Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHROUDED II a.k.a Pocong II

SHROUDED II a.k.a Pocong II

Shrouded II

ocena:3
Rok prod.:2006
Reżyser:imie nazwisko
Kraj prod.:Indonezja
Obsada:Revalina S. Temat, , Ringgo Agus Rahman, Dwi Sasono, Fadiptya Hadi, Vedie Bellamy,
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nie minął nawet rok od premiery pierwszej części „Shrouded”, gdy światło dzienne ujrzała druga odsłona historii o nie mogącym zaznać spokoju duchu. Czy z tak szybkiego tempa kręcenia kolejnych części może wyjść cos dobrego? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w tym samym 2006 roku spod ręki reżysera wyszły w sumie aż 4 tytuły. Niestety „Shrouded 2” utwierdza w przekonaniu, że zbytni pośpiech nie jest wskazany przy tworzeniu filmów. Zdarzają się wprawdzie od tego chlubne wyjątki. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy, Rudi Soedjarwo nie jest Takashim Miike, i póki co powinien zwolnić tempo.

Główną bohaterką drugiej odsłony „Shrouded” jest młoda nauczycielka Maya, która wkrótce ma wyjść za maż. Zanim jednak do tego dojdzie wraz z narzeczonym wynajmuje spore mieszkanie po podejrzanie niskiej cenie. O ile z początku wszystko zdaje się układać po ich myśli, o tyle wkrótce w ich życie wkroczy istota nie z tego świata. A jej obecność najbardziej da się we znaki młodszej siostrze głównej bohaterki. Jak nie trudno się domyśleć przyszli małżonkowie nie są zbytnio zachwyceni tą sytuacją. Jak tylko mogą szukają pomocy w powrocie do normalnego życia, jednak zanim wszystko wróci do względnej normy, na światło dzienne wyjdą dramatyczne zdarzenia z przeszłości.

Nasz znajomy duch w tej części nieco chętniej ujawnia ludziom swą obecność, lecz gdy już to czyni, to niekiedy może wywołać u widza uśmiech na twarzy. Bo jak tu poważnie traktować skaczącą zjawę otuloną w białe prześcieradło? Może osobiste spotkanie z takim stworem faktycznie byłoby traumatycznym przeżyciem, jednak na filmie wygląda to cokolwiek komicznie.

Jednakże zanim jeszcze ujrzymy głównych bohaterów „Shrouded 2”, już na samym wstępie zobaczymy krótkie retrospekcje z końcówki pierwszej części - wstawione zapewne na wszelki wypadek, co by nikt nie miał żadnych wątpliwości, ze oto ma do czynienia z sequelem. Bowiem późniejsze sceny przeniosą nas o cztery lata w przód i w zupełnie inne miejsce. I tak oto dostajemy historię, która przez znaczną część filmu nie ma absolutnie nic wspólnego z tym, co widzieliśmy w części pierwszej. Lecz koniec końców w jakiś sposób udało się połączyć wątki z poprzedniej odsłony z fabułą sequela. O ile jednak pierwsza część, przy wszystkich swych wadach, prezentowała przynajmniej wewnętrznie spójną historię, o tyle oglądając część drugą można odnieść wrażenie, że scenarzysta nie miał najlepszych dni, gdy pracował nad fabułą.

Wprawdzie w przeciągu całego filmu jest parę scen i pomysłów, które zasługują na uwagę i pochwałę, jednak niestety podobnie jak w przypadku pierwszej części, bledną one przytłoczone nijakością reszty filmu. Niestety sequel powtarza niemal wszystkie błędy poprzednika. Pomimo iż „Shrouded 2” jest o całe 10 minut krótszy od swego poprzednika (co w ostateczności można by nawet wpisać do jego zalet), to wciąż potrafi momentami nieźle przynudzić. Pod względem aktorskim stoi mniej więcej na tym samym poziomie, co jego poprzednik, więc nie ma się co za bardzo w tej kwestii rozpisywać. Ot, po prostu nie jest źle, ale szczególnie dobrze też nie jest.

Reżyser niniejszego filmu (jak i też części pierwszej) nie ma na polu horrorów zbyt wielkiego doświadczenia. Dość wspomnieć, że omawiany tu film jest jednym z trzech w jego dorobku. Lecz, o ile w przypadku debiutanckiego horroru, jakim był „Shrouded”, można jeszcze ostatecznie przymknąć oko na pewne błędy, o tyle wypadałoby przypuszczać, że człowiek na błędach czegoś się nauczy. I faktycznie Rudi Soedjarwo również się uczy. Szkoda tylko, że uczy się jak te błędy skutecznie powielać.

Powiem wprost: film mi się nie podobał, i to nawet nie dlatego, że nie był ani straszny, ani brutalny, ale z jednego prostego powodu - było po prostu nudny. Nie wiem czy mogę komuś go polecić, chociaż zapewne znajdą się osoby, którym się spodoba. Jednakże czasu spędzonego nad „Shrouded 2” (zresztą tak jak i jego poprzednikiem) nie uważam za całkowicie stracony, bowiem mogłem posłuchać sobie bardzo ładnego języka indonezyjskiego.

Screeny

HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II HO, SHROUDED II a.k.a Pocong II

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kilka fajnych scen

Minusy:

- mało straszny
- naciągana fabuła
- nudny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -