografia i efekty specjalne na poziomie amatorskich eksperymentów. Widać, że reżyser starał się budować klimat bez nadmiernego szastania tanimi chwytami, niestety mimo tego nawet najbardziej wrażliwy widz nie będzie w stanie bać się choć przez chwilę w trakcie oglądania „Raven Dance”.

Fabuła jest praktycznie pozbawiona sensu, zawarta w niej historia nie przedstawia nam nic konkretnego. Postać złej, starszej siostry mogłaby zniknąć, bez najmniejszego wpływu na wydarzenia przedstawione w filmie. Główna bohaterka jest drętwa do bólu, pozbawiona jakichkolwiek emocji, postacie poboczne też w żaden sposób nie są interesujące. Teoretycznie można by dopatrywać tu nawiązań do baśni, mamy przecież bohaterów-sieroty, którzy prześladowani są przez złą siostrę, dzieci uciekają w świat fantazji i ułudy. Myślę jednak, że doszukiwanie się jakiejkolwiek głębi w „Raven Dance” jest nieporozumieniem.

Mówiąc krótko jest to produkcja dla amatorów gatunku, lub widzów, którzy po horrorze nie spodziewają się niczego specjalnego.

Screeny

HO, RAVEN DANCE HO, RAVEN DANCE HO, RAVEN DANCE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ a jakieś są?
+ kilka ładnych ujęć, to wszystko co można wymienić...

Minusy:

- gra aktorów
- słaba fabuła
- nie jest straszny, nawet nie trzyma w napięciu
- nudny do bólu
- wizualnie słaby

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -