Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT

SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT

Nie z tego świata, Ep.01: Pilot serialu

ocena:7
Rok prod.:2005
Reżyser:David Nutter
Kraj prod.:USA
Obsada:Jensen Ackles, Jared Padalecki, Jeffrey Dean Morgan, Sarah Shahi, Samantha Smith,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Kansas 1983 rok, rodzinę Winchesterów spotyka nieszczęście, gdy w tajemniczych oklolicznościach ginie Mary Winchester. Mąż - John - poprzysięga sobie, że nie spocznie do momentu, kiedy dopadnie sprawców. Nie jest to jednak takie proste, gdyż są to istoty nadprzyrodzone. Wraz z synami Dean'em i Sam'em rozpoczyna krucjatę przeciw siłom ciemności. Jednak pewnego dnia wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli.

W ten oto sposób zaczyna się jeden z ciekawszych seriali grozy ostatnich lat. Jak do tej pory powstały dwa sezony, każdy po dwadzieścia dwa odcinki, z czego można by wnosić, że cieszy się on niemałym powodzeniem.

Głównymi bohaterami serii są bracia Dean i Sam, którzy wspólnie z ojcem zajmują się tępieniem zjaw, duchów, upiorów, demonów i wszelakiej maści innych mrocznych stworzeń. Pewnego dnia ojciec bez słowa wyjaśnienia znika, a bracia sami muszą kontynuować zaczętą przez niego robotę.

Każdy odcinek opowiada osobną historię, nieraz nawiązując do klasyków gatunku, jak i produkcji z ostatnich kilku lat. Mimo krótkiego czasu trwania (43 minuty), epizody trzymają w napięciu i potrafią widza zaskoczyć, choć z czasem ich przebieg może wydać się nam schematyczny. Na początku zawsze mamy wprowadzenie w postaci przedstawienia niewyjaśnionego zajścia, następnie braci jadących w miejsce wydarzenia, krótkie śledztwo i finałową potyczkę z konkretnym stworem. Z pozoru schemat ten jest drażniący, jednak z czasem nabiera swoistego uroku i zapewnia ciekawą rozrywkę.

Fabuła pierwszego odcinka przedstawia się następująco: starszy z braci – Dean prosi Sama o pomoc w odnalezieniu ojca. Jednak pochłonięty nauką na prestiżowej uczelni chłopak nie ma na to najmniejszej ochoty. Po długich negocjacjach przystaje na propozycje brata, godząc się na dwudniowy wyjazd do miasteczka, gdzie ostatni raz widziano ich ojca. Na miejscu dowiadują się o tajemniczych zniknięciach mężczyzn, podróżujących nocą po okolicy. Wkrótce poznają historię widmowej Białej Damy, która pod postacią autostopowiczki wabi mężczyzn na pewną śmierć. Niestety sprawa jest poważniejsza niźli się z pozoru wydaje, a bracia pierwszy raz stają do boju bez wsparcia taty.

Jak widać pomysły na upiornych bohaterów nie są zbyt oryginalne, na pewno jednak jest to zamierzeniem twórców, by widz czerpał dodatkową frajdę z odnajdowania nawiązań do znanych mu produkcji grozy.
Serial zrealizowany jest z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Porządnie wykonane efekty specjalne oraz charakteryzacje, dobre zdjęcia i spora dawka napięcia tworzą niesamowitą atmosferę. Również gra aktorska jest bez zarzutu, choć ujmująca aparycja braci sugerować może, iż serial powstał przede wszystkim z myślą o kobiecej części publiczności. Osobiście w to wątpię gdyż brak w nim przesłodzonych wątków, tak jak miało to miejsce w przypadku „Buffy: The Vampire Slayer”, „Angel”, czy też tragicznego „Charmed”.
„Supernatural” prezentuje stosunkowo wysoki poziom zarówno od strony realizatorskiej, jak i merytorycznej. Wszelkiego rodzaju informacje o stworzeniach pojawiających się w serialu, jak i o metodach ich zwalczania brzmią wiarygodnie ( o ile można tu użyć takiego określenia ) i nie wzbudzają niedowierzania. Ponadto rzucają nowe światło na znane nam od lat kreatury, a także odkrywają całkiem nowe, do tej pory nieprezentowane.

Pilotowy odcinek po trosze przedstawia nam historię rodziny Winchesterów, relacje pomiędzy nimi, a także prezentuje nam pierwszą zjawę. Niestety z racji obszernego wstępu, „właściwa” fabuła pierwszego epizodu została dość drastycznie zubożona, co nie zmienia faktu, że ogląda się go z przyjemnością. Co więcej, zachęca on do sięgnięcia po kolejne części przygód Deana i Sama, a to najlepsza rekomendacja.

Screeny

HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT HO, SUPERNATURAL, Ep.01: PILOT

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ gra aktorska
+ realizacja
+ fabuła
+ mroczny nastrój
+ brak słodzenia psującego klimat grozy
+ bracia Winchester
+ ciekawa geneza przedstawionej w odcinku zjawy
+ zakończenie

Minusy:

- zbyt krótki czas trwania, jak na odcinek pilotowy (pilotażowy?)
- lecenie schematami
- odtwórcy głównych ról zbyt „ładni” jak na tępicieli sił nadprzyrodzonych

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -