Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GOOD AGAINST EVIL

GOOD AGAINST EVIL

Dobro przeciw Złu

ocena:3
Rok prod.:1977
Reżyser:Paul Wendkos
Kraj prod.:USA
Obsada:Dack Rambo, Elyssa Davaloss, Richard Lynch, Dan O’Herlihy, John Harkis, Jenny O’Hara,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Lubię klimat starych, satanistycznych horrorów, szczególnie tych z lat 70-tych, kiedy jeszcze nie było mody na epatowanie golizną i efekciarstwem. Możliwe, że w związku z tym mam szczególnie wysokie wymagania co do tego typu obrazów. Bardziej prawdopodobne, że w przypadku tego filmu wszelkie wymagania są za wysokie.

Nowy Jork, połowa lat pięćdziesiątych. W tajemniczym laboratorium przychodzi na świat Jennifer Gordon. Jej matka chwilę potem zostaje zamordowana za pomocą zakonnicy, czarnego kota i stromych schodów. Inspiracje „Omenem” są nad wyraz oczywiste, nikogo nie zdziwi więc, że dziecko jest przeznaczone na kochankę Szatana i matkę Antychrysta. Niestety, po dwudziestu dwóch latach zakochuje się i ani myśli wypełnić mroczną misję.

Niezwykły to film. Trwa niespełna dziewięćdziesiąt minut a potrafi się ciągnąć jak... no powiedzmy serial wenezuelski (choć moja irytacja po seansie sugeruje inne porównania). Prócz wątłego zawiązania akcji nie dzieje się tutaj nic, wszystkie postacie krążą niemal bez sensu, wypowiadając kwestie, które za wszelką cenę próbują utrzymać w kupie cały scenariusz. I choć do gry aktorskiej nie można mieć większych zastrzeżeń, całość sprawia, że naprawdę trudno wytrwać do końca seansu. Chyba, że ktoś liczy, że na końcu wydarzy się coś co wszystko wyjaśni, wypełni logiczne błędy, zepnie sensowną klamrą wątły scenariusz. Nic z tych rzeczy. Film wlecze się, dla urozmaicenia pojawiają się czasem tragiczne wypadki stylizowane na wspomniany już „Omen” (jednak ich wykonanie jest równie płytkie jak scenariusz), by dobrnąć do sceny finałowych egzorcyzmów. Przyznam szczerze, że osobiście chciałbym za tą sekwencję nagrodzić twórców, nigdy dotąd bowiem nie widziałem równie nudnych, kompletnie pozbawionych emocji (że już o strachu i napięciu nie wspomnę) i jakiegokolwiek sensu scen ochlapywania wodą święconą. Widać jednak, że i twórcy zwątpili, bo film w pewnym momencie po prostu się kończy. Nie zostawia żadnych niedopowiedzeń, bo i żadnych pytań nie postawił. Nie wywołuje żadnych niepokoi moralnych, bowiem nic nie wywołuje (może poza notoryczną chęcią ćwiczenia mięśni szczęki by zakwasów od ziewania nie dostać). Gdy już ujrzałem napisy końcowe nawet nie zastanowiłem się, po co ktoś to nakręcił. Jedyny problem, to jak opisać coś czego nie ma?

Oczywiście, są setki gorszych filmów. Należy pamiętać, że jest to produkcja telewizyjna, nie powinien więc dziwić brak brutalności, choćby kropli krwi, czy kiepskiego aktorstwa. Od strony technicznej jest co najmniej poprawnie. Niestety, (hmm, który to już raz w tej recenzji używam tego słowa?) otrzymujemy kolejny dowód, że od inspiracji do dobrego wykonania długa droga i nie wystarczy obejrzeć „Omena” i „Egzorcysty” by nakręcić przyzwoity horror. Ten film nie straszy, nie porusza. Nawet nie drażni i nie irytuje. W sumie to nawet stwierdzenie, że jest on stratą czasu może się okazać eufemizmem. Powiem tak – świetny film, jeżeli chcecie sobie wyrobić jakieś normy oglądania horrorów tygodniowo. Możecie wówczas jednocześnie czytać, siedzieć na jakimś forum, ćwiczyć grę na gitarze czy nawet smażyć jajecznicę w innym pomieszczeniu. No i odrabiać lekcje oczywiście. Nic nie stracicie, nawet jeśli przegapicie parę minut nieistniejącego wątku. Drugą opcją jest usypianka. Do tego też ten film się nada perfekcyjnie.

Screeny

HO, GOOD AGAINST EVIL HO, GOOD AGAINST EVIL HO, GOOD AGAINST EVIL HO, GOOD AGAINST EVIL HO, GOOD AGAINST EVIL HO, GOOD AGAINST EVIL HO, GOOD AGAINST EVIL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ tematyka
+ nie najgorsza gra aktorska
+ solidna produkcja telewizyjna

Minusy:

- nudny
- przewidywalny to mało powiedziane...
- tu się naprawdę nic nie dzieje
- brak zakończenia

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -