Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER

SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER

Nie z tego świata, Ep.03: Śmierć w wodzie

ocena:5
Rok prod.:2005
Reżyser:Kim Manners
Kraj prod.:USA
Obsada:Jared Padalecki, Jensen Ackles,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.33
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Setki różnego rodzaju filmów grozy z gatunku ghost story, nauczyły nas, że duchy nigdy nie powracają do świata żywych bez powodu... Jedne pojawiają się by pomóc, inne by zabijać dla „zabawy”, są też takie, których celem jest zemsta. Okrutna, bolesna i wyrafinowana. Właśnie motyw zemsty, będzie przewodnim w trzecim epizodzie „Supernatural”.

W stanie Wisconsin, nad jeziorem Manitoc zaczynają ginąć ludzie. Wszystkie zgony następują rzekomo w skutek utopienia, jednak nie ma na to dowodów, gdyż nie odnaleziono jeszcze ani jednego ciała. Wszystkie przepadły jak kamień w wodę. Gdy bracia Winchester natrafiają na wzmianki prasowe dotyczące wypadków w Manitoc Lake, postanawiają zbadać sprawę. Na miejscu poznają Andreę Barr, której mąż, Chris, był jednym z topielców. Kobieta nie jest w stanie udzielić braciom zbyt wielu informacji, jednak jej syn - Lucas, który był świadkiem zajścia wydaje się wiedzieć, co było przyczyną śmierci ojca. Problem tkwi w tym, że chłopiec od czasu wypadku nie odezwał się ani jednym słowem, zaczął natomiast tworzyć niepokojące rysunki. To one staną się kluczem do wyjaśnienia tajemnicy.

Tak oto rysuje się nam fabuła trzeciego odcinka „Supernatural”. Oglądając go, na pierwszy rzut oka widać szereg zapożyczeń ze znanych nam filmów grozy. Jako pierwsze nasuwają się skojarzenia z azjatyckimi filmami grozy, tak więc mamy sceny żywcem wyjęte z takich produkcji jak „Dark Water” czy też „Dead Friend”. Nie brak również motywów znanych z zachodnich ghost story. Klasycznym elementem fabuły jest tu dziecko, które ma kontakt z czymś, czego inni nie dostrzegają. Postać Lucasa do złudzenia przypomina dziecięcych bohaterów ze „Stir of Echos” czy „The Ring”. Także przekazywanie informacji poprzez rysunki nie jest niczym nowym dla tego typu historii.

Cała intryga kręci się wokół oklepanego schematu, który mimo iż dla widza zaznajomionego z horrorem jest nudny, laikowi może się spodobać. A to za sprawą zgrabnie poprowadzonej fabuły, kilku trzymających w napięciu scen i wysokiego poziomu realizatorskiego. Jak już wspominałam przy okazji omawiania poprzednich odcinków, serial mimo nastawienia na szeroką publikę trzyma fason. Nawet wykorzystywanie wątków ze znanych produkcji grozy jest zabiegiem jak najbardziej pozytywnym, gdyż jako serial trafia do szerszego grona odbiorców, przybliżając im jednocześnie najlepsze horrorowe zagrania.

Fabuła trzeciego epizodu nie skupia się wyłącznie na wątku nadprzyrodzonym. Powoli przybliżane są widzowi relacje pomiędzy braćmi Winchester. Z pozoru twardy i szorstki Dean okazuje się całkiem wrażliwym facetem, natomiast młodszy Sam coraz mocniej zarysowuje się jako opanowany mądrala. Wychodzi również na jaw, iż Dean jest niepoprawnym kobieciarzem, którego w ryzach trzyma jedynie młodszy brat.

„Dead in the Water” może nie wnosi do gatunku nic nowego, jednak dla osób zaczynających swoją przygodę z horrorem nadaje się znakomicie. Zawiera wszelkie ważne dla ghost story elementy. Opowiada o zbrodni, zemście, a także poświęceniu. Wszystko to na wysokim poziomie bez jakichkolwiek zbędnych dodatków. Myślę, że spokojnie można poświęcić 40 minut na obejrzenie tego oto odcinka.

Screeny

HO, SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER HO, SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER HO, SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER HO, SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER HO, SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER HO, SUPERNATURAL, Ep. 03: DEAD IN THE WATER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ w sam raz dla nowicjuszy w świecie filmowej grozy
+ realizacja
+ fabuła
+ aktorstwo

Minusy:

- nic nowego
- mało straszny
- schematyczny
- zdecydowanie za mało jump scen jak na ghost story

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -