Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:WHISPER

WHISPER

Zabójczy szept

ocena:6
Rok prod.:2007
Reżyser:Steward Hendler
Kraj prod.:USA
Obsada:Josh Holloway, Sarah Wayne Callis, Michael Rooker, Blake Woodruff, Joel Edgerton,
Autor recenzji:Molly
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5.15
Głosów:13
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Gonerski - 5

W ostatnim czasie powstało wiele produkcji, które czerpią z pozycji znanych, kultowych. Jednak powielanie schematów, które nie wnoszą nic nowego sprawia, że dany film odbierany jest przez widza negatywnie. Co innego, gdy produkcja odpowiednio wykorzystuje pewne motywy i stara się zaprezentować nowe podejście do tematu. Film „Whisper” jest najlepszym tego przykładem.

Max i Roxanne marzą o otwarciu małej restauracji, jednak bank odmawia udzielnia kredytu na ten cel. Za namową starego przyjaciela decydują się na uprowadzenie syna zamożnej rodziny, Davida. W celu zdobycia potrzebnych pieniędzy żądają od rodziców dziecka okupu. Jednak gdy dochodzi do porwania, bandytom zaczynają przytrafiać się dziwne rzeczy. Nie zdają sobie sprawy z faktu, że przyczyna tkwi w uwięzionym chłopcu, który wpływa na to, co dzieje się wokół nich. Wkrótce porywacze zaczynają obracać się przeciwko sobie i ginąć w okrutnych i tajemniczych okolicznościach..

„Whisper” opowiada historię czwórki znajomych, szukających szybkiego sposobu na zdobycie dużej gotówki. Gdy już znajdują ofiarę, wszystko idzie bardzo gładko. Jednak do czasu… Od chwili porwania Davida, nad porywaczami zaczyna ciążyć ponure fatum. Dochodzi do bardzo dziwnych wydarzeń, których nie mogą racjonalnie wytłumaczyć. Nie wiedzą, że za wszystkim stoi uprowadzony przez nich chłopiec. David nie jest zwyczajnym dzieckiem i z każdym kolejnym coraz bardziej niepokojącym wydarzeniem można się o tym przekonać. Jego nieprzeciętność widoczna jest już w samym stylu bycia - jest on bardzo opanowanym, nazbyt spokojnym dzieckiem, który potrafi zmuszać ludzi, by robili to, czego sobie życzy. Jego diabelskie wcielenie jest zaprzeczeniem tego, co ukazuje na zewnątrz. Jest z pozoru zrównoważony i nieco zamknięty w sobie, lecz w jego zachowaniu dostrzec można niepokojące reakcje na pewne okoliczności. Konsekwencją jego działania są śmiertelne wydarzenia, do których dochodzi w bardzo tajemniczych i niewytłumaczalnych okolicznościach.

Reżyser Steward Hendler nie ma na swoim koncie pokaźnej liczby produkcji, jednak trzeba przyznać, że „Whisper” jest dobrze zrobionym filmem. Począwszy od świetnego, psychodelicznego klimatu przez oprawę techniczną oraz doskonałą grę aktorów. Nie brakuje w nim scen, które potrafią zmrozić krew i sprawić, że ani na chwilę nie oderwiemy oczu od ekranu. Dużym atutem filmu są efekty, podkreślające poczucie grozy, a odpowiednio dobrana muzyka wprawia nas w stosowny nastrój. Małym mankamentem jest niedopracowanie scenariusza, który w pewnych momentach się sypie, lecz nie psuje on szczególnie bardzo ogólnego pozytywnego wrażenia. Gra aktorska jest bardzo ekspresyjna, bohaterowie w pełni ukazują swoje przeżycia i wewnętrzne rozterki. W rolę Maxa wcielił się znany z serialu „LOST” Josh Holloway (odtwórca roli James`a Sawyera), zaś Roxanne (Sarah Wayne Callis) mogliśmy oglądać na ekranie „Prison Break”.

Wydawać by się mogło, że ukazana fabuła wiele wykorzystuje z „Omena”, lecz nie jest to powielenie klasyka horroru, lecz ukazanie nowych, świeżych pomysłów. Odnaleźć tu można sporo oryginalnych zwrotów akcji oraz zaskakujących rozwiązań. „Whisper” trzyma widza w napięciu do ostatniej chwili i nie pozwala przewidzieć faktycznego zakończenia.

Jest to kolejna produkcja, czyniąca głównego bohatera demonicznym dzieckiem, zabijającym tych, którzy stają mu na drodze. David jest chłopcem czerpiącym z postaci Damiena w „Omenie”, ale trzeba przyznać, że dużo bardziej przerażającym.

Screeny

HO, WHISPER HO, WHISPER HO, WHISPER HO, WHISPER HO, WHISPER HO, WHISPER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niepokojąca, tajemnicza atmosfera
+ oprawa techniczna

Minusy:

- niedociągnięcia w scenariuszu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -