Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BEETLEJUICE

BEETLEJUICE

Sok z żuka

ocena:9
Rok prod.:1988
Reżyser:Tim Burton
Kraj prod.:USA
Obsada:Alec Baldwin, Geena Davis, Michael Keaton, Winona Ryder,
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8
Głosów:53
Inne oceny redakcji:
M@rio - 7

Kiedy śmierć jest problemem, który trudno zaakceptować, a śmiertelnicy zaczynają nękać i męczyć, jest ktoś, kto postara się temu zaradzić.. Wystarczy tylko wypowiedzieć trzy magiczne słowa: Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice..

Barbara i Adam Maitland to młode, spokojne małżeństwo, mieszkające w dużym domu na wzgórzu małego miasteczka. Urlop małżonków rozpoczyna się niefortunnie, gdyż wracając z zakupów dochodzi do wypadku samochodowego. Po powrocie do domu zauważają, że coś jest nie tak. Nie widzą swych odbić w lustrze, a na zewnątrz czyhają na nich niebezpieczne potwory z innego świata. W mieszkaniu znajdują książkę „Dla niedawno odeszłych” i wtedy wszystko się wyjaśnia – są duchami, w dodatku zmuszonymi do pozostania w swym mieszkaniu na zawsze. Tymczasem do domu sprowadza się nowa rodzina Deitzów. Pani domu chce przebudować dom, co nie podoba się młodym małżonkom. Postanawiają więc wypędzić nowych lokatorów. Jednak gdy wszystkie próby zawodzą, zmuszeni są wezwać pośmiertnego bioegzorcystę o imieniu Beetlejuice.

Tim Burton przyzwyczaił nas do ekscentrycznych produkcji i „Beetlejuice” z pewnością się do nich zalicza. Film ma specyficzny klimat i skierowany jest raczej do osób lubiących czarny humor. Począwszy od inscenizacji wypadku samochodowego - kierowca, chcąc uniknąć przejechania małego kundelka, traci panowanie nad pojazdem. Piesek staje się mimowolną przyczyną wypadku. Poprzez obrazy, w których dominuje przejaskrawienie życia po śmierci. Do postaci samego Beetlejuica, który w filmie gra postać negatywną, ale jakże groteskową. Każdego z bohaterów charakteryzuje inna osobowość: szczęśliwe małżeństwo Maitlandów, które wspaniale się dopełnia, następnie kobieta tyranka, która po wprowadzeniu do nowego mieszkania za wszelką cenę stara się zmienić wystrój jego wnętrz, jej mąż, który chce tylko odrobiny spokoju oraz mroczna córka, która jako jedyna widzi ciała zmarłych. Wszystko to sprawia, że film ani na chwilę nie nuży, a wciąż zadziwia nowymi, niezwykłymi sytuacjami.

W filmie ukazana jest wizja śmierci na modłę komediową, w bardzo ekstrawagancki sposób. Celowo udziwniona akcja sprawia, że film dostarcza sporej dawki rozrywki. Przedstawione jest groteskowe ujęcie motywu śmierci, nieograniczenie oraz odrealnienie. Warto zwrócić uwagę na scenografię oraz efekty, które jak na koniec lat 80. zaprezentowane zostały na świetnym poziomie. Kostiumy również mają duży wpływ na odbiór filmu. Dodatkowym atutem jest muzyka, która doskonale wkomponowała się w całość. Film ten jest doskonałym pokazem wyobraźni reżysera, dzięki któremu otrzymujemy humor na wyważonym poziomie.

Produkcja ta łączy w sobie gatunki horroru, fantasy oraz komedię. Co prawda horror w filmie traktowany jest z przymrużeniem oka, a wątki fantastyczne są jedynie dodatkiem, służącym wyolbrzymieniu pewnych wydarzeń. Jednak połączenie tych gatunków oraz nazwisko Burtona, przyczyniło się do tego, że film należy do pozycji klasycznych. Do dzisiaj ma wielu zwolenników, wciąż uzyskuje wysokie noty i co najważniejsze, jest to doskonała pozycja kina rodzinnego, gdzie każdy, niezależnie od wieku, odnajdzie w nim coś dla siebie.

„Beetlejuice” zachwyca również wspaniałą obsadą. W rolę komicznego, groteskowego Beetlejuica wcielił się Michael Keaton, który w roku 1989 zdobył nagrodę NFSC AWARD w kategorii Najlepszego Aktora. Aktorką, której jako pierwszej zaproponowano rolę w filmie była Winona Ryder, grająca Lydię. Jej rola była bardzo charakterystyczna i z pewnością pomogła jej w karierze. Warto wspomnieć również o roli Barbary, ekscentrycznej żony – w tej roli Geena Davis. Jeśli chodzi o inne nagrody, to „Beetlejuice” zdobył w 1989 roku statuetkę Oskara za najlepszą charakteryzację, a rok później został nagrodzony przez Saturn Award w kategoriach Najlepszy Horror, Najlepsza Charakteryzacja, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. Film uzyskał również nagrodę za Muzykę oraz za Najlepszą Rodzinną Animację. Warto wspomnieć o tym, że na bazie filmu powstała wersja animowanego serialu o komicznej nazwie „Żukosoczek”.

Screeny

HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE HO, BEETLEJUICE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kolejna specyficzna produkcja Burtona
+ groteskowe ukazanie życia po śmierci
+ ogromna dawka czarnego humoru
+ muzyka
+ charakteryzacja

Minusy:

- nie spodoba się osobom, które nie przepadają za czarnym humorem
- niektóre wątki fantastyczne

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -