Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:METHODIC

METHODIC

Methodic

ocena:3
Rok prod.:2007
Reżyser:Chris R. Notarile
Kraj prod.:USA
Obsada:Niki Notarile, Brandon Slagle, Rachael Robbins, Tony Dadika…,
Autor recenzji:Przemo Mieszkowski.
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Niezależne horrory to zaprawdę twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony mamy bowiem zapał i niczym nieskrępowaną inwencję młodych twórców, z drugiej jednak często czujemy uzasadnione poirytowanie niskim poziomem wykonania. Opisywany tu „Methodic” jest filmem, który dzierży to ciężkie brzemię dziedzictwa filmów niskobudżetowych. Dziedzictwa, które również w tym przypadku niesie ze sobą zarówno kilka zalet jak i cały korowód wad.

W fabułę filmu wprowadza nas klimatyczne, zrealizowane w technice vhs nagranie przedstawiające urodzinowe przyjęcie pewnego chłopca o imieniu Nick. Już na pierwszy rzut oka zauważamy coś niepokojącego w zachowaniu młodzieńca, który wydaje się zainteresowany niemal wyłącznie rysowaną przez siebie, ubraną na czarno postacią. Następnie widzimy jak ów solenizant w nocy zakrada się do sypialni rodziców, gdzie dokonuje na nich mordu z zimną krwią. Mija kilkanaście lat… Dorosły już Nicholas, pod wpływem odwiedzin swej dawno nie widzianej siostry budzi uśpionego w sobie demona i ucieka na wolność, aby zabijać.

Do zapoznania się z tym filmem skłoniła mnie jego okładka; profesjonalnie wykonana i klimatyczna wróżyła całkiem porządny kawałek kina grozy. Jednakże w miarę trwania seansu nadzieje te zostały w dużym stopniu zaprzepaszczone, czemu godnie przysłużył się koszmarny scenariusz. Powtórzymy: młody chłopak dokonuje morderstwa i trafia do zakładu psychiatrycznego, z którego po kilkunastu latach ucieka. Deja vu? W ’78 roku nakręcił to Carpenter, po nim całą rzesza naśladowców, a teraz pora na wersję Chrisa Notarile. Film przeładowany jest do bólu zgranymi motywami w tak dużym stopniu, iż praktycznie cały czas mamy wrażenie, że doskonale wiemy, co się zaraz zdarzy i widzieliśmy to już w dziesiątkach innych produkcji. Tego rodzaju filmowe zapożyczenia mogą zadziałać jedynie jako sprytne żonglowanie aluzjami – tutaj, stosowane często i nieudolnie zwyczajnie nudzą i irytują.

Jeśli fabuła nie poraża oryginalnością, twórcy mogą zawsze ratować się wykonaniem. Czysto teoretycznie, bowiem „Methodic” nie ma ani wysokiego budżetu (co jest zresztą zrozumiałe, zważywszy na specyfikę produkcji), ani co gorsza pomysłu na ciekawe ukazanie akcji. Sceny morderstw wykonane są w dość drętwy i zachowawczy sposób, a efekty specjalne ograniczają się niemal w zupełności do czerwonej farby szczodrze wylanej na wykrzywione w quasi-śmiertelnym grymasie twarze aktorów. Na plus można natomiast zaliczyć ciekawy projekt maski mordercy, co zawsze stanowi miły smaczek, szczególnie w przypadku slashera. Mocnym akcentem jest również bardzo dobrze dobrana muzyka, która akcentuje co ważniejsze momenty, czasem też rozładowując miejscami zbyt patetyczny nastrój.

Aktorstwo również w pełni wpisuje się w etos niezależnego horroru. Nie znajdziemy tu nikogo wybijającego się ponad amatorską przeciętność, a miejscami wręcz przeciwnie – napotkamy zestaw min i gestów eksplorujących nowe obszary nienaturalności. Bezsprzecznie pod tym względem przoduje Brandon Slagle odtwarzający rolę Colina Macdermotta (policjanta prowadzącego śledztwo). Jego niestrudzona aparycja godna aktora porno w niektórych scenach wywołuje uśmiech politowania automatycznie pełznący na twarz widza.

Z zasady jestem przeciwnikiem wychwalania niezależnych horrorów jedynie z powodu ich niezależności. Oczywiście, są fani hobbystycznie polujący na amatorskie produkcje, jednakże każdy przeciętny widz oczekuje od seansu pewnych określonych bodźców, których z pewnością nie dostarczy mu marne wykonanie (obojętnie czy dokonane przy użyciu małego budżetu czy hollywoodzko wysokich kwot).„Methodic” naładowany jest wieloma wadami, które w znaczącym stopniu obniżają przyjemność z jego oglądania i raczej nie zachęcają do powtórzenia seansu. Nawet pośród pozycji niezależnych łatwo wyszukać wiele dużo bardziej interesujących tytułów, dla tego produkcję Chrisa Notarile polecałbym jedynie osobom szukającym mało krwawego slashera, które dodatkowo nie znajdą nic ciekawszego w telewizji.

Screeny

HO, METHODIC HO, METHODIC HO, METHODIC HO, METHODIC HO, METHODIC

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ muzyka
+ wygląd mordercy

Minusy:

- aktorzy
- wszystko w tym filmie gdzieś już widzieliśmy (i to często w lepszej wersji)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -