Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHROUDED a.k.a Pocong

SHROUDED a.k.a Pocong

Shrouded

ocena:4
Rok prod.:2006
Reżyser:Rudi Soedjarwo
Kraj prod.:Indonezja
Obsada:Dwi Sasono, Shally Tria Amanda, Ronald Kansil, Tutie Kirana,
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

"Banned" - czy jest ktoś, kto po zobaczeniu takiej łatki przypiętej do filmu, tym chętniej po niego nie sięgnie? Wszak zakazany owoc ponoć smakuje najlepiej. Gorzej tylko, gdy w trakcie konsumpcji okazuje się, że poza przyciągającym uwagę opakowaniem nie ma co liczyć na równie interesującą zawartość. A z taką mniej więcej sytuacją mamy do czynienia w przypadku filmu "Shrouded".

Wisnu jest młodym chłopakiem, który wraz z matką, ojcem i młodsza siostrą imieniem Rahma, mieszka gdzieś na przedmieściach Dżakarty. Jednakże pewnego dnia ich spokojne i ułożone życie zostaje brutalnie zakłócone. W mieście wybuchają potężne zamieszki, a rozjuszeni ludzie niszczą wszystko na swojej drodze. W końcu rozruchy przenoszą się w pobliże domu znanej nam już rodziny. Gdy już wydaje się, że wszystko dobrze się skończyło i grupka ludzi przejdzie obok, przywołuje ich chłopak, którego ojciec Wisnu wyrzucił z pracy za kradzież ryżu. Rozjuszony tłum niszczy samochód, w którym skryli się rodzice Wisnu, a potem włamuje się do sklepu, gdzie ukrywa się on ze swoja siostrą. Próbując ją chronić rzuca się na pierwszego z brzegu agresora, jednak wkrótce zostaje pokonany. Jego siostra dostaje się w łapy jednego z napastników i pomimo rozpaczliwych prób obrony zostaje zgwałcona, po czym zamordowana. Wisnu, nie mogąc się pogodzić ze śmiercią Rahmy, decyduje się pochować ja w sposób, który sprawi, że jej duch wróci do świata żywych, a samemu wyrusza w poszukiwaniu zemsty.

Patrząc na okładkę wydawać by się mogło, że "Shrouded" to zwyczajna historia o duchach. Jednak nic bardziej mylnego. To w zasadzie typowa opowieść o zemście. Obraz ten bowiem całkowicie nie sprawdza się jako straszak, lecz niestety jako film zemsty wypada tylko niewiele lepiej. Zemsta w wykonaniu Wisnu nie jest ani specjalnie brutalna ani zbyt wyszukana. Jednak to nie styl, w jakim nasz bohater dokonuje zemsty, nurtował mnie jeszcze długo po seansie. Długo zachodziłem w głowę, po co było do tej historii wprowadzać wątki nadprzyrodzone? Po co było przywoływać z indonezyjskich legend postać ducha, który nie może zaznać spokoju dlatego, że został pochowany w ten, a nie inny sposób? Po co, skoro dla przebiegu akcji niewiele z tego wynika, a sam duch manifestuje swą obecność tylko kilka razy? Zaś sama jego postać, jest wykonana dość nieporadnie i nie wiem jak słabe trzeba by mieć nerwy, aby się móc go przestraszyć, nawet w najbardziej sprzyjających ku temu warunkach. Wydaje mi się, że scenarzysta mógł sobie darować przywoływanie upiorów nie z tego świata i twardo stąpając po ziemi pozostawić całą vendettę w rękach Wisnu. Wyszłoby to na dobre zarówno tej postaci jak i całemu filmowi, który jasno określiłby się, czym tak naprawdę jest.

Niestety to nie koniec wad tego filmu. Może to tylko moje odczucie, ale obraz ten był stanowczo zbyt długi jak na fabułę, którą prezentował. Historię z tego filmu można by z powodzeniem zamknąć w niecałych 80 minutach i nie było potrzeby rozciągać go do prawie 2 godzin. Stało się jednak inaczej i "Shrouded" niestety trwa niemal 110 minut, czyli o dobre pół godziny za długo. I o ile pierwsze dwa kwadranse są jeszcze całkiem ciekawe, o tyle im dalej tym gorzej. Fabuła staje się bardzo monotonna, a akcja wlecze się niemiłosiernie.
Dość powiedzieć, że nie raz trafiają się długie na kilkanaście minut sekwencje, podczas których w zasadzie nie dzieje się nic ciekawego. Momentami odniosłem wręcz wrażenie, że wszystko to było na siłę przeciągane, a kolejne sceny dodawane jako zwykłe wypełniacze czasu. Na szczęście w finale film nabiera ostrego przyspieszenia, dzięki czemu zakończenie należy, obok scen początkowych, do jednych z najlepszych sekwencji w całym filmie. Wprawdzie w trakcie seansu można natknąć się na sceny, które na chwilę mogą przywrócić nadzieję, że coś może jeszcze da się z tego obrazu wykrzesać, jednak trwają one na tyle krótko, że nadzieja zdąży ulecieć nim na dobre się zadomowi w umysłach widzów.

Od strony realizatorskiej jest już lepiej. I wprawdzie od czasu do czasu dostrzec można mniejsze lub większe niedociągnięcia, to jednak nie przeszkadzają one w odbiorze filmu, a generalnie rzecz ujmując "Shrouded" został nieźle nakręcony. Aktorów w nim występujących również oceniłbym raczej pozytywnie. Wprawdzie ich role nie należą do wybitnych, jednak są na tyle poprawnie odegrane, aby nie wywoływać na twarzy widza mimowolnego uśmieszku politowania. Oczywiście ich styl gry jest bliższy wzorcom kina azjatyckiego, toteż widz nie przyzwyczajony do tego typu gry może być nieco zdziwiony.

Jako swoistą ciekawostkę wypada napisać, że film ten został zakazany w Indonezji i Malezji. Jakie dokładnie przesłanki za tym przemawiały, naprawdę ciężko zgadnąć, a już zwłaszcza w świetle faktu, że film ten nie jest przesadnie brutalny. Na uwagę zasługuje również fakt, że będące punktem wyjścia dla fabuły zamieszki, naprawdę miały miejsce w paru miastach Indonezji w pierwszej połowie 1998 roku.

Polecam tylko tym, którzy mając już na koncie wiele horrorów azjatyckich, potraktują "Shrouded" jako swoistą ciekawostkę z wciąż jeszcze mało obecnego na polu horrorów kraju, jakim jest Indonezja. Pozostałe osoby mogą sobie spokojnie odpuścić oglądanie tego nie najlepszej jakości tworu, bowiem nawet dla średnio zaawansowanego miłośnika horrorów nie ma on zbyt wiele do zaoferowania. Chociaż nie wątpię, że znajdą się i tacy, którzy uznają go za bardzo udaną produkcję. Zresztą parę razy zdarzyło już mi się natknąć na pełne entuzjazmu recenzje niniejszego obrazu.

Screeny

HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong HO, SHROUDED a.k.a Pocong

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobry początek i zakończenie
+ parę niezłych scen w środku filmu

Minusy:

- ani to straszne, ani zbyt brutalne
- ale przede wszystkim przynudzanie przez większość filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -