Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:REAPING, THE

REAPING, THE

Plaga

ocena:5
Rok prod.:2007
Reżyser:Stephen Hopkins
Kraj prod.:USA
Obsada:Hilary Swank, David Morrissey, Stephen Rea, Anna Sophia Robb ,
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:5.37
Głosów:19
Inne oceny redakcji:

Tysiąc lat temu miała miejsce seria tajemniczych i przerażających wydarzeń, które wielu uznało za dziesięć biblijnych plag. Nikt nie spodziewał się, że mogą one się powtórzyć. Aż do teraz…

Katherine Winter jest naukowcem, wykładającym na jednym z uniwersytetów stanowych w Luizjanie. Traci wiarę w Boga, kiedy jej mąż i córka zostają zamordowani podczas misji w Sudanie. Odtąd każdy ślad ingerencji boskiej próbuje wyjaśniać naukowymi metodami. Podąża tropem trudnych do wyjaśnienia zdarzeń, by odeprzeć poglądy o ich rzekomym nadprzyrodzonym pochodzeniu. Według niej cuda nie istnieją. Gdy zostaje jej przedstawiona historia, która miała miejsce w małym miasteczku Haven, od razu się tam udaje. W miejscu tym dochodzi do serii niezwykłych wydarzeń znanych ze Starego Testamentu. Czy Katherine zdoła uporać się z przekonaniem mieszkańców, że nad ich miasteczko nadciągnęła biblijna plaga?

Małe miasteczko, ludzie wierzący w przesądy i jedno zdarzenie, które zsyła nieszczęście. Wszystko zapoczątkowała przemiana rzeki w krew. Dokładnie tak, jak w opisanych w biblijnej Księdze Wyjścia, plagach. Ten niespotykany fenomen skłania Katherine do prywatnego śledztwa, lecz z czasem w miasteczku dokonuje się więcej cudów, które nie mają żadnego logicznego wytłumaczenia. Mieszkańcy Haven uważają, że winowajczynią jest dwunastoletnia Loren. Obwiniają ją o zabicie brata, do którego miało dojść nad rzeką. Po tym incydencie woda przemieniła się w krew. Uważają, że dziewczynka jest Antychrystem i dlatego Bóg zsyła na nich plagę. Katherine próbuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie wszystkich tych zdarzeń, lecz sama ma chwile zwątpienia. Nie jest w stanie wyjaśnić tych zjawisk, co więcej sama staje w centrum wydarzeń.

„The Reaping” jest doskonałą opowieścią o konflikcie między tym, w co wierzymy, a tym co widzimy. Próbuje ukazać, że wiara i przesądy niekoniecznie zbiegają się z autentycznymi wydarzeniami. Jest to współczesna wersja biblijnej plagi, w której połączono specyficzne wątki wykorzystywane w tradycyjnych horrorach o wydźwięku religijnym. Widać tu wyraźnie zapożyczenie elementów z klasycznych pozycji: „The Exorcist”, „The Omen” czy „Rosemary`s Baby”. Mimo tego, że film rozpoczyna interesująca historia, to jednak szybko zaczynamy dostrzegać schematyczność wcześniejszych klasyków. Jego fabuła jest przeciętna, a wielu scen można się domyślić i łatwo przewidzieć kolejny krok. Niestety da się również zauważyć pewne nielogiczne elementy, które wpływają na ogólny odbiór filmu. W filmie dominują sceny niepewności i suspensu wywołanego przede wszystkim natłokiem efektów komputerowych. Do samych efektów nie można mieć zastrzeżeń, lecz powinny one być zastosowane z o wiele większym umiarem. Niestety w przypadku tego filmu granica została przekroczona, co widoczne jest w samym zakończeniu. Efekt ten może rozczarować widzów, którzy nie przepadają za wprowadzaniem scen sci – fi. Sama należę do tej grupy, dlatego takie wybrnięcie z sytuacji zupełnie do mnie nie przemówiło, a jedynie skłoniło do zdania, że reżyser w ogóle nie miał pomysłu na ten końcowy fragment.
Akcja rozwija się stopniowo i zmierza przede wszystkim do tego, by przetrzymać widza w napięciu. Starano się także wywołać odpowiedni nastrój powodujący zszokowanie i trzeba przyznać, że chwilami się to udawało. Film ten nastawiony jest przede wszystkim na wywołanie atmosfery niepokoju, dlatego nie odnajdziemy tu scen epatujących brutalnością i rozlewu krwi. Otrzymujemy za to budzącą wątpliwości zagadkę, która nie jest do końca zrozumiała.

Dużą rolę w odbiorze filmu odegrali aktorzy, lecz trzeba przyznać, że ich gra nie jest specjalnie kreacyjna. Mimo niezłej obsady, dominuje postać głównej bohaterki, w którą wcieliła się znakomita Hilary Swank, zdobywczyni dwóch Oscarów („Boys don`t cry”, „Million Dollar Baby”). Na pochwałę zasługuje również postać Loren, w tej roli wystąpiła Anna Sophia Robb, która doskonale odegrała zagubioną i posądzaną o szatańskie uczynki dziewczynkę.

„The Reaping” bazuje na powieści Briana Russo, zaś scenariuszem zajęli się twórcy „Domu woskowych ciał”. Szkoda tylko, że reżyser Stephen Hopkins („24”, „Traffic”, „Lost In Space”), mimo dobrze zapowiadającego się pomysłu nie był w stanie stworzyć przerażającego widowiska, a jedynie uraczył nas uwspółcześnioną wersją biblijnych przesądów.

Screeny

HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE HO, REAPING, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ postać głównej bohaterki
+ uwspółcześnienie przesłań biblijnej plagi

Minusy:

- powielenie motywów, wykorzystanych w klasycznych pozycjach tego gatunku
- przerost efektów
- naciągane wątki satanistyczne
- zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -