Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BATTLE ROYALE

BATTLE ROYALE

Battle Royale

ocena:8
Rok prod.:2000
Reżyser:Kinji Fukasaku
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Taro Yamamoto, Masanobu Ando, Kou Shibasaki, Chiaki Kuriyama, Takeshi Kitano
Autor recenzji:Flaco
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.37
Głosów:89
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 9
Lohikaarme - 7
Kinson - 6
QQ - 9
Kamiko - 7
Andy Blakk - 8
Sabbath - 7
Carmilla - 6
Skaraś - 7
M@rio - 6

Japonia to dziwny kraj, powie każdy Europejczyk czy Amerykanin. Jedzą surową rybę zawijaną w wodorosty w dodatku pałeczkami, są infantylni, nie używają muszli klozetowej, zwierzęta hodują tyko w komputerze, pracują jak mrówki. Przykłady można by mnożyć, niektóre z nich to fakty inne to stereotypy. Japonia na zawsze pozostanie nie do końca odkryta. ten film może ją wam trochę przybliżyć.

Japonia. Niedaleka przyszłość. Społeczeństwo się wali. Bezrobocie wzrasta, młodzi ludzie nie okazują szacunku starszym, bojkotują szkoły. Rząd postanawia temu zaradzić, wprowadzając prawo "Battle Royale". Każdego roku uczniowie losowo wybranej 9 klasy są wywożeni na bezludną wyspę. Mają jeden cel przetrwać na tej wyspie trzy dni, lecz przetrwać może tylko jedno z nich. By tego dokonać muszą wyeliminować pozostałych. Z wyspy nie ma ucieczki a dodatkowo każdy uczestnik ma na szyi obrożę z ładunkiem wybuchowym. Jeśli po trzech dniach przy życiu pozostanie więcej niż jeden uczestnik, wszystkie obroże wybuchną. Gra się rozpoczęła.

Historia brzmi co tu dużo mówić absurdalnie, ale czy na pewno? Choć film jest przerysowany, to czy oderwany od rzeczywistości? Skupmy się na fabule. Japonia, niedaleka przyszłość, bezrobocie szaleje, 15 milionów ludzi traci pracę, młodzież nie mająca oparcia w dorosłych i nie widząca perspektyw na lepsze życie zaczyna bojkot szkół. Rząd nie mogąc sobie z tym poradzić wprowadza radykalne prawo "BR". Japońskie realia nie przemawiają do was? Przenieśmy je na teraźniejszy grunt polski. Zachowując proporcje to obecnie bezrobocie waha się na podobnym a nawet większym poziomie jak to przedstawione w filmie. Jak nigdy dotąd w historii przepaść dzieląca dwa następujące po sobie pokolenia, rodziców i dzieci wydaje się być nie do zasypania. Przemoc młodocianych narasta i staje się coraz bardziej brutalna. I co dalej nic? To może tak, historia opowiedziana w filmie to fikcja, historia dotycząca Polski to szara rzeczywistość? Zostawmy jednak już smutną prawdę filmu a przejdźmy do warstwy czysto rozrywkowej. Film generalnie przez większą część czasu trzyma wysoki poziom. Choć można mu zarzucić kilka rzeczy. Po pierwsze niedociągnięcia w scenariuszu, skoro prawo zostało już wprowadzone jakiś czas temu i jest transmitowane przez TV, to czemu żaden z uczniów o nim nie słyszał? Druga rzecz to styl filmu, który dla ludzi nie obeznanych z japońską kulturą może się wydać trywialny czy wręcz infantylny. Po przebiciu się jednak przez tę warstwę zostaje nam to co najlepsze. Podsumowując bardzo ciekawy, szokujący film. Jednak jak większość produkcji japońskich, trudny w odbiorze dla widzów z zachodu.

A co ty byś zrobił? Stałbyś się myśliwym, czy zwierzyną? Zabiłbyś najlepszego przyjaciela? A czy miałbyś opory przed zabiciem klasowej ofiary??? Jeśli chcesz się przekonać i poznać samego siebie, zobacz ten film, jeśli nie, zostaw go w spokoju.

Screeny

HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE HO, BATTLE ROYALE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Fabuła
+ Rola Takeshi Kitano

Minusy:

- Zakończenie
- Nie dla każdego, jak większośc filmów japońskich

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -