Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY

SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY

Nie z tego świata, Ep.05: Krwawa Mary

ocena:7
Rok prod.:2005
Reżyser:Ron Milbauer / Terri Hughes Burton
Kraj prod.:USA
Obsada:Jared Padalecki, Jensen Ackles, Michael Teigen , Chelan Simmons , Adrianne Palicki, Kristie Marsden ,
Autor recenzji:Roanoke
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:8.67
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

Wpływ azjatyckiego kina grozy na produkcje zachodnie stał się w ciągu ostatnich lat widoczny aż nazbyt. Amerykańskie wytwórnie masowo zaczęły nabywać prawa do hitów z Japonii, Korei czy Tajlandii. Zaczęły powstawać zachodnie remake`i filmów z Azji, co więcej, twórcy z Zachodu coraz częściej sięgają po motywy ze wschodnich ghost story. Napotkać można je praktycznie wszędzie. Trafiły nawet do jednego z odcinków serii „Supernatural”.

Grupka dziewczynek, podczas wspólnego nocowania w domu jednej z nich, zaczyna opowiadać sobie różne historyjki, w celu nastraszenia się nawzajem. Zabawa z początku wydaje się wspaniała, jest dużo śmiechu i dreszczyk emocji. Jednak nic, co dobre nie trwa wiecznie. Jedna z dziewczynek przytacza legendę o Krwawej Mary, po czym rozbawiona reakcją towarzyszek postanawia udowodnić im, że historia o Mary to nic więcej niż bajka przekazywana z ust do ust przez naiwne dzieci. Dziewczynka udaje się do łazienki, gdzie pięciokrotnie wymawia imię Mary przed lustrem. Nic się nie dzieje. Zadowolona wraca do koleżanek. Jednak po chwili spokój panujący w domu przerywa krzyk…

Fabuła odcinka jest prosta jak konstrukcja cepa, tylko minimalnie różniąc się od „Urban Legends: Bloody Mary”, „Candymana”, czy innych tego typu filmów. Schemat goni schemat, a jedyne urozmaicenie wprowadzone przez twórców to azjatyckie naleciałości, skutkiem czego tytułowa Krwawa Mary wygląda jak klon Sadako z „Ringu”.

Wiadomo, ciężko wymagać oryginalności, zwłaszcza mając do czynienia z serialem. O dziwo, mimo oklepanej fabuły, piąty epizod wypada wcale nieźle na tle reszty filmów z serii. Trzyma w napięciu, strona wizualna wygląda bardzo dobrze, no i jest kilka jump scenek. Owszem, azjatyckie wpływy są widoczne jak na dłoni, jednak po przymrużeniu oka, stają się częścią filmu. Chociaż wielu z Was scena końcowa może rozbawić, tak jak miało to miejsce w moim przypadku. Wszyscy pamiętamy, jakim szokiem była po raz pierwszy wychodząca z ekranu telewizora Sadako/Samara. Bohaterka odcinka, Mary widać chciała być równie oryginalna, tylko zamiast kineskopu, wybrała sobie lustro... W ten oto sposób typowo amerykańska legenda, została „odświeżona” o typowo wschodnie akcenty. Zabieg ten niestety poczyniony został w celu zaspokojenia masowej publiki pokolenia MTV, a nie konesera gatunku. Nie bądźmy jednak zbyt wymagający, gdyż niewiele jest seriali grozy, a „Supernatural” mimo wszystko trzyma jako taki fason. A i nawiązania do znanych filmów z wiadomego gatunku są tu nagminne i jak mniemam celowe, toteż spokojnie można zasiąść do seansu z miską popcornu na kolanach i zażyć 45 minutowego relaksu.

Screeny

HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY HO, SUPERNATURAL, Ep.05: BLOODY MARY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ trzyma w napięciu
+ w ciekawy sposób przedstawia znaną historię
+ jest ładnie wykonany od strony technicznej
+ dociekliwy widz znajdzie tu wiele nawiązań...

Minusy:

-..które nie zawsze są metodą na straszenie, a notoryczne ich wykorzystywanie może się z czasem przejeść..

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -