Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SAVAGE HARVEST

SAVAGE HARVEST

Savage Harvest

ocena:3
Rok prod.:1994
Reżyser:Eric Stanze
Kraj prod.:USA
Obsada:Lisa Morrison, Ramona Midgett, William Clifton, David Berliner, D. J. Vivona,
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:6.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Jako, że ciężko jest znaleźć coś nowego w filmach o nastolatkach zamkniętych w małej chatce w lesie i próbujących stawić czoła wszechogarniającemu złu reżyser Eric Stanze postanowił nakręcić film, który byłby jakąś nowością – coś, czego jeszcze nie było. Rezultatem tych starań jest „Savage Harvest”. Czy jednak, aby na pewno jest to film innowacyjny, jakim miał być z założenia?

Sześcioro przyjaciół (Mikki, Karen, Mark, Jeff, Nathan i Loretta) wybiera się pod namiot na odludzie blisko jeziora, gdzie w dawnych czasach plemię rdzennych Amerykanów kontaktowało się i wzywało straszliwe demony za pomocą czarów. Szaman Indian zaczarował kamienie, które odpowiednio miały przyzywać duchy: pająka, skorpiona, rysia, dzika, węża, wilka, sępa, oraz najstraszniejszego z nich – demona człowieka. Po rozbiciu namiotów grupa nastolatków wybiera się na rekonesans Natrafiają na pobliską jaskinię, gdzie zostają zaatakowani przez straszliwego potwora. Szybko przekonują się, że sielankowa wycieczka zamieni się w krwawą walkę o przetrwanie. Przyjaciele barykadują się w pobliskim domku, by stamtąd stoczyć nierówną walkę z wciąż atakującymi potworami. Najgorsze jest jednak to, że osoba zabita przez demona sama po śmierci zasila jego szeregi.

„Savage Harvest” jest reżyserskim debiutem Erica Stanze, który w swej późniejszej karierze nakręcił jeszcze kilka horrorów, między innymi „Ice From the Sun”, niezłe „Scrapbook”, oraz dość słabiutki „I Spit on Your Corpse, I Piss on Your Grave”. Jak widać pan Stanze jest reżyserem dość nierównym. Jak napisałem we wstępie „Savage Harvest” miał być filmem oryginalnym, czymś czego jeszcze nie było w tego typu produkcjach. Niestety wyszło zupełnie na opak i film ten garściami czerpie z innych, wcześniej nakręconych filmów. Debiut Stanze najbardziej przypomina, a wręcz można się skusić, że jest nieudolną kopią „Evil Dead” Sama Raimiego. Mamy tu, bowiem grupkę przyjaciół uwięzionych w domku w lesie, którzy przypadkowo sprowadzili do naszego świata demony i muszą z nimi stoczyć walkę o życie. Jednak w przypadku znakomitego „Martwego Zła” tutaj dostajemy tylko nędzne ochłapy. Sama jakość filmu jest koszmarna, często niewiele widać, gdyż większość scen kręconych była w nocy, wiele skaz na kliszy i niewyraźny obraz przyczyniły się do tego, że czasami bardziej przypomina prequel „Martwego Zła”, czyli „Within the Woods”, jeżeli chodzi o jakość. Na domiar złego często zdarzają się przestoje akcji, a pierwsza połowa to totalna nuda. Co prawda w drugiej połowie jest już sporo akcji, ale nie ratuje to całokształtu. Wszyscy aktorzy to amatorzy, którzy swą aktorską karierę zakończyli w niedługim czasie po nakręceniu tego „działa”. Widać to gołym okiem, np. w scenach, gdy nastoletnie dziewczyny atakowane są przez duchy i bez mrugnięcia okiem, czy cienia przerażenia zabijają demony przy użyciu piły mechanicznej.
No, ale film nie ma samych minusów. Na wysokim poziomie (biorąc pod uwagę, że to film amatorski) stoi charakteryzacja demonów, efekty specjalne (szczególnie udana scena rozbijania głowy demona piłą łańcuchową, czy „rozpuszczanie się” ostatniego demona) oraz przyzwoite efekty gore.

Nie jest to z pewnością najgorszy horror amatorski. Jest cała masa innych, których oglądać się po prostu nie da, a „Savega Harvest” z bólem, bo z bólem, ale jednak obejrzałem do końca. Film posiada dużą ilość wad, ale nie jest pozbawiony też pozytywnych aspektów, a największym z nich jest to, że w ogóle powstał. Prawie każdy reżyser zaczynał od słabych amatorskich filmów, jak chociażby Clive Barker i jego „Salome”, a popatrzcie, co z niego „wyrosło”.

Screeny

HO, SAVAGE HARVEST HO, SAVAGE HARVEST HO, SAVAGE HARVEST HO, SAVAGE HARVEST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niezła charakteryzacja, efekty specjalne i gore jak na amatorszczyznę
+ inspiracje klasyką

Minusy:

- fatalna jakość
- przynudza
- wolno się rozkręca
- marne aktorstwo i dialogi
- niespecjalnie ciekawy
- miało być coś nowego, a jest wtórny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -