Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCARY MOVIE

SCARY MOVIE

Straszny film

ocena:5
Rok prod.:2000
Reżyser:Keenen Ivory Wayans
Kraj prod.:USA
Obsada:Carmen Electra, Regina Hall, Frank B. Moore, Anna Faris,, Shannon Elizabeth,
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:6.11
Głosów:27
Inne oceny redakcji:

W roku 1996 Wes Craven nakręcił jedno ze swoich najbardziej znanych dzieł. Film tak przełomowy i innowacyjny, że zapoczątkował nową modę w kręceniu slasherów dla i o nastolatkach. Mowa tu mianowicie o filmie „Scream”, który doczekał się dwóch kontynuacji i na stałe wpisał się do światowej popkultury za sprawą zaskakującej fabuły, nastoletnich bohaterów i bardzo wyrazistej postaci mordercy. Nic, więc dziwnego, że w 2000 roku powstała parodia tego filmu w reżyserii Keenen Ivory Wayans pod tytułem „Scary Movie”.

Grupa nastolatków - Brena (Regina Hall), Buffy (Shannon Elisabeth), Bobby (Jon Abrahams), Greg (Lochlyn Munro), Ray (Shawn Wayans), Cindy (Anna Faris) ucząca się w tym samym koledżu pewnego halloween podczas alkoholowej i sex libacji potrącają samochodem przechodnia. Zamiast powiadomić policję wyrzucają zwłoki do wody. W rok później we własnym domu zostaje zamordowana ich koleżanka przez zamaskowanego napastnika. Całą szkołę ogarnia panika, a grupa przyjaciół wiąże postać mordercy z przejechanym przez nich nieznajomym. W niedługim czasie zaczynają dostawać anonimowe wiadomości z napisem "Ja wiem". Od tego czasu nie mogą być pewnym żadnego znajomego, gdyż każdy może okazać się zabójcą.

Film ten w głównej mierze przeznaczony jest dla nastolatków, o czym może świadczyć dobór aktorów (większość wcześniej grała w różnych filmach dla młodzieży typu "American Pie"), a także parodiowane w nim różnego rodzaju produkcje, którym głównym odbiorcą również miał być nastolatek. Większa część oparta jest na "Scream" Wesa Cravena jednak można się dopatrzeć również powiązań z "I Know What You Did Last Summer" Jima Gilepsie, "Blair Witch Project", "Matrix", "6th Sense" i kilka innych. Humor tu prezentowany opiera się głównie na krótkich scenach, w których oprócz parodiowania wyżej wymienionych filmów poruszane są tematy homoseksualizmu (głównie za sprawą Raya, który zawzięcie nie przyznaje się do swoich preferencji seksualnych), czy narkotyków (tu w głównej mierze Shorty (Marlon Wayans) - nałogowy palacz marihuany i jego paczka). Niestety nie wszystkie gagi wypadły tak jak powinny i po prostu nie śmieszą, na szczęście nie jest to regułą w tym filmie. O aktorstwie ciężko jest coś napisać, gdyż często specjalnie było drewniane i nienaturalne, by podkreślić humorystyczność scen. Na większą uwagę jedynie zasługuje Dave Sheridan, który gra opóźnionego w rozwoju Doofyego.

Podsumowując obraz ten spodoba się jedynie młodszej widowni, gdyż to właśnie do nich jest kierowany, a bardziej doświadczony i poważny widz raczej nie ma czego tu szukać dla siebie. Jeżeli masz ochotę na odrobine prostej (by nie napisać prostackiej) rozrywki to film właśnie dla Ciebie.

Screeny

HO, SCARY MOVIE HO, SCARY MOVIE HO, SCARY MOVIE HO, SCARY MOVIE HO, SCARY MOVIE HO, SCARY MOVIE HO, SCARY MOVIE HO, SCARY MOVIE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ udana parodia dobrego filmu
+ dobór aktorów

Minusy:

- tylko dla nastolatków
- jakość niektórych gagów

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -