Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:8TH PLAGUE, THE

8TH PLAGUE, THE

The 8th Plague

ocena:7
Rok prod.:2006
Reżyser:Franklin Guerrero Jr.
Kraj prod.:USA
Obsada:DJ Perry, Leslie Ann Valenza, Terry Jernigan, Charles Edwin Powell, Nitin Adsul , Hollis Zemany,
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:4.88
Głosów:8
Inne oceny redakcji:
Adach - 4

W dzisiejszych czasach niezależne niskobudżetowe horrory rosną jak grzyby po deszczu, dzięki łatwemu dostępowi do w miarę dobrego sprzętu rejestrującego obraz i dźwięk oraz możliwości, jakie dają nam komputery. Domorośli reżyserzy próbują zatem swoich sił racząc nas często przeraźliwymi gniotami. Na całe szczęście jednak czasem spośród masy złych filmów czasem można trafić na całkiem przyzwoity obraz. Jak choćby "The 8th Plague" w reżyserii Franklina Guerrero Jr.

Launa i Nikki są kochającymi siostrami. Ich wieź jest szczególnie silna, gdyż straciły rodziców. Z tego powodu, gdy Nikki nie wraca wyznaczonego dnia z obozu, na który wybrała się z przyjaciółmi, Launa odchodzi od zmysłów. Następnego dnia siostra razem z jej partnerem postanawiają wyruszyć na poszukiwania Nikki. Na miejscu okazuje się, że namioty są opuszczone i nigdzie w pobliżu żadnego śladu zaginionej dziewczyny. Na szczęście Launa przypomina sobie ostatnią otrzymaną od siostry wiadomość, z której wynikało, że udali się zwiedzać opuszczone więzienie. Towarzyszy im zastępcą szeryfa oraz były strażniki więziennym - Mason. Po drodze spotykają miejscowego pijaczka, od którego dowiadują się, że miejscowa legenda głosi, iż za murami więzienia czyha zło. Atakuje ono ludzkie ciała i dusze poprzez oczy - jedynym sposobem ratunku jest wydłubanie sobie gałek ocznych. Oczywiście przyjezdni podchodzą do tych rewelacji z wielkim dystansem. Jednak już wkrótce będą musieli porzucić swój sceptycyzm...

Fabuła „8Th Plague” nie grzeszy oryginalnością - grupa znajomych, poszukiwania zaginionych, nawiedzone miejsce i straszna legenda - chyba skądś już to znamy. Jednak nie o oryginalność chodziło reżyserowi najbardziej. Film ten przede wszystkim to hołd złożony staremu B-klasowemu kinu - i co najważniejsze hołd udany. Mamy zatem do czynienia z szablonową historię przyprawioną mroczną legendę i masę krwawych efektów. Niestety akcja rozkręca się stosunkowo wolno, co w połączeniu z irytującą i nużącą co chwila warstwą dźwiękową nie stanowi dobrego połączenia. Na szczęście, gdy akcja się nabiera rumieńców jest już znacznie lepiej. Nawet można zauważyć najazdy kamery znane z filmów "Evil Dead". Chodzi oczywiście o widok z perspektywy pierwszej osoby, gdy zło przemieszcza się, jak w tym wypadku, korytarzami szarego więzienia. Wspominając o pracy kamery nie można nie zwrócić uwagi, że niestety, niektóre ujęcia są przekombinowane. Jakby reżyser chciał wpleść tutaj ujęcia zbyt ambitne w porównaniu do całej reszty. Pochwalić natomiast należy scenerie: stare opuszczone wiezienie wygląda naprawdę mrocznie, tworząc interesującą atmosferę. Szkoda jedynie, że akcja dzieje się za dnia. Gdyby część wydarzeń odbywała się po zmroku, film z całą pewnością zyskałby na niesamowitości. Mimo wszystko dość ciemne pomieszczenia więzienne trochę nam ten brak wynagradzają. Zapewne taka postać rzeczy wiąże się z kosztami - nocne sceny wymagają dodatkowego oświetlenia - dodajmy dobrego, żeby było cokolwiek widać na ekranie. Przejdźmy teraz do meritum - a więc efektów gore, które jak na niezależną produkcję są dość odważne i profesjonalnie wykonane. Twórcy nie bali się pokazywać przemocy w sposób bezpośredni, bez przeskoków kamery(narzędzie zbrodni - cięcie- efekt końcowy) za co im chwała. Ujrzymy tutaj dużo krwawych akcji z siekierą w roli głównej oraz hektolitry krwi. Wszystko wykonane niespodziewanie profesjonalnie.

"The 8th Plague" jest naprawdę dobrym filmem klasy B. Jak na niezależny film z 2006 roku jest nad wyraz udany. Na pewno nie jest kamieniem milowym kina grozy, jednak dzięki swojej prostocie i dość dobrej realizacji można poświęcić mu półtorej godziny bez poczucia straconego czasu.

Screeny

HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE HO, 8TH PLAGUE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobre kino klasy B
+ efekty gore
+ lokalizacje

Minusy:

- uboga fabuła
- momentami przekombinowane ujęcia
- nużąca warstwa dźwiękowa
- wolno się rozkręca

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -